referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zina
Utorok, 21. mája 2024
Filmové umenie: História v bodoch
Dátum pridania: 04.10.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: bacill
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 5 328
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 21
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 35m 0s
Pomalé čítanie: 52m 30s
 
Začiatky kinematografu, priekopníci a vynálezci
- Platí dohoda že 1. verejné predstavenie fotografických obrázkov je zrod kinematorgrafie. Inač by sa do toho musel i zahrnúť aj celuloidové filmy spracované bez kamery Emilom Reynaudom ktoré premietol 1977. Boli to kreslené filmy. Dickson 1894 – kukátkový aparát kinetoskop.
- Prvé verejné filmové predstavenie za vstupné bolo 28. decembra 1895 v pivnici Grand Café v Paríži. To je začiatok dejín filmu. Vynálezci sú bratia Lumiérovci.
- Nepraktický vedci – mysleli že sa ten prístroj neujme.
- Iní historici hovoria že mali konkrétne komerčné zámery o čom svedčí aj fakt že dali vyškoliť množstvo kameramanov, ktorých poslali do sveta.
- Obecenstvo postupne stráca záujem o Lumiérové nevychádzavo snímané krátke reportážne zábery a tak sa L. obmedzil iba na výrobu kamier a premietačiek.

Nemecký filmový expresionizmus, Kammerspiel (49-54)

- 5 rokov v ktorých nemecko najbolestivejšie pociťovalo následky stratenej vojny, keď ním otriasali povstania, puče, vojenské intervencie, znehodnotenie meny a hlad 1919 – 1924 bolo pre nemecko vo filme najplodnešich.
- V tomto období bolo všeobecne zvykom dívať sa na nemecký film a vidieť v ňom skutočné možnosti filmu ako výrazového prostriedku.
- V nemecku už prvé pokusy filmu prejavujú sklon predstavovať vnútorné, duševné pochody a ich symbolické objektivizovanie.
- Film PRAŽSKÝ ŠTUDENT prvá verzia z roku 1913 – Dán Stellana Ryea vniesol do nemeckého filmu príznačný motív. Čarodejník odkúpi od študenta jeho odraz v zrkadle a ten navedie na vraždu. Študent – samovražda
- Rozdvojenie totožnosti sa v nemeckom filme vystupňovalo v posadnutosť. Človek sa dostáva do vleku neviditeľných síl a spácha činy, za ktoré sa necíti byť zodpovedný. Obraz v zrkadle a tieň sú najcharakternejšími prejavmi tohto druhého ja – zla vo vlastnej duši alebo podvedomia
- GOLEM – WEGNER + HENRIK GALEEN robotníci vykopú na stavbe stredovekú hlinenú bytosť a obchodník so starožitnoťami ju prebudí. Tá sa zamiluje do dcéry obchodníka a nakoniec sa zblázni. Ide o rozpútanie neznámych síl, ktoré nejasne pripomínajú sily nášho podvedomia.
- Významný Carl Mayer spolu s Hansom Janowitzom napísali scenár k filmu Kabinet doktora Caligariho. -Kabinet doktora Caligariho – kritika štátnej utority.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.