referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Nedeľa, 19. mája 2024
Alfonz Mucha: umelec secesie
Dátum pridania: 14.10.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: hrenata
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 326
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 13.3
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 22m 10s
Pomalé čítanie: 33m 15s
 

Očarujúce ženy, prúdy vlasov, splývajúce oblečenie – to sú atribúty spojované s umeleckým dielom Alfonza Muchy. Alfonz Mucha je jeden z najväčšich umeleckých osobností v prelome storočia. Jeho práca je noeddelitelne spojená so štýlom, jeho meno bolo zároveň jeho programom: Art Nouveau, nové umenie, secesia. V súlade požiadaviek nového hnutia na zrozumiteľnosť designu vzdává Mucha vďačnosť umeleckej všestrannosti. Bol nielen maliarom a grafikom, ale zaujímal sa aj o sochárstvo, tvorbe šperkov, návrhov interiérov a o užité umenie. Mimoriadny talent však prejevoval predovšetkým v oblasti dekoratívnej grafiky. Tam je treba hľadať základy jeho slávy, čo platí dodnes.

Vďaka tedajšiemu rozvoju reprodukčných techník dosiahli jeho plagáty, panneaux décoratifs, kalendáre, príležitostné tlačivá, obálky časopisov a knižné ilustrácie mimoriadne širokého ohlasu a získali si značnú popularitu. Predovšetkým sa však tieto kompozície vyznačovali neobvyklou silou tvarov a štýlu, s príťažlivo dekoratývnymi motývmi, nevyčitateľnou hojnosťou ornamentálnych výtvarnych prvkov a hutnosťou kaligrafických ťahov línií. „Style Mucha“ sa ako typické ztelesnenie umeleckých snáh okolo roku 1900 stal vzorom pre celú generáciu grafikov a návrhárov. Charakteristickým znakom jeho diela bola idealizovaná, štylizovaná postava krásnej alebo detsky pôvabnej ženy, voľne ale neoddeliteľne zarámované ornamentálnou sústavou listov, kvetín, symbolov a arabeskov. Bol to jeden z najrozšírenejších výtvarných motývov v prelome storočia, a takzvaný Style Mucha bol preto v priebehu určitého obdobia synonimom secesie.

Napriek tomu, že Mucha pochádzal z Moravy, kde sa narodil a prežil detstvo, najväčší úspech dosiahol v Paríži. Jeho práce dokladajú živú atmosféru mesta v dobe, kedy bolo nielen hlavným mestom Francúzska, ale aj kultúrnym centrom celého sveta. Mucha bol zaplavení zákazkami, čo siahali od rozsiahlych projektov, akým bol návrh pavilónu Bosnie a Hercegoviny pre Svetovú výstavu v Paríži, cez tvorbu nespočetných divadeľných a výstavnych plakátov, až po reklamné plakáty na šampanské, mydlo či konfekcie. V roku 1900 bolo jeho meno ovenčené slávou, ale v neskorších rokoch vzrástali kontroverzné kritiky jeho práce. Z tohto pohľadu sa zdá takmer tragické, že Mucha sám si svojho mimoriadneho talentu návrhárskeho génia virtuózne zvládajúceho formu príliž necenil a robil si starosti ohľadom svojej povesti maliara dakoratívneho štýlu.

 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Renate Ulmer – Alfons Mucha, vydav. Taschen, naklad. Slovart, 2003 (monográfia)
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.