referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Leonard
Utorok, 16. augusta 2022
Svadba v Brazílii
Dátum pridania: 29.11.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: sgh
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 380
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Brazílska svadba (v meste)

Výber nevesty
Svadba nie je vopred dohovorená.
Sobáš
Ženích pýta nevestu len od otca. Nie od matky. Termín svadby je dohodnutý hneď na zásnubách. Svadbu platí otec nevesty a teda väčšinou aj diktuje, kto bude pozvaný.
Svadba je spoločenská udalosť rodičov, ktorí svadbou prezentujú spoločenský rebríček, v ktorom sa nachádzajú. Preto rozoznávame tri druhy svadieb:
• Chudobná : Týždeň vopred sa sobáš ohlási na úrade. Koná sa v pracovný deň. Nevesta a ženích idú na matriku, podpíšu sobášny list za prítomnosti dvoch svedkov a idú naspäť do práce.
• Stredná vrstva : Svadba sa koná buď počas víkendu alebo v piatok. Začína sa dopoludnia. Nevesta má biele šaty a niekoľko šperkov, aby ukázala skromnosť. Zaujímavé je, že nevesta naschvál prichádza na úrad neskoro – asi 30 minút – je vraj potom veľmi očakávaná...
• Vyššia vrstva : Svadba sa koná večer. Večer totiž vynikne honosná ťažká ligotavá róba. Svadobný deň býva v pracovný týždeň – to aby sa ukázalo, že rodina nevesty a ženícha nemusí pracovať a svadbu si môžu zvoliť hociktorý deň.

Organizátor svadby
Uvádzač sa stará, aby bola nepretržitá dodávka jedla a nápojov a jeho úlohou je aj dozerať na medziľudské konflikty, ktorým môže dôjsť.
Svadobný deňSvadba sa koná na úrade alebo v kostole alebo vonku na mieste oslavy, vtedy kňaz prichádza k snúbencom. Ak sa svadba koná v kostole, mladomanželia už musia byt predtým zapísaní na matrike ako zosobášení. Mladomanželia vopred spíšu zoznam, čo potrebujú a hostia si z neho vyberú, aký darček im kúpia podľa finančných možností. Darčeky sú zasielané snúbencom týždeň vopred.
Pri svadobnom stole neplatí žiaden zasadací poriadok, hostia si sadajú ako chcú. V Brazílii nie sú zaužívané nijaké zvláštne zvyky či tradície. Jediným nepísaným pravidlom je, že ešte skôr než svadba začne, sú všetci podgurážení, či priam vyslovene opití.
Neexistuje tu žiaden prípitok, svadba začína valčíkom – svokor tancuje s nevestou a ženích so svokrou. Potom svokor ide pre sestry nevesty, ak nejaké má. Svadba trvá do rána. Mladomanželia idú potom do hotela a ak majú peniaze, tak rovno na svadobnú cestu.
Svadba je udalosť, ktorú chudák otec spláca ešte niekoľko rokov po nej.

Nevestine šaty
Nevesta sa neprezlieka. Až po svadbe. Šaty sú buď biele alebo spomínané honosné ligotavé.
Počet svadobčanov
Nie je žiadne pravidlo na počet hostí, ale pod pojmom „malá svadba“ sa rozumie asi 100 hostí, čomu v Brazílii hooria tiež „len rodina“.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.