referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marcela
Pondelok, 15. augusta 2022
Psycho
Dátum pridania: 29.09.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: tenka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 561
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
- réžia: Alfred Hitchcock; scenár: Joseph Stefano podľa románu Roberta Blocha, kamera: John L. Russel; hrajú: A. Perkins, Janet Leigh, Vera Miles; žáner: psychothriller

Film Psycho bol natočený v roku 1960. V tomto období vznikla taktiež aj špeciálna komisia, ktorej hlavným cieľom bolo skúmanie vplyvu rôznych filmov na psychiku a správanie sa ich divákov. Určovali čo je vhodné a čo nie je pre verejné premietanie. Hitchcock sa svojským režírovaním filmu usiloval publiku spôsobovať šoky, ktoré tu pôsobia ako určité benefity (príprava na šoky reálneho života). Vo filme nevystupujú žiadne nadprirodzené bytosti. Čo sa deje na plátne, sa môže udiať aj v našich životoch. Práve týmto faktom ma Psycho najväčšmi zaujalo. Žiadne nereálne fantazírovanie, nič nemožného, nič nedosiahnuteľného. Toto unikátne dielo ma fascinuje i preto, že hlavnú rolu v ňom nepredstavuje človek ideál, ktorý pomáha slabým a trestá sebcov a pokrytcov. Hlavným hrdinom je tu duševná choroba so svojimi brutálnymi chúťkami, ktorá postupne úplne ovládne telo majiteľa motelu (A. Perkins), ktorý sa od ľudí čo najviac dištancuje. Detektívna zápletka tu prerastá do širšej výpovede o človeku a jeho vnútornom svete.

Film má niekoľko znakov kultovosti, medzi ktoré patrí i režisérska osobnosť - Alfred Hitchcock. Tento anglický filmový režisér, scenárista a producent sa filmu začal profesionálne venovať v roku 1920. Spočiatku bol vnímaný len ako tvorca hororov, ktoré však na rozdiel od iných prinášali so sebou posolstvo humanistickej myšlienky, čo bolo dovtedy pre tento žáner neobvyklé. Je považovaný za majstra filmovej techniky. Diváka necháva v napätí od prvého záberu a vydýchnuť mu dovolí až keď sa objavia záverečné titulky. No aj po nich ho necháva v neistote, či je naozaj po všetkom, či to bol skutočne len film. Kultovým momentom a charakteristicky originálnym prístupom režiséra je scéna, keď pred spravodlivosťou utekajúcu sekretárku ráno v aute zobudí policajt. Prostredníctvom kamery sa nachádzame priamo na sedadle za volantom. Cez trochu zarosené okno vidíme prísnu a neprívetivú tvár policajta. Mladučká sekretárka ukradla peniaze svojmu šéfovi a teraz nevie, či ju policajt ide zatknúť alebo sa chce len uistiť, či je všetko v poriadku. Hitchcock vedel neuveriteľne manipulovať so svojimi divákmi. Krátko po uvedení Psycha do kín, ľudia takmer celkom prestali používať v hoteloch sprchy s igelitovými závesmi.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.