referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bibiána
Štvrtok, 2. decembra 2021
Nitrianska skupina kultúry šnúrovej keramiky
Dátum pridania: 01.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Jozefr
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 544
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.2
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 3m 40s
Pomalé čítanie: 5m 30s
 
Na konci eneolitu a na začiatku doby bronzovej prenikajú z Ukrajiny a z južného Poľska Moravskou bránou na východnú Moravu a západné Slovensko až po južný okraj severného povodia rieky Nitry rody kultúry východnej šnúrovej keramiky typu Veselé, ktorú charakterizujú šálky s typickým šnúrovým ornamentom, zdobená i nezdobená keramika, kostené ihlice a valcovité korálky, pazúrikové a kvarcitové šípky a várazná medená industria tvaru vŕbového listu. Východné rody tejto kultúry sa usadzujú medzi riekami Moravou a Žitavou a koncentrujú sa najmä v údolí rieky Nitry. Preto označujeme túto kultúrnu skupinu ako nitriansku skupinu.
Rody tejto kultúrnej skupiny pochovávajú svojich mŕtvych kostrovým spôsobom - tento pohrebný rítus tu trvá až do strednej doby bronzovej. Ľud severopanónskej kultúry s inkrustovanou keramikou a ľud ďalších kultúr svojich mŕtvych spaľoval. Pohrebiská nitrianskej skupiny sú veľké a majú skupinové usporiadanie kostrových hrobov.
Na pohrebiskách nitrianskej skupiny vyskytujú sa bohaté hroby, ktoré obsahujú 30 až 40 medených náušníc, kruhy do vlasov, náramky a nožíky tvaru vŕbového listu. Pekné sú veľké náhrdelníky až z tisíc kostených korálkov. V niektorých hroboch boli hrncovité nádoby s odtlačkom šnúry, ktoré v celej Európe predstavujú najmladší horizont so šnúrovou keramikou.
V starších a najmä v mladších hroboch nitrianskej skupiny sa vyskytujú korálky zo slimačích ulít. V mladších hroboch nahrádzajú tvary vŕbového listu jednoduché kruhy so slučkou, ihlice s terčovitou hlavicou, malé dýky, široké pásikové čelenky s koncami zvinutými do trubičky, hrnšeky s najväčšou vypuklosťou v dolnej tretine, hrnčeky s výčnelkom, šálky s vytiahnutým uchom a misky so slepými uškami. Slovenské nálezy sú z medi s prídavkom arzénu, vyrobené technikou, ktorá sa k nám dostáva z kaukazskej oblasti.
Nitrianska skupina reprezentuje na západnom Slovensku najstaršiu kultúru s kovovou industriou a patrí na začiatok bronzovej doby. Od stredného eneolitu osídľuje doteraz prevažne v nížinách žijúce obyvateľstvo i hornatejšie územie Slovenska, čo sa vysvetľuje zvýšenou populáciou, ale i príchodom nového ľudu z priľahlých oblastí. S rastom spoločného bohatstva prehlbuje sa i sociálna difernciácia obyvateľstva a na konci eneolitu sa začalo i budovanie opevnených výšinných sídlisk na ťažko prístupných miestach.
V staršej dobe bronzovej na pohrebiskách nitrianskej skupiny sa po prvý raz vo väčšom rozsahu objavujú v hroboch medené šperky tvaru vŕbového listu.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Pravek severného povodia rieky Nitry - Oldrich Krupica. Bratislava, Obzor 1973
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.