referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Justína
Streda, 14. apríla 2021
Stredná Ríša starovekého Egypta – sochárstvo
Dátum pridania: 04.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lucio
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 860
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.2
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 5m 20s
Pomalé čítanie: 8m 0s
 
Stredná Ríša starovekého Egypta – sochárstvo

Politické udalosti
Stredná ríša v starovekom Egypte sa začína okolo roku 2000 pred naším letopočtom. Egypt mal vtedy už približne tisícročnú históriu, počas ktorej zaznamenal veľmi vysokú vyspelosť Starej ríše, charakterizovanú svojimi obrovskými pyramídami, sociálnym poriadkom, tvrdým režimom, vžitým náboženským systémom a tradíciami, ktorá sa ale na svojom sklonku začala klátiť pod občianskymi nepokojmi, ktoré sa začali vyhrocovať a trvali vyše 150 rokov. Boli veľmi búrlivé a značne poznačili chod Egypta aj jeho charakter. Hĺbku vtedajšej krízy môžeme spoznávať z niekoľkých zachovaných dokumentov. Prejav rečníka Ipewa hovorí: „Spisy súdnych dvorov sú vyhádzané na ulicu, tajné archívy sú otvorené....zoznamy obyvateľov sú rozkradnuté a otroci sa preto dnes môžu stať pánmi. Štátni úradníci boli vyvraždení a ich spisy boli ulúpené....Zem sa obrátila ako hrnčiarsky kruh. Zlodej sa stal boháčom a boháč je dnes bez majetku.“
Faraónovu moc z rúk lokálnych a činiteľov sa naspäť podarilo prevziať MentuhotepoviI. Zjednotil Egypt, obnovil poriadok a založil Strednú ríšu. Kríza sa síce zažehnala, ale viera v nemenný poriadok starého sveta bola značne otrasená. Božský faraón zosobňoval spoločenskú istotu, poriadok a rovnováhu, čo sa dosť narušilo. Vyvstávala potreba po novom chápaní spoločenského poriadku. Strata viery vo svet riadený bohmi usmerňovala ľudí k tomu, aby sa začali zaoberať ľudskou slabosťou a nerovnováhou, čo sa odzrkadlilo na umení Strednej ríše.
Umenie tematicky nadväzuje na Starú ríšu, pri záhrobných maľbách je to hodovanie mŕtveho, sú tu aj výjavy z vidieckeho života a ďalšie, ale typickým prvkom je nástup senzibility. Cítiť záujem o živosť, farbu, objavuje sa aj naivné rozprávačské umenie.

Náboženské udalosti
Popri politických zmenách sa udiali aj odklony, resp. presmerovania v náboženskej oblasti. V Starej ríši tu mal výsadné postavenie boh slnka Re. Považovali ho za jedného z hlavných bohov, ktorí stáli pri stvorení sveta ( ďalší boli Atum, Nut, Ptah, Amon,...). V Strednej ríši postupne vzrastal kult boha Usira, ktorého poznali aj predtým, no nemal také silné postavenie. Dalo by sa povedať, že sa tak dialo preto, lebo Usire mal ľudovejší charakter. Podľa legendy Usire mal brata Sutecha a sestry Eset a Nebthet. Bol šikovnejší a spravodlivejší ako jeho brat, preto mu otec Geb dal väčšiu moc nad zemou ako Sutechovi. Ten ho znenávidel a zabil ho.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: Egypt a staroveké Grécko. Bratislava: Gemini, 1993, GARBINI, G.: Staroveké kultúry blízkeho východu. Bratislava: Pallas, 1971., GRANT, N.: Starí egypťania. Bratislava: Lienka, 1996., PIJOAN, J.: Dějiny umění 1. Praha: Odeon, 1987., ZAMAROVSKÝ, V.: Bohovia a králi starého Egypta. Bratislava: Perfekt, 2000., Z prejavu rečníka Ipew. In DVOŘÁK, M.- MASARYK, J.:Prameny světových dějin I.- starovek. Moravská Třebová: Diatext, 1992.
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.