referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Hilda
Pondelok, 11. decembra 2023
Jára Cimrma, génius, ktorý sa nikdy nepreslávil.
Dátum pridania: 26.01.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Spirit
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 5 675
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 20.7
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 34m 30s
Pomalé čítanie: 51m 45s
 
ÚVOD
Pre svoju stredoškolskú odbornú činnosť som si vybral tému Jára Cimrman, génius, ktorý sa nikdy nepreslávil. Jára Cimrman. Podľa niektorých bádateľov zabudnutý a znovu objavený český génius z prelomu 19. a 20. storočia, ktorý zasiahol do mnohých odborov. Bol to osobitý dramatik, filozof, gynekológ - samouk, lyžiar, dôverný priateľ a učiteľ Alberta Einsteina, vynálezca a daltonista, dôverný nepriateľ T.A. Edisona. Podľa iných neexistujúca postava, literárna mystifikácia, ktorá dala možnosť vzniknúť jednému z najpopulárnejších malých divadiel v Českej republike, nesúceho názov: Divadlo Járy Cimrmana.

Jára Cimrman, či už bol skutočný alebo nie, stal sa osobnosťou, ktorá prekonala všetkých velikánov svojej doby, osobnosťou, ktorá sa dostala do povedomia celého československého národa. Každopádne divadlo Járy Cimrmana ponúka divákom veľmi inteligentný a vtipný humor. Vybral som si túto tému, pretože sa často stretávam s tým, že slovenská mladšia generácia o tomto divadle nikdy ani len nepočula a pri slovách „ české divadlo“ sa radšej otočí a znudene odíde.

Cieľom tejto práce bude teda priblížiť hlavne mladým ľuďom trochu iný druh zábavy, než aká je v dnešnej dobe populárna. Pokúsim sa však aj zistiť či Jára Cimrman ) naozaj existoval, alebo ide o vymyslenú a zidealizovanú postavu českého národa.

1.JÁRA CIMRMAN- JEHO ŽIVOT A OBJAVY

1.1. Náš Jára Cimrman
Taktiež tento rok je to sto desať rokov, čo sa Jára Cimrman narodil. Vďaka úradníkovi na matrike IV. viedenskej farnosti Franzovi Huschkovi, ktorý robil väčšinu zápisov v stave opitosti, nie je dodnes možné s istotou povedať, či sa manželom Marlén a Leopoldovi Cimrmanovým narodil synček v mrazivej januárovej noci roku 1857, 1864, 1867, 1894. Matrikárov neistý rukopis pripúšťa dokonca aj rok 1895. Takže aj budúci rok to bude presne sto desať rokov, čo sa Jára Cimrman narodil.

Pokiaľ si dnes prezeráme obrovské dielo, ktoré tento duchovný titán nepozorovane vytvoril, a ktoré je Divadlom Járy Cimrmana zozbierané, stojíme pred otázkou, ako si jeho genialitu vysvetliť. Poprední cimrmanológovia vidia jednu z hlavných príčin jeho tvorivej invencie v tom, že Jára Cimrman neprežil obdobie puberty, ktoré, ako je všeobecne známe, odvádza myšlienkovú energiu nežiaducimi smermi. Jeho rodičia totiž pred ním zatajili až do jeho pätnástich rokov, že je chlapcom, aby donosil šatstvo po svojej staršej sestre Luise. Keď mu potom zlomyseľné spolužiačky na dievčenskej škole prezradili, že nie je dievča, mal už Cimrman pubertu za sebou, pretože dievčatá, ako vieme, dospievajú skôr. Nikto z Cimrmanových súčasníkov nevedel, že žije v spoločnosti génia. Snáď iba jeho osobný lekár, polabský veterinár Hugo Myslík, niečo tušil, ale nikdy sa o tom nikomu ani slovom nezmienil.

Po matke Rakúšan, po otcovi Čech, po prvej svetovej vojne už celkom zapadnutý velikán prežil život svetobežníka. Na samom prahu duševného rozletu ho šťastná náhoda zoznamuje so Sigmundom Freudom. Tento neúnavný bádateľ moravského pôvodu, z ktorého sa stal cez noc z malého doktora veľký psychoanalytik, si dal v krajčírskej dielni Cimrmanovho otca narýchlo popustiť rukávy a nohavice. Čakajúc, až bude krajčír s prácou hotový, všimol si malého Jaroslava, ktorého pre jeho neposednosť uviazal otec za nohu ku stolu. „Pozerám, že si priviazaný, “ povedal. Slová geniálneho vedca padli na úrodnú pôdu a vznietili v citlivej duši iskričku vzbury. Onedlho nato odkladá Cimrman počas obeda lyžicu s nenávidenou krupicovou kašou a odchádza ako sedem až dvadsaťštyri ročný z domova.

