Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Queen

História skupiny začína v roku 1968, keď Brian May začína hľadať ľudí, aby založili kapelu. Medzi prvými boli spevák a basgitarista Tim Staffel a bubeník Roger Taylor. Táto trojica si začala hovoriť SMILE. O rok neskôr s nimi podpísala zmluvu americká firma Mercury a výsledkom tejto dohody bola pieseň EARTH, ktorá však bola prepadákom. V roku 1970 Tim Staffel zo skupiny odchádza a nahovára svojho kamaráta Freddieho Bulsaru, aby začal v skupine SMILE vystupovať. Brian, Roger a Freddie vedeli, že spolu môžu niečo dosiahnuť. Freddie už mal nejaké predstavy o budúcnosti kapely, ale najprv museli vymyslieť jej názov. Brian a Roger mali rôzne návrhy, ale Freddie si stál za svojim návrhom, ktorý bol, že skupina by sa mala volať QUEEN. Nakoniec ich aj presvedčil a v roku 1970 vznikla skupina QUEEN. V roku 1971 ešte stále nemajú stáleho basistu, ale neskôr sa k nim pridal John Deacon. Skupina vystupovala zatiaľ len na technickej škole. V roku 1972 skoro vôbec nekoncertovali, pretože sa pripravovali na svoje prvé album v štúdiách spoločnosti TRIDENT, s ktorou podpísali zmluvu. Tento rok Freddie vymyslel logo skupiny, ktoré sa skladá zo znamení, v ktorých sú členovia skupiny narodený. V roku 1973 vychádza po neúspechu singlu Keep Yourself Alive ich prvý album s názvom QUEEN. Potom naspievali pár piesní, ktoré však neboli tak známe. Firma EMI sa snažila získať skupinu QUEEN od spoločnosti TRIDENT, čo sa jej aj podarilo. V tomto momente si členovia začali uvedomovať, že už niečo dokázali. Neskôr boli pozvaný na britské turné kapely MOTT THE HOPPLE, kde boli ako predkapela. Mali dosť veľký ohlas medzi divákmi a preto si ich skupina MOTT THE HOPPLE pozvala ako predkapelu aj na turné po Amerike. Spoločnosť MAM s nimi podpísala dohodu na samostatné turné na ďalší rok. Postupne sa zúčastnili na rôznych akciách a začali sa vytvárať ich fanúšikovia. Prvé väčšie úspechy sa dostavili v roku 1974, keď boli na hudobnom festivale v Austrálii a ich singel SEVEN SEAS OF RHYE sa dostal dosť vysoko v hitparádach. Na jar vyšiel ich druhý album s názvom QUEEN II. a dostal sa na piate miesto v anglickej hitparáde. Neskôr vydali ďalší single s názvom KILLER QUEEN, ktorý sa stal veľkým hitom. O mesiac neskôr vydali tretí album s názvom SHEER HEART ATTACK a QUEEN sa vydal na turné po Európe. Roku 1975 v marci začína ich prvé samostatné turné po Amerike. Freddie mal problémy s hlasivkami, no aj tak turné dokončil.
Časopis MELODY MEAKER ich zvolil za skupinu roku a oni sa vydávajú na turné po Japonsku. V tomto roku získali cenu ZLATÝ LEV za skladbu KILLER QUEEN. V septembri sa rozhodli odísť zo spoločnosti TRIDENT a dohodli sa s manažérom Eltona Johna. V tejto dobe už nahrávajú ďalší album. Vydali singel BOHEMIAN RHAPSODY, ktorý sa stal obrovským hitom a 9 týždňov sa udržal na prvom mieste v anglickej hitparáde. K tomuto singlu natočili prvý klip, ktorý bol veľmi očakávaný. Postupne začali aj ostatné kapely točiť klipy a o niekoľko rokov neskôr vznikla v Amerika televízna stanica MTV. Po klipe konečne vyšiel aj nový album, ktorý sa volal A NIGHT AT THE OPERA a obsadil prvé miesta v hitparádach. V decembri roku 1976 získali veľa cien (najlepšia ang.kapela, najlepšia kapela, najlepší singel (Bohemian Rhapsody)) a taktiež získava cenu aj Freddie za pesničku Bohemian Rhapsody. Na ďalší rok skupina mala plno koncertov (napr. HYDE PARK kam prišlo 150 tisíc ľudí) a nahrali ďalší album s názvom A DAY AT THE RACES, ktorý obsadzuje vrchol hitparád. V roku 1977 vydali znovu nové album s názvom NEWS OF THE WORLD na ktorom sú aj dva obrovské hity: WE ARE THE CHAMPIONS a WE WILL ROCK YOU. V roku 1978 skupina koncertovala po Európe a turné ukončila dvoma koncertmi vo WEMBLEY. V roku 1980 vychádza ich ďalšie album s názvom THE GAME a rovno sa umiestňuje na vrchole rebríčkov. Koncom