referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ľubomíra
Utorok, 9. augusta 2022
Domáce video - filmovanie dovolenky
Dátum pridania: 03.11.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: bacill
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 294
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 8m 20s
Pomalé čítanie: 12m 30s
 
Akú kameru?
Jednoznačne digitálnu. Cenovo prijateľné sú kamery Digital8, náročnejší sa môžu rozhodnúť pre miniDV. Digitálna kamera má oproti analógovej obrovskú výhodu. Obraz je zaznamenaný na kazetu digitálnym spôsobom (formou jednotiek a núl), vďaka tomu je kvalita záznamu vždy stopercentná (pri extrémnom poškodení kazety dôjde k výpadkom celého obrazu). Preto aj staré nahrávky časom nestrácajú na kvalite. Druhým najdôležitejším kritériom je kamerový čip (najlepšie 3CCD) a optika. Nespoliehajte sa na digitálny zoom. Obraz zväčšuje digitálne, vďaka čomu výrazne stráca na kvalite. Dôležitý je aj stabilizátor rozhýbaného obrazu. Tými lacnejšími sú digitálne stabilizátory, tie však degradujú obraz (obraz sa digitálne roztiahne, aby bola pri krajoch obrazu rezerva na vyrovnávanie otrasov). Ak máte možnosť vybrať si, prednosť dajte optickým stabilizátorom (plávajúca šošovka).

Expozícia
Expozíciou sa označuje technické nastavenie snímania kamery. Najčastejšie bývajú amatérske kamery prepnuté na automatiku. Výhodou pre nenáročných je, že celú kameru ovládajú jediným prstom. Obraz je vždy priemerne kvalitný, automatika iba ťažko niečo pokazí. Ak by ste chceli zo svojej kamery vyťažiť maximum pre kvalitu obrazu, pohrajte sa s funkciami WHITE BALANCE (WB), AUTOFOCUS (zaostrovanie) a LOCK EXPO (zamknutie nastavenia clony). WHITE BALANCE (WB) je jedna z najdôležitejších funkcií. Ide o nastavenie farieb obrazu podľa druhu svetla. Každý zdroj svetla má svoju charakteristickú farbu (teplotu), ktorú ľudské oko nevníma tak intenzívne ako kamera. Denné svetlo je modré, žiarovka červená, neónové svetlo zelené, halogénové svetlo žlté. Ak nenakrúcate počas slnečného dňa, prepnite túto funkciu na manuálne ovládanie, nasmerujte kameru na čo najbelšiu plochu (napríklad papier) a stlačte funkciu nastavenia WB. Kamera automaticky podľa bielej farby nastaví škálu všetkých ostatných farieb. AUTOFOCUS (automatické zaostrovanie) sa vyplatí nechať takmer vždy v automatike. Pozor dávajte najmä pri záberoch, ktoré filmujete v obmedzenom svetle. Za veľmi nepriaznivých svetelných podmienok je vhodné autofocus radšej vypnúť a ručne si zaostriť na objekt, ktorý snímate. LOCK EXPO (zamknutie nastavenia clony). Clona je laicky povedané otvor v objektíve, ktorý prepúšťa toľko svetla, koľko je potrebné. Ak je svetla viac, clona sa automaticky uzaviera. Preto sa často stáva, keď filmujete proti oknu, že natočíte iba čierne siluety postáv.

Automatika totiž namerala veľa svetla a uzavrela clonu. V týchto prípadoch je vhodné nastavenie clony prepnúť na manuál, alebo použiť funkciu LOCK EXPO (ak ju vaša kamera má), ktorá na daný moment uzamkne clonu. Práca s kamerou
Stabilita - je jedna z najdôležitejších vecí pri zázname. Stabilitu obrazu takmer vôbec nevnímame pri nakrúcaní, vtedy totiž naše oko sleduje vždy konkrétny objekt v hľadáčiku a nevníma tak intenzívne chvenie. Snažte sa preto nafilmovať čo najstabilnejší obraz. Pokojne si môžete pomôcť tým, že sa o niečo opriete. Sledujte okraje hľadáčika, ako veľmi sa pohybujú. Ak nemusíte, nepoužívajte zoom (priblíženie). Rovnako sa snažte nekráčať. Robte krátke zábery a premiestňujte sa s vypnutou kamerou. Zoom - približovanie je pre úplných amatérov výborná hračka. Ak však pozeráte nafilmovaný záznam, v ktorom sa obraz stále približuje a vzďaľuje, dojem je viac ako zlý. Približovanie obrazu v divákovi navodzuje dojem stupňovania napätia, naopak, vzďaľovanie navodzuje dojem uvoľnenia. 4:3 alebo 16:9 - ide o pomer strán obrazu. Niektoré kamery majú funkciu snímania v širokouhlom móde (16:9), ktorý poznáte napríklad z kina. Širokouhlý obraz je lepšie prispôsobený rozsahu očami vnímaného záberu a celkovo pôsobí imidžovejšie. Ak nevlastníte širokouhlý televízor, používajte klasický rozmer 4:3. Efekty - veľa kamier v sebe skrýva rôzne zaujímavé efekty. Napríklad zastavenie obrazu, simuláciu fotoaparátu, starého filmu alebo bláznivú zmenu farieb. Sú to zábavné hračky, vďaka ktorým sa kamery lepšie predávajú. Efekty však nedopĺňajú atmosféru z nakrúteného materiálu, práve naopak - pôsobia rušivo. Vhodným nakrútením nafilmovaním záberov docielite oveľa lepší dojem. Najčastejšia chyba pri amatérskych nahrávkach býva zapnutý čas a dátum v obraze. Švenk - švenkom sa nazývajú zábery, v ktorých robíte pohyb kamerou. Pri švenkoch sa stabilne postavte a vyskúšajte si záber najprv nanečisto. Potom viete presne, kde sa záber končí a koniec švenku nepôsobí nebude pôsobiť kostrbato.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.