referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bibiána
Štvrtok, 2. decembra 2021
Etruské písmo
Dátum pridania: 01.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Jozefr
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 527
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
Nedá sa povedať, že etruský jazyk nepoznáme: zachovalo sa nám v ňom asi desaťtisíc dokumentov! Štyri pätiny z nich sú však veľmi krátke; niekoľko slov, nejaká kliatba či skratka, meno na náhrobnej doske. Niektoré sú napriek tomu poučné; na dvoch hracích kockách z múzea v Perugii máme napríklad číslovky od jednej do šiestich. Našli sa však texty s desiatkami a stovkami slov. Najmenej päťdesiat slov je na bronzovom modeli pečene z Piacenzy, ktorý bol veštcom podobnou pomôckou ako schéma spojov opravárom televízorov. Najmenej sedemdesiat je ich na kamennej tabuľke z Perugie, asi tristo na hlinenej doske z Capuy. Najdlhší známy etruský text má dokonca 1500 slov. Ja na plátennom obale ženskej múmie z 1. storočia pred n.l., ktorú priviezol chorvátsky cestovateľ Michael Bariš zo stredného Egypta a venoval záhrebskému múzeu, kde je dodnes. Všetky tieto texty vieme dnes aj prečítať!
Etruské písmo teda tiež nie je problém. Vieme, že sa vyvinulo zo starej gréckej alfabety, že má niektoré prvky pripomínajúce písma maloázijských národov a že sa väčšinou musí čítať sprava doľava.
Prvý krok k jeho rozlúštenie urobil roku 1539 Teseo Ambrogio z Pávie; zistil, že znak, pripomínajúci arabskú osmičku, treba čítať ako f.
O dvesto rokov mal už Florenťan Antonio Francesco Gori bezpečne rozlúštených pätnásť písmen, poväčšine z mien hrdinov, ktoré poznáme z gréckej a rímskej mytológie. Roku 1789 pripojil k nim Luigi Lanzi niekoľko ďalších. Sto rokov ešte trvalo, kým rozlúštili všetkých dvadsaťsedem písmen. Roku 1880 prišiel konečne rad na posledné písmeno, krúžok s malou čiarkou dole, veľmi podobné latinskému Q. Jeho rozlúštenie pripomína Kolumbovo vajce, lebo ono písmeno je skutočne q. To všetko by bolo teda v poriadku - lenže etruskému jazyku s výnimkou niekoľkých slov napriek tomu nerozumieme!
Ako je to možné? Rozumieme hieroglyfickým nápisom v egyptských pyramýdach; vieme, čo napísali zložitým klinovým písmom Babylončania a Asýrčania; dokážeme preložiť lineárne texty z Kréty i mnohé hieroglyfy z ríše Mayov. Rozumieme dokonca sumerským básňam a zákonom spísaných takmer pred päťtisíc rokmi..
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Zamarovský Vojtech, Dejiny písané rímom. PERFEKT 2002
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.