Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Marc Anthony životopis

Nie iba Marc Anthony predal viac albumov ako iní umelci salsy, ale zaslúžil si aj multi-platinovú platňu za album v Angličtine, ktorý bol pomenovaný po ňom. Spieval na Broadway s Paulom Simonom v pesničke “The Capman“ a účinkoval v snímke Martina Scorseseho “Bringing Out the Dead“ a päťkrát vystupoval v Madison Square Garden.

New York Times, ktorý chválil jeho bezchybný spev, ho nazval ako “kráľ salsy“ a o chvíľu ho začali nazývať “niekto, kto mohol súperiť so skvelými populárnymi figúrami 20-teho storočia.“ Do teraz je so svojou kariérou fenoménom 21. storočia. Prekročil takzvanú “Latinskú vlnu“ neskorých 90-tych rokov. Je veľmi samostatný. Je to muž, ktorý si stále láme hlavu nad tým, že pochádza z ďaleka.

Naozaj, očakávania pre speváka narodeného ako Marco Antonio Muniz stúpali zo štartu vysoko. Meno dostal po otcovi-hudobníkovi, slávnom mexickom spevákovi s tým istým menom a preto si zmenil meno na profesionálne, aby si ho ľudia neplietli s legendárnym spevákom. V kuchyni Munizovcov vznikla prvá pieseň o vtákovi z Puerta Rica. Ako malé dieťa vedel ohromiť obecenstvo, najmä svoju veľkú rodinu a ich hudobných priateľov. „Mal iba jednu pieseň,“ spomína otec, „ale mohol hlasno spievať.“

Marc vyrastal počúvajúc rock, rytmus a blues a začal spievať v Angličtine v tanečných kluboch v New Yorku, kde obecenstvo obsahovalo 500 ľudí. Špecializoval sa na minimálnu formu tanečnej hudby nazývanej “house”, v ktorej spevák opakuje dookola hudobnú frázu s drobnými premenami v sprievode rytmu. Tiež spieval v pozadí s kapelou Latin Rascals, ktorí spolupracovali s producentom Little Louie Vega. Keď Vega prijal dohodu s Atlantic Records spýtal sa Anthonyho, či by nechcel byť jeho spevákom. Zatiaľ čo žiadny album, ktorý vytvorili spolu nebol obzvlášť úspešný, jeden z nich s názvom “Rebel“ bol hitom v kluboch. Ale Marcov denný klub pomaly krachoval. V roku 1992 legendárny latinský bubnista a vedúci kapely sa spýtal Vegu a Anthonyho, či nechcú urobiť show v Madison Square Garden. Prijali to a Marc začal spievať pred obrovským davom. Až doteraz je to prelomom jeho kariéry a výsledok počul Marc v rádiu náhodou. Jeho manažér mu navrhol, aby spieval v Španielčine, ale Anthony nemal záujem. O deň, keď jazdil autom po Manhattane počul v rádiu pieseň od speváka Juana Gabriela. "Volala sa "Hasta Que Te Conoci"" spomína Marc, "čo v preklade znamená "Pokiaľ som ťa nestretol," a bol som z toho mimo. Neviem prečo a ani nechcem vedieť prečo.

Volal som môjmu manažérovi a spýtal som sa ho, či by som mohol nahrávať v salse."

V roku 1993 urobil a priniesol hudobné stopy do rádia Radio y Musica s prvkami latinskej hudby, ktoré mu zabezpečil jeho manažér. Bolo by to rozhodnutie a deň, ktorý mohol zmeniť jeho život. Najťažšie začitky boli, keď bol dízdžokej v publiku a Marc mal len požičaný oblek. Jeden človek zaspal skôr, ako vyšiel na javisko. „Predstav si, že ideš spievať do obývačky svojej mame,”povedal o svojom začiatku. Keď končil, odchádzal z javiska tak rýchlo, že ho jeho manažér musel chytiť a poukázať na to, že mal dostatočné ovácie. Niektorí z dízdžokejov si museli naladiť slúchadlá. „Nájdi to detské CD,” počul hovoriť jedného z nich. „Vyhodil som to dnes ráno, je to v odpadkoch. Nájdi to a hraj!”

Neskôr sa objavil v televíznej show s názvom "Carnaval Internacional," ktorá vysielala po celom svete. ,,Navždy to zmenilo môj život,“ povedal Anthony. "Chcem povedať na jeden deň. Zdalo sa mi to ako pred mnohými rokmi, keď som bol zasa v New Yorku. Bol som zadaný a zadaný a zadaný: Panama, Ekvádor, Argentína, Kolumbia, Puerto Rico, Miami, Los Angeles. Zobudil som sa kedysi uprostred noci v hoteli a nevedel som kde som bol. Zavolal som do izby môjho brata a spýtal som sa ho, 'Kde sme?' Všetko, čo som mohol vidieť bolo mesto v noci. Tokyo. Pomyslel som si, 'Ako sa to stalo?'”