Od tej chvíle nachádzame jeho stopy v mnohých krajinách a skoro na všetkých kontinentoch: americkej vláde predkladá projekt Panamského prieplavu vrátane libreta rovnomennej opery. Reformuje haličské školstvo. So šľachticom Zeppelinom konštruuje prvú vzducholoď s pevnou konštrukciou zo švédskej ocele a s gondolou z českého vŕbového prútia. Ako anarchista vyhostený z Nemecka nesie si v osobných dokladoch záznam „strojca nepokojov“. Zároveň v ťažkých podmienkach Álp zavádza ( a po nejaký čas aj vykonáva ) funkciu pôrodného dedka. Skúma život polárnych „samojedov“ a na úteku pred vyhladovaným kmeňom „Mľaskov“ míňa severný pól o necelých sedem metrov. V Paraguaji zakladá bábkové divadlo s živými hercami. Vo Viedni kriminalistickú, hudobnú a baletnú školu. Vedie rozsiahlu korešpondenciu s G. B. Shawom, na ktorú bohužiaľ mrzutý Ír neodpovedá. Patentuje ako prvý na svete jogurt. Nezáväzne pomáha rade svetových velikánom: prof. Burianovi asistuje pri prvých plastických operáciách, Edisonovi prerobí objímku na jeho prvej žiarovke, Eiffelovi zoženie podnájom a pomôže mu roztiahnuť nohy na jeho veži, Čechovovi pochváli novú knihu poviedok a pohnojí višňový sad.

Akokoľvek mal Jára Cimrman nepokojnú krv cestovateľa, vždy sa rád vracal domov, do Čiech. Vlastenectvo je považované za najvýraznejší rys jeho osobnosti. Pre neho trpel v habsburských väzniciach, pre neho sa naučil skoro plynulo česky. Pre neho – a to asi najlepšie ukazuje vrúcnosť jeho vlastenectva – sa dokázal rozísť aj s najlepším priateľom Aloisom Jiráskom. Nemohol mu totiž odpustiť, že zaradil do svojich Starých povestí českých príbeh o blanických rytieroch, čakajúcich vnútri hory, aby prišli na pomoc, až bude národu najhoršie. „Pretože za celých tristo rokov habsburského útlaku nikdy neprišli,“ vyčíta mu v liste Cimrman, „deprimuješ tak národ vyhliadkou, že to, čo prežíva, nie je ešte nič proti tomu, čo ešte len príde.“

V Čechách dosahuje Cimrmanovo životné dielo vrchol. Ako kočujúci dentista prechádza snáď všetkými kútmi českej vlasti. Český ľud ochotne otvára ústa a zveruje sa mu so všetkými svojimi starosťami a problémami. Z nich potom Cimrman ťaží materiál pre svoje nesmrteľné divadelné hry. Jedná sa o diela takej dramatickej sily, že prakticky nemohli byť Cimrmanovými súčasníkmi ani pochopené. Keď sa po mnohých desaťročiach ukázali na scéne, celá rada literárnych vedcov začala o Cimrmanovej existencii pochybovať a označila jeho dielo za liptákovský podvrh. Na toto je jednoduchá odpoveď. Ktorý zo súčasných svetových spisovateľov by bol schopný dielo takej veľkosti vytvoriť? Žiadny. Podľa cimrmanológov by sa museli k takému činu spojiť najmenej dvaja. Ale aj tí by museli byť aspoň priemerne geniálni. Nech už je to akokoľvek, diela, pod ktorými je podpísaný Jára Cimrman, patria dodnes k vrcholom svetovej dramatickej tvorby. Môžeme o tom diskutovať, môžeme o tom viesť spory, môžeme s tým dokonca aj nesúhlasiť, ale to je všetko, čo sa proti tomu dá robiť.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Kolektív autorov: Jára /Da/ Cimrman. Praha Mladá Fronta 1998, druhé upravené vydanie., Kopřiva, M., Šebánek, J.: Já, Jára Cimrman. Západočeské nakladateľstvo 1991, www.cimrman.at, www.apojc.net, http://members.tripod.com/, www.vol.cz/CIMRMAN
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.