Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Pablo Picasso životopis

Španielsky maliar baskického pôvodu Pablo Picasso sa narodil 25.októbra 1881. Bol to veľmi ťažký pôrod a keď sa Picasso narodil nedýchal, pomohlo mu to že naňho fúkli dym z cigarety. Aj keď bol najmladším fajčiarom, stal sa najslávnejším umelcom 20. storočia. Jeho prvé slovo bolo lápiz, čo po španielsky znamená ceruzka. Picasso nenávidel školu a často tam odmietal ísť, preto mu jeho rodičia dovolili zobrať si do školy otcovho holuba. Okrem holubov bola jeho láska maľovanie a keď v roku 1891 jeho otec, ktorý bol amatérskym maliarom, dostal prácu ako učiteľ maľovania na kolégiu, Pablo išiel s ním. Často sa pozeral na otca ako maľuje a niekedy mu dovolil pomôcť mu. Jeden večer jeho otec maľoval holuba keď musel odísť. Keď sa vrátil našiel Picassa za dokončeným obrazom a bolo to úžasne krásne a reálne. Vtedy mu otec dal svoju paletu a štetce a už nikdy nemaľoval. A vtedy mal Picasso iba 13 rokov. Od tej doby neprestal maľovať.
Jeho avantgardné a fantázie plné diela zásadne zmenili do tej doby užívané pravidlá umeleckej tvorby, ukazovali mnohým umelcom nové cesty tvorby a podnecovali ich k ďalšiemu rozvoju umeleckého výrazu. Jeho prvé diela, obrazy "modrého obdobia" , vyjadrujú melancholické naladenie, zobrazujú izolované figúry, výraznú nemohúcnosť a smútok. V obrazoch "rúžového obdobia" naopak dominujú figúry, ktoré sa vedia presadiť. Červená znamenala pre Picassa ako farba krvi symbol života. V roku 1907 sa podieľal Picasso spoločne s Georgeom Braquem na vzniku kubizmu, umeleckého smeru, ktorý z trosiek rozbitej formy vytváral nový druh. Kubizmus vnímal figúry, krajinu aj predmety v geometrickej forme, kockách, ktoré boli usporiadané tak, aby zobrazované predmety ukazovali zo všetkých strán.
Picassov obraz Avignonské slečny (1907) vyvolal šok. Behom španielskej občianskej vojny (17. 18. júla 1936) nadŕžal Picasso republike a slobode, po zbombardovaní Guerniky namaľoval svoj prví politický obraz Guernica (26. apríla 1937), vyjadrujúci protest proti agresii fašistov a proti brutalite vojny, vyžarovala z neho nádej a burcoval k odporu. Picasso chápal umenie ako výkrik, ako prostriedok boja proti vtedajšej štruktúre spoločnosti. Picasso používal rôznu techniku vo svojej maľbe a grafike, napríklad koláž, asambláž. Raz keď Picassa navštívil francúzsky minister kultúry, omylom vylial farbu na jeho nohavice.

Picasso sa ospravedlňoval a povedal, že mu zaplatí čistiareň, ale minister povedal, „ Nie! Prosím, pán Picasso len podpíšte moje nohavice.
Vo svojich záverečných desaťročiach venoval Picasso mnoho kresieb a obrazov téme maliara a modelu, často sa vracal alebo citoval vlastné diela aj diela iných významných umelcov a zapracoval do svojich obrazov aj autobiografické prvky (napr. obrazy "La Californie" ). Picasso namaľoval vyše 6000 obrazov. Dnes stojí jeden „Picasso“ niekoľko miliónov libier. Picasso sa vo svojom živote angažoval spoločensky a politicky. 8. apríla 1973, zomrel vo veku 91 rokov.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk