referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ela
Piatok, 24. mája 2024
Impresionizmus
Dátum pridania: 07.10.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: booora
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 898
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.7
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 6m 10s
Pomalé čítanie: 9m 15s
 
IMPRESIONIZMUS

Vznikol vo Francúzku. Tento termín sa prvý krát objavil v roku 1874 počas výstavy skupiny „nezávislých“ umelcov v ateliéri fotografa Nadara. Impresionizmus si uchoval súdržnosť až do roku 1884, to zn. asi 10 rokov. Ďalej sa rozvíjal len v dielach niektorých maliarov, ktorí zostali verní svojim prvým predsavzatiam. Až do smrti Clauda Moneta v roku 1926 nemožno hovoriť o jeho konci. Takisto sa nezrodil v jediný deň, jeho prvé náznaky sa objavili v roku 1863, aj keď jeho prvé prejavy sa ešte úzko spájajú a prelínajú s realistickými prúdmi toho obdobia.
Priamym predchodcom impresionizmu bola krajinomaľba barbizonskej školy, ktorej najvýznamnejším predstaviteľom bol Jean-Baptiste Corot.
Impresionizmus ako francúzske hnutie je prejavom skrytého nepokoja v najrozličnejších krajinách. Buržoázia, ktorá dávala prednosť konvenčnejšiemu umeniu, ho s opovrhnutím odmietala, no umelci veľmi rýchlo vycítili, že otvára celkom novú cestu maliarskej praxi.
Predstavitelia tohto smeru sa usilovali podať obraz krajiny alebo predmetu tak, ako sa javí nášmu oku v určitom okamihu. Obraz predmetu alebo krajiny sa mení rozličnými okolnosťami a v každej chvíli, takže najpravdivejší je obraz okamihu, ktorý zanecháva v nás ten najsilnejší dojem – impresiu. Farba je podstatným činiteľom obrazu, v prírode sa však mení podľa toho, aká je vrstva vzduchu a svetla obklopujúca predmet. Hnutie sústredilo pozornosť na zobrazenie okolitého sveta prostredníctvom atmosféry a svetla, chápaného ako príklad jeho premenlivosti.
Technika, ktorú používali impresionistický maliari, vzchádza z teórie farieb Eugèna Chevreula. Rozličné farby sa aplikovali na plátno bez predchádzajúceho zmiešania a potom sa zjednocovali na divákovej sietnici. Pri experimentoch s touto technikou sa umelci sústredili na svoje okolie a umelecky stvárňovali vidiecke i mestské krajinky, teda prírodné i sociálne prostredie.
IMPRESIONISTICKÝ OBRAZ
-sa javí ako zmes farebných škvrniek a zamazaných plôšok. Až pri správnom odstupe môžeme mať správny dojem. Do skupiny impresionistov patria viacerí význační maliari, aj keď sú medzi nimi dosť veľké rozdiely.
Édouard Manet – považovaní za otca impresionizmu, ponúkol maliarom, ktorý ho nasledovali, záujem o experimentovanie s tematikou i farbami spolu s nesmierne príťažlivým riešením, tak ako to videl na tlačiach japonských drevorezcov. Odkloniac sa od tradície vytvoril celkom moderné maliarstvo, zaujímavú alternatívu k oficiálnemu umeniu.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: Svet umenia (El mundo del arte), Dejiny umenia – PhDr. Karol Thiry, Svetové dejiny umenia – Albert Chatelet
Podobné referáty
Impresionizmus SOŠ 2.9664 151 slov
Impresionizmus SOŠ 2.9256 3259 slov
Impresionizmus SOŠ 2.9824 385 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.