referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bibiána
Štvrtok, 2. decembra 2021
História skupiny HEX
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: demomusic
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 509
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.6
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 9m 20s
Pomalé čítanie: 14m 0s
 
Skupina HEX sa dala dokopy v roku 1989 v zložení Peter Ďuďo Dudák (spev, gitara, klávesové nástroje), Tomáš Yxo Dohňanský (basová gitara, vokály) a Jozef Jožko Juríčka (klávesové nástroje) , ktorí vyrastali na jednom sídlisku a do tejto partie a do menoslovu prvej zostavy prenikol bubeník Peter Slameň.
Prvé skúšky sa konali na chate Ďuďových rodičov. Koncom roka 1989 do základnej zostavy pribudol Martin Fefe Žúži (gitara), ktorý bol Slameňovým spolužiakom na CHTF STU.
Koncertnú premiéru zažila skupina na spoločnom vystúpení s kapelami Kosa z nosa a Komorné kvarteto vo vypredanom DK Ovsište 17. 3. 1990 Po ďalších Bratislavských vystúpeniach si vyslúžila synonymum slovenský Cure. Ale tak isto začali hrať aj v Brne so spriatelenými kapelami z tohto mesta.
Skupina permanentne tvorila nové pesničky a selektovala nové nápady. Výsledkom tejto snahy bola pozvánka na vystúpenie v relácii STV "Aréna talentov" , čomu predchádzalo prvé nahrávanie v profesionálnych štúdiách, štúdiách STV. Takto vznikli skladby Detváky a Čiernobieli deň. Následne prišlo pozvanie do ďalšej televíznej relácie " Čas M " a nahratiu ďalšej skladby Madelaine, naktorú vznikol aj prvý videoklip v réžii Jozefa Kaisera a Petra Princa. Táto skladba je predzvesťou prvého albumu.
Začiatkom leta roku 1991 sa kapela prihlásila do súťaže Rocklet, kde z množstva začínajúcich slovenských kapiel bola vybratá desiatka laureátov. Tento úspech dostal kapelu HEX po prvý krát na východné slovensko, kde sa v Michalovciach konal koncert laureátov a tak isto si kapely zahrali aj v Nitre. Isté je, že HEX patril k najväčším ťahákom ročníka, pretože ako jediný to nakoniec niekam dotiahol.
V zápätí sa kapely ujala agentúra Rock Pop Jazz, kde síce HEX fungoval prakticky jeden rok, no nič významné sa neudialo (okrem poskytnutia skúšobne v priestoroch na Jakubovom námestí). V obsadení však prišlo k dôležitej zmene, na post bubeníka nastúpil po Slameňovi Tibor Tybyke Szabados. Hneď po jeho príchode vznikla kapela s názvom Hogo Pogo, paralelne existujúca vedľa HEXu v obsadení Slimák, Yxo, Ďuďo a Tybyke. Významným krokom bolo aj zoznámenie sa s producentom, textárom a manažérom (Tublatanky) Martinom Servom Sarvašom, ktorý využil svoje skúsenosti a pohol kapelu smerom, po ktorom dlhšie túžila.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Galéria k článku [1]
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.