referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Karolína
Sobota, 3. júna 2023
Svadba v Kambodži
Dátum pridania: 29.11.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: sgh
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 294
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Výber nevesty
Vyberajú rodičia ženícha, nevesta musí byť panna.
Nevesta vidí svojho manžela prvý raz mnohokrát až pri zásnubách.

Zásnuby
Ženíchov sprievod s darmi príde do domu nevesty. Medzi darmi – tradičné koláče z ryžou a banánmi, varené v kokosovom mlieku.
Nasleduje zapálenie obradných tyčiniek a posedenie rodičov s ceremoniárom.

Organizátor svadby
Platený ceremoniár dohliada, aby všetko prebehlo v náležitej etikete.

Svadobný deň
Svadba je vec prestíže. Prichádza až po niekoľkých mesiacoch, prípadne rokoch po zásnubách!! V predvečer obradu musí rodina pripraviť dary – ovocie, koláče, alkohol, pivo. V deň svadby utvoria dvojice hostí dlhý rad a za tónov živej hudby ide k domu nevesty. Ten musí zabezpečiť miesto pre svadobčanov. Mnohokrát sa nevesta so ženíchom vidia druhý raz v živote. Ženích dáva vyvolenej kvety, tá ich dá rodičom. Vymenia si drobné darčeky, obrúčky nie sú povinné. Pre šťastie je ženíchovi ostrihaných niekoľko pramienkov vlasov. Mladí si sadnú na veľký vankúš na zemi a zopnú si ruky. Dostávajú požehnanie od rodičov a budhistického mnícha, ktorý sa svadby tiež zúčastňuje. Ceremoniár im symbolicky zväzuje ruky hrubým motúzom. Okolo novomanželov sa zhromaždia už zosobášené páry a zasypávajú ich kvetmi kokosovej palmy. Zapáli sa sedem sviec, ktoré putujú z ruky do ruky a sú sfúknuté pred tvárami dvojice. Vo vedľajšej izbe sa za rodinné šťastie začne modliť zbor mníchov. K slovu sa dostane i štátny úradník, ktorý predvedie krátky oficiálny obrad.
Žena mužovi pred vstupom do domu umyje symbolicky nohy a v spálni ozdobenej plagátikmi zvodných herečiek a umelom vianočnom stromčeku mu na svadobnom lôžku podá cigaretu a strapec hrozna. Večerná hostina sa koná pri improvizovaných stoloch pozdĺž celej ulice. Ženíchovi rovesníci tancujú v pároch – dievčatám sa na verejnosti nepatrí tancovať!! Manžel ponúkne nevestu pivom.

Nevestine šaty
Nevesta vystrieda cez deň asi pätnásť šiat, z ktorých ani jedny nie sú biele.

Počet svadobčanov
500 – 2 000 hostí
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.