roka majú na konte 45 miliónov predaných albumov a 25 miliónov predaných singlov. Len v Kanade album THE GAME dostal 5 krát platinovú dosku. Ku koncu roka ešte vydali ďalší album s názvom FLASH. V roku 1981 sa vydali na Juhoamerické turné, na ktorom mali veľa problémov no nakoniec toto turné dopadlo dobre. Na tomto turné postupne odohrali pred 497 000 fanúšikmi. Po turné sa rozhodli, ako spomienku na desať rokov ich existencie spraviť album GREATEST HITS, ktorý vyšiel v novembri. Tento album sa na vrchole hitparády udržal neuveriteľných 529 týždňov. V roku 1983 si dali pauzu a každý člen skupiny strávil tento rok pos vojom. Médiá tvrdili, že sa skupina rozpadla, no členovia kapely to tak nevnímali. V decembri roku 1984 vyšiel singel RADIO GA GA, na ktorom pracovala už celá skupina. Tento singel sa stal taktiež veľkým hitom. O par mesiacov neskôr vyšiel ďalší album s názvom THE WORKS, ktorý sa stal po GREATEST HITS druhý najpredávanejší. Na jeseň vychádza singel I WANT TO BREAK FREE, ktorý sa stáva obrovským trhákom a najmä v južnej Amerike, kde je považovaný ako hymna za slobodu. Začiatkom roku 1985 dostali cenu za najlepší videoklip k pesničke RADIO GA GA.
Taktiež boli na rockovm festivale kde bolo až 250 000 ľudí. Rok 1986 začal nahrávaním v štúdiu. Nahrávali soundtrack k filmu Highlander. Tento rok vyšlo album A KIND OF MAGIC, ktoré sa okamžite dostalo na čelo rebríčku. Taktiež tento rok sa v Knewborth parku uskutočnil jeden z najväčších koncertov kapely, kde použili neuveriteľnú techniku. Pri tomto koncerte prišlo k jednému úmrtiu, no taktiež sa tu aj narodilo dieťa. V roku 1987 si skupina znovu dal prestávku a každý pracoval na svojich vlastných projektoch. Freddie sa dal na operu a naspieval pieseň, ktorá sa stala znelkou Olympiády v Barcelóne. Roku 1988, čo je trinásť rokov od vtedy čo vydali Bohemian Rhapsody, sa dostala táto pesnička znovu na prvé miesto v rebríčku. V roku 1989 skupina znovu pracuje na novom albume, ale už ináč. Každý pracuje samostatne a až nakoniec to dajú dohromady. Koncom mája vyšiel album THE MIRACLE a hneď obsadzuje prvé miesta v rebríčkoch. V roku 1990 dostala skupina cenu za obrovský prínos do svetovej hudby. Keďže kapela mala 20 rokov, usporiadali obrovskú oslavu, kde pozvali všetkých s ktorými niekedy spolupracovali, alebo spolupracujú. Freddie sa objavil na verejnosti vychudnutý a v médiách sa začína hovoriť, že je chorý. V roku 1991 vyšiel nový album INNUENDO, ktorý išiel zas rovno na vrchol rebríčkov. Skupina vydala album GREATEST HITS II. 23.novembra 1991 vyhlasuje Freddie pred svojim domom, kde bolo veľmi veľa novinárov, že je pozitívne testovaný na HIV a, že má AIDS. Freddie zomrel o 24 hodín neskôr (24.11.1991) v jeho dome. O jeho chorobe až do verejného oznámenia vedeli len jeho najbližší priatelia. Pohreb bol 27.novembra 1991. Na pohrebe boli len najbližší priatelia včítane Eltona Johna a Davea Clarka. Freddie odkázal svoje peniaze charitatívnej organizácii, ktorá bojovala proti AIDS. V roku 1992 bol vydaný single BOHEMIAN RHAPSODY a SHOW MUST GO ON, výťažok z predaja bol venovaný na boj proti AIDS. Freddie dostal cenu za celoživotnú prácu, ktorú prevzali ostatní členovia QUEENu. Pri preberaní yejto ceny, informovali, že sa uskutoční koncert vo Wembley aréne na počesť Freddieho. Lístky boli za 6 hodín všetky predané. Koncert sa uskutočnil, zučastnili sa na ňom rôzne známe skupiny (Guns`n`Roses, Metallica,…). Koncert len v Anglicku videlo (cez TV) okolo 6,3 milióna ľudí a odhaduje sa, že 1 miliarda na celom svete. Po koncerte sa začalo polemizovať o tom, že kdo zastúpi v skupine Freddieho.

Hovorilo sa, že to bude George Michael, ale nestalo sa tak, pretože členovia si pri vzniku kapely dali sľub, že ak niekdo z členov vypadne, kapela končí. Skupina QUEEN je legendou a asi aj dlho ešte bude...

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk