referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ela
Piatok, 24. mája 2024
Slovenské pamiatky v zozname Unesco
Dátum pridania: 08.12.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: persian
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 319
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 9.2
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 15m 20s
Pomalé čítanie: 23m 0s
 
Na Slovensku máme dvanásť pamiatok v zozname Unesco. Sú to : Spišský hrad, Spišské Podhradie, Spišská Kapitula, Žehra, Vlkolínec, Banská Štiavnica, Bardejov, Jaskyňa Domica, Gombasecká jaskyňa, Jasovská jaskyňa, Ochtínska aragonitová jaskyňa, Dobšínska ľadová jaskyňa.

SPIŠSKÝ HRAD :
Spišský hrad je najväčším stredovekým hradom v strednej Európe. Vznikol v 12. storočí na mieste staršieho slovanského hradiska. V prvej polovici 13. storočia bol hrad chránený kamenným opevnením, vďaka ktorému odolal aj tatárskemu vpádu (r. 1241). Ešte v tom istom storočí talianskí majstri pôsobiací aj pri výstavbe Spišskej Kapituly, zosilnili hradné opevnenie. Z 13. storočia pochádza aj honosný románsky palác, valcovitá veža, románska brána i dnes už neexistujúca románska kaplnka.
V 14. storočí
za vlády Ľudovíta, syna Karola Róberta z Anjou bol Spišský hrad rozšírený o stredné nádvorie so vstupnou bránou a barbakanom. V polovici 15. storočia bolo na hrade vybudované dolné nádvorie, ktorého vznik sa viaže k pobytu vojsk Jána Jiskru z Brandýsa. Ján Jiskra bol po smrti kráľa Žigmunda (v roku 1437) povolaný na obranu ešte neplnoletého uhorského kráľa Ladislava Pohrobka (1445-1457).
Pôvodný kráľovský hrad patril viacerým rodom. Od roku 1464 patril rodine Zápoľských, v prvej polovici 16. storočia pripadol rodine Thurzovcom a jeho poslednými vlastníkmi po roku 1636 sa stali Csákyovci, ktorí ho vlastnili až do roku 1945. Po požiari v roku 1780 hrad utrpel obrovské škody, nebol už viac obnovený a postupne pustol. Na hrade prebiehajú od roku 1970 rozsiahlé konzervačné práce. Súčasťou hradu je sprístupnená archeologická a historická expozícia z dejín hradu, stredovekých zbraní a feudálnej justície.
Od roku 1993 je Spišsky hrad spolu s okolím (Spišská Kapitula, Spišské Podhradie, kostol Žehra) zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

SPIŠSKÉ PODHRADIE :
Spišské Podhradie vzniklo v 11. storočí, no významné postavenie nadobudlo až po osídlení Nemcami v 12. storočí. Jeho história úzko súvisí so Spišským hradom. Spišské Podhradie bolo svojím charakterom remeselné a poľnohospodárské mestečko.
Dôležité pamiatky v meste sú :
Kostol Narodenia Panny Márie - pôvodne gotický kostol pochádzajúci z 13. storočia. Prešiel mnohými prestavbami, ktoré dali v roku 1829 kostolu dnešnú klasicistickú podobu. Z pôvodnej stavby sa zachovala len veža a vstupný portál. V interiéri kostola sa nachádza vzácna gotická bronzová krstiteľnica z roku 1390.
Mestský špitál kláštor milosrdných bratov, ktorý bol postavený okolo roku 1327 a slúžil ako mestský špitál, ktorý spravovali augustiáni. V 17. storočí sa dostal pod správu rehole milosrdných bratov, ktorí tu založili riadnú nemocnicu na Spiši. Jej súčasťou je aj kostol sv. Jána z Boha. Kláštor i kostol prešli v prvej polovici 18. storočia barokovou úpravou.
Evanjelický kostol - bol postavený v rokoch 1799-1808. V jeho interiéri sa nachádza oltárny obraz Kristus na Olivovej hore, umiestnený v strede hlavného oltára, ktorý pochádza z obdobia stavby kostola.
Židovská synagóga - z roku 1875, bola zrekonštruovaná po požiari a patrí k jedným z mála zachovalých synagóg na Slovensku.
Radnica - pocháza z roku 1546 a Mariánsky stĺp - bol postavený v barokovom štýle v roku 1726 a nachádza sa v strede námestia.

SPIŠSKÁ KAPITULA :
História Spišskej Kapituly úzko súvisí s históriou Spišského hradu. Nachádza sa na východnom svahu Martinského kopca, v západnej časti Spišského Podhradia. Toto malé cirkevné sídlo pozostáva zo vzácnych objektov, ktoré slúžia na vykonávanie duchovných a administratívnych funkcií spišského biskupstva.
Dominantou Spišskej Kapituly je Katedrála sv. Martina - neskororománska trojloďová stavba z prvej polovice 13. storočia, viackrát upravovaná. V rokoch 1488-1499 bola k nej pristavená neskorogotická kaplnka Zápoľských a v rokoch 1777 - 1778 bola katedrála barokovo upravená. Súčasťou bohatého interiéru sú cenné gotické krídlové oltáry: oltár sv. Martina (1470 - 78), oltár Troch kráľov, oltár sv. Michala archanjela, oltár smrti Panny Márie a neogotický oltár Piety. Najvzácnejší je však neskorogotický oltár Korunovania Panny Márie z roku 1493, ktorý je umiestnený v kaplnke Zápoľských. Veľmi významnou pamiatkou je tiež kamenná plastika Biely lev (Leo albus) z románskeho obdobia. Táto plastika pochádza z 13. storočia a je jednou z mála dokladov románskej plastiky na Slovensku.
Oproti katedrále stojí pôvodne románsky, neskôr gotický a barokovo upravený biskupský palác z 15. storočia, ktorý vznikol prestavaním a rozšírením prepoštského paláca z 13. storočia.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Galéria k článku [2]
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.