referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zuzana
Štvrtok, 11. augusta 2022
Neoimpresionizmus
Dátum pridania: 15.10.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: alkacka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 396
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.7
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 9m 30s
Pomalé čítanie: 14m 15s
 
Koncom 19. storočia sa vo Francúzsku začal súčasne s postimpresionizmom, ako reakciou na impresionizmus, rozvíjať ďalší prúd – neoimpresionizmus. Pri vysvetľovaní svojich nových technických postupov nachádzal zdôvodnenia v nedávnych vedeckých objavoch v odbore optiky. V tejto dobe sa celkovo prejavovalo silné pokušenie vnášať vedu do intuitívnej oblasti umenia, objavili sa snahy o rozumové zdôvodňovania nových postupov, hoci tieto postupy boli inštinktívne. Toto metodické využívanie teórií našlo prívrženca v osobe Georgesa Seurata, ktorý bol jednak geniálnym umelcom a na druhej strane v umení uplatňoval úplne striktne vedecký systém. Georges Seurat (1859-1891) bol najvýznamnejším predstaviteľom francúzskeho neoimpresionizmu (pointilizmu). V raných kresbách si vypracoval osobitú techniku, ktorá bez kontúrovej kresby, iba kontrastmi bielych a čiernych plôch a so starostlivým odstupňovaním tónov presne postihuje objemy v priestore. Kresby kriedou budia dojem, akoby vznikli zhmotnením svetla alebo zhustením tmy. Až keď dokonale ovládol problém svetla v čiernobielej kresbe, pristúpil Seurat roku 1883 k maľbe. Jeho prvý olejový obraz, kde začínať využívať poznatky o analógiách medzi líniami, farbami a valérmi, bolo Kúpanie v Asniéres. V roku 1884 ho odmietli vystavovať na Salóne, preto sa on i ďalší odmietnutí umelci rozhodli založiť Salón Nezávislých. Mohli tak oboznámiť verejnosť s novými výtvarnými snahami. Salónu Nezávislých sa potom zúčastňoval pravidelne.

Kým v obraze Kúpanie použil ešte lomené farby, nanášané v mäkkých a širokých škvrnách, v obraze Nedeľné popoludnie na ostrove Grande Jatte (1885-86) maľoval už čistými farebnými tónmi bodkovacou technikou.

Vlastné Seuratovo maliarske dielo nie je veľmi početné. Možno ho vtesnať do jediného desaťročia. Každá jeho práca je ale logickým a cieľavedomým článkom osobného vývoja, dôležitým momentom pri riešení základných výtvarných problémov. Ústredným problémom Seuratových výskumov bolo svetlo. Rané obdobie vymedzené zhruba rokmi 1880-1883 vychádza v podstate z objavov impresionizmu. Svetlo v týchto obrazoch rozpúšťa obrysy predmetov, spája predmety a ovzdušie v jediný vibrujúci celok a vedie spontánne k použitiu vyšších polôh farebnej stupnice. Ďalší vývoj umelca smeroval k prieskumu farby a svetla. Seurat sa zoznamuje so Signacom a spolu s ním sa usiluje o vytvorenie uceleného systému, ktorý poznáme pod pojmom pointilizmus.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Zdroje: L. Novák: Postimpresionizmus, Nakladatelství československých výtvarných umelcu, Praha 1965,, B. Mráz – M. Mrázová: Encyklopedie svetového malírství, Academia, Praha 1988,, J. Pijoan: Dejiny umenia 8, Odeon, Praha 1990,, E. H. Gombrich: Príbeh umení, Argo a Mladá fronta, Praha 1997.
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.