referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Valér
Nedeľa, 18. apríla 2021
Lengyelská kultúra
Dátum pridania: 01.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Jozefr
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 792
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.3
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 5m 30s
Pomalé čítanie: 8m 15s
 
V neskoroneolitickom období vzniká v juhovýchodnej a strednej Európe komplex kultúr, ktoré majú mnohé charakteristické znaky: formy obydlí, sídliská s fortifikačným systémom, maľovaná keramika, antropomorfné plastiky a iné. Súčasťou tohto veľkého komplexu je lengyelská kultúra. Jednotlivé kultúry sa od seba odlišujú predovšetkým vplyvom domáceho prostredia, v ktorom vznikli, a intenzitou vonkajších vplyvov.
Lengyelská kultúra zaberá veľké územie, na ktorom možno sledovať tri centrá vzniku a tri skupiny: babsko-lengyelskú skupinu medzi Sávov a Drávou, zadunajskú skupinu západne od Dunaja a slovensko-moravskú skupinu na juhozápadnom Slovensku, južnej a východnej Morave, v Dolnom Rakúsku a Burgenlande. Neskôr sa rozšírila i do Poľska a Čiech a ovlyvnila kultúrny vývoj aj vo východnom Nemecku.

Kultúra slovensko-moravskej keramiky

Na lengyelskej keramike z územia západného Slovenska možno pozorovať technologické vplyvy ostatných lengyelských kultúr. Prejavuje sa to v zlepšenej výrobe, v charakteristických tvaroch s rytou a maľovanou výzdobou a v konkávnej úprave dna.
Lengyelská keramika najstaršej fázy je zdobená jemným rytým a maľovaným ornamentom, buď samostatne alebo v kombinácii. Ornament je prevažne meandrovitý alebo špirálovitý, Často sa používa červená a žltá farba, zriedkavo hnedá a hnedočierna, ojedinele bledožltá. Výzdoba je buď jednofarebná, alebo dvojfarebná. Žlté nádoby sa nevyskytujú. Často býva zdobená vnútorná strana, celý povrch i dno nádob. Výzdobu tvoria maľované plochy zrezaných trojuholníkov, šachovnicové a vetvičkovité ornamenty a striedajúce sa červené a žlté pásy. Na tenkostennej i hrubostennej keramike býva zväčša samostatne - ale niekedy i spolu s rytou výzdobou - plastická výzdoba oválnych alebo gombíkových výčnelkov, na hrubostennej keramike typické lengyelské horizontálne „rohaté“ uchá. Takéto uchá mali donedávna neznáme „sekundárne“ použitie. Vyskytujú sa po celý čas trvania lengyelskej kultúry. Základné typy staršej fázy lengyelskej keramiky tvoria jednoduché polguľovité alebo kónické misky, s dutou valcovitou alebo kónickou nôžkou, tenkostenné profilované vázovité nádoby s obsadeným hrdlom od štíhleho alebo baňatého tela nádoby s eztážovitým rozmiestnením plastických výčnelkov, kockovité závesné nádoby s otvorom uprostred, s drobnými prevŕtanými plastickými výčnelkami alebo otvormi v rohoch na zavesenie, hlinené naberačky, pokrývky, závažia a zdobené i nezdobené prasleny.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: Pravek severného povodia rieky Nitry - Oldrich Krupica. Bratislava, Obzor 1973
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.