Napriek jeho rastúcej sláve v iných krajinách, zostal Anthony pomerne neznámy vo svete Latinskej hudby, v krajine jeho narodenia, spieval výlučne iba po Španielsky. Všetky zmeny v septembri 1999 pustili Marca Anthonyho k nahrávaniu albumu, ktorý on pomenoval Marc Anthony, ale bol nahratý v Anglickom jazyku. Album, ktorý začínal na ôsmom mieste v Billboard 200 Album chart bol ocenený platinou o šesť týždňov neskôr. Sedem mesiacov po jeho vypustení stále vládol v Top 40 a v Spojených Štátoch sa ho predalo viac než dva milióny kópií. Album bol ocenený trojnásobnou platinou od RIAA. Počiatočný úspech albumu Marc Anthony sa zväčšoval najmä vďaka prvému singlu z albumu "I Need To Know". Uznanie zlatý album trvalo 11 týždňov v Top 10 v Billboard Hot 100 a ďalších osem týždňov v Top 40. Vďaka piesni sa Marc dostal na nomináciu do Grammy za Najlepší Mužský Pop Spevácky Výkon za rok 1999. Medzitým pieseň "Dimelo," španielská verzia piesne "I Need To Know," bola hitom číslo 1 v Billboard Hot Latin Tracks chart a vyhrala Latinské Grammy za Pieseň Roka. Druhý singel z albumu pieseň "You Sang To Me" bola hitom číslo 1 v Billboard Aduld Contemporary Chart a prijatá na nomináciu Grammy za Najlepší Pop Spevácky Výkon za rok 2000. Album Marc Anthony bol významný s veľmi špeciálnym významom pre speváka.

Pieseň s názvom "My Baby You," bola napísaná pre Anthonyho šesť-ročnú dcéru Ariannu. ,,Je to otec vyznávajúci svoju lásku," povedal. Jeden z Anthonyho elektrikárov naživo uskutočňoval vysielanie výlučne pre HBO, "Marc Anthony: Koncert z Madison Square Garden," ktorý začal na Valentínsky deň 2000. Špeciálne bol vyrobený a riadený pre Cream Cheese Productions od Martyho Callnera, koho predošlý úspech v HBO zahŕňal zvláštne ponuky hviezdnej Madonny, Garth Brooks a Jerry Seinfeld. Špeciálna ukážka najlepších Anthonyho hitov v anglickom jazyku, spolu so senzáciami z albumov salsy v španielskom jazyku, ktoré ho zaznamenali ako svetového speváka salsy.

Anthony bol ocenený ôsmymi zlatými a platinovými platňami: Jeho albumy Contra La Corriente, Todo A Su Tiempo, a Marc Anthony sa stali zlatými: Marc Anthony dosiahol trojnásobnú platinovú platňu od RIAA v Spojených Štátoch; a "I Need To Know" a "You Sang To Me" boli ocenené zlatými platňami. Marcov album Contra La Corriente bol ocenený Grammy za Najlepší Latinský/Obrazový Výkon za rok 1998. Jeho posledné salsa pesničky bol album najväčších hitov Deste El Principio. Album From the Beginning sa držal na prvom mieste v Billboard Latin 50 sedem týždňov a bol to album číslo 1 pre rok 2000. Doteraz je Anthonyho úspech v svete hudby neobmedzený. Bol pozdvyhnutý hudobnou legendou Paulom Simonom v Broadwayskom muzikáli "The Capeman" a mal veľkú priazeň na striebornom plátne v snímke Martina Scorseseho "Bringing Out the Dead" a Stanleyho Tucciho "Big Night." Objavil sa aj v snímke "The Substitute," "Hackers," a v originálnom filme "In the Time of the Butterflies."

Jeho rola na Broadway ako hviezda v snímke "The Capman" podporovala Anthonyho tretí salsa album Contra La Corriente (bol ocenený zlatou platňou). Ako prechodnú rozlúčku mal Marc koncert v Madison Square Garden. Až na časť haly bol Marc vypredaný. Marc Anthony mal každé sedadlo v dome obsadené a svoj výkon by rád opakoval každý rok. Anthony bol stále veľmi rád z vypredaných koncertov naprieč Severnou Amerikou v zime a lete roku 2000. Na miestach, kde sa hovorí španielsky, obzvlášť v Puerto Ricu obdržal Anthony veľkú úctu. Puerto Rické noviny číslo 1 ho vyhlásili za "proroka v jeho rodnom kraji."

Jeden z jeho fanúšikov o ňom povedal, že je New Yorčan nezabunuteľnej postavy: ,,Je ako plameň, ktorý kráča." Album Libre dosiahol rozpálený zvuk tohoto ohňa.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk