referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marcela
Pondelok, 15. augusta 2022
Helloween
Dátum pridania: 27.10.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: METALER
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 777
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.7
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 4m 30s
Pomalé čítanie: 6m 45s
 
História nemeckej skupiny Helloween sa začala písať ešte v roku 1979, keď gitaristi Kai Hansen a Piet Sielck pôsobili v skupine Gentry. Časom sa po niekoľkých personálnych zmenách premenovali na Ironfist. Už vtedy sedel za bicími Ingo Schwichtenberg a basgitaru obsluhoval Markus Grosskopf. Piet ich neskôr opustil, začal robiť zvukára kapelám Blind Guardian, Grave Digger, Gamma Ray a v súčasnosti sa venuje projektu Iron Savior. Na jeho miesto prišiel Michael Weikath z kapely Powerfool. Potom sa rozhodli pre názov Helloween. Nahrali dve skladby na kompiláciu "Death Metal" (Noise Records). Prvú "Oernst For Life" napísal Weikath, druhá bola pomalšou verziou "Metal Invaders" (v prepracovanej podobe sa nachádza na albume "Walls Of Jericho").

V roku 1985 nakrútili debut "Helloween", ktorý je známy tiež ako "The Mini LP". Obsahoval 5 skladieb. V tom istom roku vyšla dlhohrajúca platňa "Walls Of Jericho" a navždy sa zapísala do heavymetalovej kroniky významných počinov. Potom vyšlo EP "Judas" (1986) a Kai zistil, že spievať a zároveň hrať na gitare ho obmedzuje v hre, preto po turné začali pátrať po novom spevákovi. Kapela si spomenula na Ralfa Scheepersa, pôvodného speváka z Tyran Pace, no prihlásil sa Michael Kiske (Ill Prophecy) a bolo rozhodnuté. Chlapci z Helloween chceli natočiť dvojalbum, ale firma Noise im to vyhovorila. Preto sa na trh dostal "Keeper Of The Seven Keys Part I" (1987). Zožal úspechy vo svete a darilo sa mu aj v USA.

Po ňom nasledoval "Keeper Of The Seven Keys Part II" (1988), zrejme ich dodnes najpredávanejšia ´fošňa´. V tom istom roku odišiel z kapely Kai. Na jeho miesto prijali automechanika, skvelého gitaristu Rolanda Grapowa (ex - Rampage), ktorý s nimi odohral turné. V ďalšom roku vyšiel živák "Live In The UK" (pre Európu), "Keepers Live" (pre Japonsko) a "I Want Out Live" (pre USA).

Helloween mal zámer prejsť k väčšiemu vydavateľstvu EMI Records a zároveň k manažmentu Sanctuary Group, vedenému Rodom Smallwoodom (dopomohol k úspechu Iron Maiden). Podpísali teda zmluvu s EMI, avšak Noise ich zažaloval za porušenie ich vzájomnej zmluvy, preto Helloween nemohol vydať album mimo Nemecka, Anglicka a Japonska. Markus, Kai a Weiki sa vyjadrili, že každy zarábal peniaze okrem kapely a to bol najväčší dôvod pre prestup. Kai po odchode v roku 1989 založil vlastnú formáciu Gamma Ray.

Po vydaní albumu "Pink Bubbles Go Ape" (1991), ktorý fanúšikovia a médiá prijali dosť chladne, začali v kapele nezhody. Rozdelila sa na dva tábory: Kiske s Ingom proti Rolandovi a Weikimu, Markus bol akýmsi spojovníkom. Potom sa na trhu objavil titul, ktorý väčšina považuje za najhorší (i keď hudobne bol na úrovni) - "Chameleon". Napätie medzi členmi iba vzrástlo, Ingo ochorel a bol nútený opustiť zostavu.

V roku 1994 Helloween podpísal zmluvu s Castle Communications, pričom v zostave sa objavil nový spevák Andi Deris (ex - Pink Cream 69) a nový bubeník Uli Kusch (ex - Holy Moses, Gamma Ray). S albumom "Master Of The Rings" si napravili renomé a začali sa uberať veľmi podobným smerom ako na platniach "Keeper...". V USA ho vydali s bonusovým diskom o rok neskôr práve na sviatok Halloween.

Rok 1996 znamenal pre kapelu úspech epickej platne "The Time Of The Oath". Taktiež sa však stala tragédia, bývalý bubeník Ingo Schwichtenberg skočil pod vlak, aby tak spáchal samovraždu. Hlboko sa to dotklo nielen jeho samotných bývalých kolegov, ale i mnohých fanúšikov. Nasledovalo vydanie výborného koncertného dvojcédečka "High Live" (zaznamenané počas Time Of The Oath Tour). Bývalý spevák Michael Kiske vydal prvú sólovku "Instant Clarity", ktorú vysoko ocenili v množstve hudobných magazínov.
Roland Grapow takisto nelenil a vydal sólový debut "The Four Seasons Of Life" (1997). Predzvesťou bol singel "I Remember", v jednej skladbe si zaspieval Ralf Scheepers. Pre sólovku "Coming From Ther Rain" sa rozhodol aj Andi Deris. Fanúšikov iste potešil štvorcédečkový "The Pumpkin Box 1985 - 1993".

V 98´-om sa svet dočkal skvelého diela "Better Than Raw", Roland pripravil sólovú dvojku "Kaleidoscope", na ktorej podporu absolvoval vydarené turné po Európe a Brazílii a čoskoro na to vyšla platňa aj Markusovi a jeho bočáku "Shockmachine", ktorý nabubnoval Uli. Uli zas vyprodukoval a vydal tributný album Rainbow "Catch The Rainbow. Michael Kiske potešil svojich priaznivcov pokračovateľom "Readiness To Sacrifice" a všetci milovníci coververzií si prišli na svoje na ´helloweeňáckom´ albume "Metal Jukebox".
Ďalšími počinmi je druhá sólovka Andiho Derisa "Done With Mirrors" a veľmi vydarená ´tekvicová´ novinka "The Dark Ride", ktorá vyšla 30. októbra. Pripravte sa na temnú jazdu!

Zostava:
Andi Deris - spev
Michael Weikath - gitara
Roland Grapow - gitara
Markus Grosskopf - basgitara
Uli Kusch - bicie

Diskografia:
Helloween - 1985
Walls Of Jericho - 1985
Judas EP - 1986
Keeper Of The Seven Keys Part I - 1987
Keeper Of The Seven Keys Part II - 1988
Live In The UK - 1989
Pumpkin Tracks - 1989
The Best The Rest The Rare - 1991
Pink Bubbles Go Ape - 1991
Chameleon - 1993
The Master Of The Rings - 1994
The Time Of The Oath - 1996
High Live 2CD - 1996
The Pumpkin Box - 1998
Better Than Raw – 1998
Metal Jukebox - 1999
The Dark Ride - 2000
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.