referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kristína
Nedeľa, 16. januára 2022
Románske sochárstvo a maliarstvo
Dátum pridania: 06.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Alzbeta
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 666
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.7
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 4m 30s
Pomalé čítanie: 6m 45s
 
Základné znaky románskeho maliarstva a sochárstva

sochárstvo
V románskom slohu bola plastika prepojená s architektúrou. Sústredila sa najmä na výzdobu portálov a hlavíc.
Figuratívne plastiky boli charakteristické svojou blokovitosťou a štylizovanými tvárami. Tvorcovia významných románskych skulptúr porušovali proporcie ľudskej postavy, menili umiestnenie končatín, aby neprirodzenými pohybmi vyjadrili nadpozemský a polobožský charakter postáv alebo aby ich vtesnali do tvaru vymedzeného rámca. Popri figurálnej výzdobe sa vyskytujú štylizované rastlinné ornamenty a fantastické zvieratá.
Najčastejším námetom výzdoby portálov bolo apokalyptické Zjavenie sv. Jána. Boh bol zobrazený na tróne v oválnej aureole (alebo mandorle) so štyrmi symbolmi evanjelistov, tak ako sa zjavili prorokom. Keď to dovoľoval priestor vymedzený pre kompozíciu, k tomuto výjavu patrili aj postavy dvadsiatich štyroch židovských kráľov s omšovým pohárom a hudobným nástrojom - husľami alebo citarou - aby sa mohli sprevádzať pri chálospeve na Všemohúceho. Tak boli znázornení okolo r. 1130 na tympanóne kostola sv. Petra v Moissacu (Francúzsko). Niekedy umelec pripojil k postave Syna božieho dvoch archanjelov, apoštolov a Pannu Máriu, pretože aj oni boli svedkami nanebovstúpenia Pána. Tento zložitý výjav sa však často zjednodušoval na žiariacu mandorlu s postavou Krista sediaceho na tróne so štyrmi symbolmi evanjelistov pri nohách; tým strácal svoj prorocký apokalyptický charakter a stal sa prostým súhrnom príbehu Kráľa nebies, tak ako sa zjavil patriarchom a prorokom a ako sa objaví pri Poslednom súde. Námet sa teda priblížil k výjavu Posledného súdu, ktorý sa často vyskytuje na západnom priečelí románskych kostolov.
Hlavnou postavou románskych umeleckých diel je teda Kristus v celej sláve, ale umelec venuje miesto aj príbehom z jeho pozemského života. Hojnosťou motívov inšpirovaných antikou. ako sú kanelované pilastre a dekoratívne pásy, pripomína portál kostola SAN TROPHIME a v Arles (Franc.) antické trámovie. Portál katedrály v SANTIAGO DE COMPOSTELA sa tradične pokladá za majstrovské dielo španielskeho románskeho sochárstva. Jeho ikonografia je veľmi zložitá, zobrazuje množstvo postáv, zvierat, vtákov a rastlín.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: José Pijoan: Dejiny umenia 3
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.