referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Valér
Nedeľa, 18. apríla 2021
Minojská civilácia - komplexný pohlad
Dátum pridania: 27.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: krispinka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 298
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 8.4
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 14m 0s
Pomalé čítanie: 21m 0s
 
Grécka mytológia spojená s Krétou

Európa

Bola to krásna dievčina, ktorej sa raz prisnil zvláštny sen. Zápasili o ňu dve ženy. Jedna predstavovala jej vlasť Áziu a druhá zem za morom, ktorú ešte nepoznala. Ázia v tomto boji podľahla. Jedného dňa sa prechádzala spolu s priateľkami, keď sa pred ňou objavil býk s lesklými rohmi. Pohľadom ju vyzval, aby na neho vysadla. S Európou na chrbte sa rozbehol do mora. Poseidónov morský voz rozrážal vodu, až sa pred nimi objavila pevnina – ostrov Kréta. Býkom bol sám Zeus, ktorý sa takto chcel ukryť pred zrakom svojej božskej manželky Héry. Tu mu Európa porodila troch synov. Najstarší Minos sa stal významným krétskym kráľom.

Vedci sa domnievajú, že práve na tomto ostrove máme hľadať matku Európy – počiatok európskej civilizácie, ako ju poznáme dnes. Vznikli tu najstaršie európske písma, mestá a štáty s vyspelými civilizačnými vymoženosťami. Dokonca toľko ospevovaná grécka antická kultúra čerpala vo svojich počiatkoch z krétskej.

Minotaurov labyrint

Minos bol najvýznamnejší krétsky kráľ, syn boha Dia a krásnej Európy. Za jeho vlády bola Kréta skutočným pánom morí. Minos viedol rozsiahly námorný obchod, ktorý prinášal Kréte blahobyt. Najvrúcnejšie styky udržiaval s Atenámi. Jeho syn Androgeos sa zučastnil aj na aténskych hrách, kde zvíťazil. To ťažko znášal aténsky kráľ Aigeus a zo závisti ho zabil. Minos donútil Aigea ,aby mu ako odškodné za zabitého syna každých devať rokov posielal sedem mládencov a sedem dievčat, a tým uznal závislosť Atén od Kréty. Tu boli nevinní mladí ľudia predhodený oblude Minotaurovi.
Minotaurus bol netvor s ľudským telom a býčou hlavou. Vzišiel z pomeru, ktorý mala manželka už spomináneho krétskeho kráľa Minoa s posvatným bielym býkom, keď bol Mino mimo domova. Minos svoju manželku za neveru patrične potrestal. Malá obluda však za prečin svojich rodičov nemohla, tak ju aspoň ukryl pred očami ľudí v labyrinte, ktorý preňho postavil slávny grécky staviteľ Daidalos .
V jednej várke siedmich mládencov ,ktorí boli posielaní každých devať rokov na Krétu, bol aj udatný bojovník Teseus. Dobrovoľne sa prihlásil, aby zabil Minotaura a zbavil tak Atény tejto hanby. Po pristáti na ostrove sa Teseus a Ariadna, dcéra krétskeho kráľa Minoa, do seba na prvý pohľad zaľúbili. Ariadna dala Teseovi na boj niť, aby sa vedel v labyrinte orientovať a meč ,aby mal Minotaura, čím zabiť. Po riskantnom boji sa mu to nakoniec podarilo.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.