referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Želmíra
Pondelok, 23. mája 2022
Capoeira
Dátum pridania: 17.10.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Maťo33
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 802
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.1
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 10m 10s
Pomalé čítanie: 15m 15s
 
Počuli ste už niekedy o Capoeire? Myslím, že to slovo vám nehovorí nič. V tom prípade treba na začiatok len povedať, že sa jedná o druh bojového umenia, ktoré je veľmi zvláštne. Preto by som vás chcel v krátkosti oboznámiť s jej históriou a vývojom až po dnešnú podobu, myslím tým základné techniky a rôzne gymnastické prvky, ktoré sa tu používajú. V capoeire má každý mestre (majster) svoj vlastný štýl a filozofiu, ktorú odovzdáva svojim žiakom, preto dnes existuje veľa druhov a odrôd Capoeiry O to zaujímavejšie je zato sledovať vývoj tohto umenia, nakoľko sa nebráni improvizácii a v súčasnosti sa do nej čoraz častejšie integrujú prvky z iných bojových umení, čo ju robí nadovšetko otvoreným a univerzálnym bojovým umením.
Čo sa dá o Capoeire s istotou povedať je, že vo svojom význame, filozofii a spôsobe je jednoznačne Brazílskym umením, avšak so silnými koreňmi, vychádzajúcimi z Afriky. To sa odráža najmä v hudbe, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou Capoeiry. Všetky pohyby vychádzajú z "gingy" (vyslov džinga), čo po portugalsky znamená kolísať, pohupovať sa. Je to pohyb zo strany na stranu, ktorý slúži na zmätenie protivníka a dodáva tomuto umeniu neodmysliteľný tanečný nádych. Capoeira sa hrá v kruhu nazývanom "Roda". Joga (hra) sa začne, keď dvaja capoeiristi vstúpia do kruhu a začnú gingu, z ktorej iniciujú jednotlivé útoky a defenzívne postoje; to všetko do rytmu "Berimbau", jednoduchého strunového nástroja, "Atabaque" - bubna a "Pandeiro" - tamburíny. Rozdielne rýchle rytmy diktujú typ a tempo hry hráčov. Bez hudby Capoeira nie je Capoeirou. Diváci a zúčastnení, ktorí tvoria Rodu, tlieskajú do rytmu a spievajú piesne, ktoré buď komentujú hru, hovoria o histórii Capoeiry, alebo o niektorom z jej majstrov. Capoeira vyžaduje predovšetkým schopnosť zachovať si aj v kritických situáciách chladnú hlavu a kontrolu nad svojím telom. Základom sú gymnastické prvky ako premety a saltá a rôzne "freezy", kde hráč na chvíľu "zamrzne" v polohe, ktorá si vyžaduje spojenie sily a rovnováhy.

HISTÓRIA
Nič na Capoeire nie je kontroverznejšie, než samotná história tohoto umenia. Začína to už u samotného názvu. Slovo "Capoeira" má možný pôvod v Portugalčine, ako aj v niekoľkých z Afrických jazykov a domácich Brazílskych indiánskych dialektoch. V dobe medzi rokom 1600 a 1800, kam sa datuje vznik a počiatočný vývoj Capoeiry, bol v Brazílii prítomný každý z týchto jazykov a preto je dodnes nejasný tak pôvod, ako aj význam slova Capoeira.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Zdroje: www.capoeira.sk, www.capoeira.com, www.planetcapoeira.com
Podobné referáty
Capoeira SOŠ 3.0030 442 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.