referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Štvrtok, 30. novembra 2023
História Santa Clausa
Dátum pridania: 22.12.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Matrix
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 350
Referát vhodný pre: Iné (napr. kurzy) Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Viete, že Santa Claus tak, ako ho poznáme dnes, neexistuje od nepamäti? Má svojho reálneho otca, ktorým je maliar Haddon Sundblom, dátumom jeho narodenia je rok 1931. Podoba bielovlasého a spokojného Santa Clausa v červenom kabáte nevznikla náhodou, ale na objednávku spoločnosti The Coca-Cola Company.

Podľa stredovekej legendy Mikuláš rozdal všetok svoj majetok a stal sa biskupom v Myre (dnes Turecko). Bol známy svojou láskavosťou k deťom a ochotou kedykoľvek pomáhať všetkým, ktorí pomoc potrebujú. Mikuláš je patrónom plavcov a detí. Príbeh o človeku, ktorý dokáže nezištne obdarovať druhých a sám pritom pociťuje radosť, je vlastný národom na celom svete. Mikuláš, ktorého poznáme my, má svoju podobu v severskom Pere Noelovi, rovnako ako v Dedovi Mrázovi na východe, či v anglo-americkom Santa Clausovi. Pôvodná podoba Santa Clausa ešte na začiatku tohto storočia bola stelesnená v dobromyseľnom škriatkovi. Mikuláš mal zasa všetky atribúty starého a múdreho biskupa - biele rúcho s biskupskou čiapkou so zlatým vyšívaním, bol vysoký, chudý, s bielou bradou a striebornými vlasmi.

V roku 1931 chcela spoločnosť The Coca-Cola Company prísť na trh s netradičným vianočným balením. Obrátila sa na výtvarníka Haddona Sundbloma s požiadavkou na vytvorenie vianočného inzerátu pre časopis Sunday Evening Post. Práve tu sa objavil po prvýkrát veselo vyzerajúci a dobrácky starec s kučeravou bielou bradou, šibalstvom v očiach, v červenom kabáte a nohaviciach s vysokými čižmami a širokým opaskom.
Modelom pre tohto Santa Clausa bol obchodník na dôchodku Lou Prentice. Podľa Sundbloma tento obchodník stelesňoval všetky vlastnosti Santa Clausa. Jeho tvár bola starootcovská, nežná, s vráskami, ktoré akoby sa rozžiarili šťastím, keď sa smial, ale ktorá v sebe zároveň skrýva šibalstvo a múdrosť. Po smrti obchodníka používal ako predlohu Sundblom sám seba.

Haddon Sundblom namaľoval od roku 1931 do roku 1964 vyše 40 obrazov Santa Clausa. Využívajú sa dodnes. Podľa jeho výraznej podoby - bradatého dobráka s lišiackym úsmevom, ktorý obdarúva - vznikli stovky podôb Santa Clausa v červenom kabáte. Vystupuje v rozprávkach, filmoch a jeho tvár v nás všetkých okamžite vyvoláva príjemnú atmosféru predvianočného času. Švédsky Američan Haddon Sundblom dal Santa Clausovi novú tvár. A to tvár tak výraznú, že si už Santa Clausa nevieme predstaviť inak ako v červenom kabáte.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.