referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Slavomír
Pondelok, 22. apríla 2024
Barokové umenie
Dátum pridania: 22.11.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mc_beton
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 349
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 

Medzi ťažiskové kolekcie zbierok starého umenia patrí výtvarné umenie ohraničené dielami z rokov 1580 - 1780. Umelecké diela z dvoch storočí zaznamenávajú vývojové trendy neskorej renesancie, manierizmu, baroka a záverečných fáz európskeho slohového prejavu - rokoka a klasicizmu na našom území.

Z maliarskych techník je zastúpená olejomaľba na plátne a dosková maľba. Rôzne druhy maľby reprezentuje portrétna tvorba, rodové galérie, posmrtné portréty, oltárne obrazy, hodnotné olejové skice, obrazy s religióznou tematikou, historickými námetmi, mytologickými motívmi, vojnové scény a zátišia. Sochárske a rezbárske práce sú z dreva, kovu i kameňa. Typovo predstavujú epitafy, reliéfy, polychrómované a zlátené sochy, oltárne konštrukcie, busty a komorné sochárske diela.

Prvé dve barokové umelecké diela sa dostali do zbierok už v roku 1949, krátko po založení SNG ako celonárodnej zberateľskej, vedeckej a výstavnej inštitúcie. Zbierka umenia 16. - 18. storočia sa priebežne dopĺňala a obohacovala. Výstava prírastkov barokového umenia získaných v rokoch 1970-1980 dokumentovala skutočnosť, že za desať rokov sa zdvojnásobila. V ďalšom desaťročí sa podarilo objaviť a získať celý rad zaujímavých a hodnotných umeleckých diel. Je predpoklad, že istá stagnácia v akvizičnej činnosti, ktorá je zrejmá v posledných rokoch, sa časom preklenie. Ojedinelým, ale mimoriadne cenným prínosom pre zbierkový fond je preto súbor hodnotných rezbárskych a maliarskych prác zo 17. a 18. storočia a dvoch ikon, získaných v roku 1995 od súkromného zberateľa.

Prvou výstavou, na ktorej sa uplatnilo 24 ukážok z barokových zbierok SNG bola retrospektívna výstava Dvanásť storočí výtvarného umenia na Slovensku, pripravená kolektívom autorov v roku 1966. Stále expozície SNG v roku 1977 už predstavili rozsiahlejší súbor. Tento bol zakrátko v dôsledku necitlivého príkazu nadriadených decimovaný a kolekcia zredukovaná na výstavný fragment postrádajúci výpovednú hodnotu.

Štatistickým porovnaním doposiaľ realizovaných výstav baroka možno konštatovať, že na výstave starého umenia Slovenska v Prahe v roku 1937 pozostával barokový súbor zo 60 exponátov, z čoho značnú časť predstavovali nové sadrové odliatky a fotografické faksimílie podľa umeleckých diel.

Skutočnou príležitosťou pre prezentáciu baroka na Slovensku sa stali nové stále expozície SNG sprístupnené roku 1994. Tieto predstavili v plnej šírke výber zo zbierkového fondu obohatený o rad nových akvizícií a zreštaurované, dovtedy nevystavené umelecké diela. Po prvý raz sa v nich umožnil širší záber na umenie 16.- 18. storočia na Slovensku, uskutočnený zo zbierkového fondu SNG.

 
Podobné referáty
Barokové umenie 2.9412 442 slov
Barokové umenie 2.9622 893 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.