referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Tadeáš
Utorok, 25. júna 2024
Renesancia a humanizmus
Dátum pridania: 19.10.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Luboss3
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 400
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Renesancia

Renesancia – pochádza z francúzskeho slova renezáns čo znamená obroda alebo znovuzrodenie. Je to myšlienkové a umelecké hnutie tvoriace epochu medzi gotikou a barokom zhruba od 14.stor. – zač. 17.stor. Jeho ideovým východiskom bol humanizmus. Charakteristickými črtami renesancie bol dôraz na rozum a oslabovanie úlohy teológie. Renesancia je literárne hnutie, ktoré sa od štúdia antiky dostalo k umeleckému zobrazeniu radostného zmylového vzťahu človeka k pozemskému životu, ku kráse k prírode. Autori používali národné jazyky. Renesančné myšlienkové a umelecké hnutie oživuje ideály antiky, najmä starého Grécka. V rôznych krajinách či oblastiach malo toto obdobie aj iné názvy. Renesancia má ľudovejší charakter a je určená pre širšie vrstvy obyvateľstva. Je to literatúra zážitkov, citov a emócií.

Humanizmus

Je východiskom renesancie, je to literárne hnutie, ktoré sa od štúdia antiky dostalo k tvorivému napodobeniu antickej formy. Humanizmus – pochádza z latiského humánus, čo je ľudský. Humanizmus je orientácia na hodnotu človeka, jeho práva na šťastie, slobodu, uplatnenie, širšie láska k človeku. V humanizme sa používala latinčina. Prvky humanizmu – kritika spoločnosti, zmienka o žene, o láske.

Talianska literatúra humanizmu a renesancie

Dante Aligieri – božská komédia – je to jeho najznámejšie dielo. Hlavný hrdina je sám autor.
Giovani Boccacio - Najznámejšie dielo Dekameron. Je to kniha, ktorá obsahuje 10 noviel a 10 postáv.
Michelangelo Buonarroti - Sochár, maliar, architekt a básnik. Michelangelo bol jednou z najväčších postáv renesancie. Narodil sa vo Florencii. Predstavoval typ nepokojného génia, ktorý sa málokedy uspokojil s tým čo vytvoril. V maľbe i sochárstve sa sústredil najmä na zobrazovanie mužských aktov.

Španielska literatúra

Lope de Vega – najznámejšie dielo je Ovčí prameň. Je to názov dediny v ktorej žili veľmi dobrý ľudia a zlý pán.
Miguel de Cervantes Saavedra - Prví román napísal vo väzení. Dômyselný rytier don Quijote, je to schudnutý šlachtic, ktorý sa chce vrátiť do doby rytierov. Oblečie si starú rytiersku výzbroj, zoberie svojho polomŕtveho koňa, tučného, malého a lenivého sluhu a vydajú sa na rytiersku výpravu.
 
Zdroje: Slávne obrazy a ich história
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.