referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Radúz
Nedeľa, 10. decembra 2023
Land Art
Dátum pridania: 19.01.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Snarky
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 817
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 3.2
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 5m 20s
Pomalé čítanie: 8m 0s
 

Priamo vyplynul z minimalizmu, ktorý prestal byť bežnou prezentáciou jednoduchých foriem. Land Art sa sformoval v 2. polovici 60-tych rokov.
Umelci sa potrebovali dostať von z galérií ---> existencia mimo galérie. Názov Land Art – teda krajinné umenie - bol inšpirovaný predhistorickými monumentami ako Stonhange, ďalej anglickým parkom 18. storočia. Veľa diel bolo dostupných len z fotografii, preto spojenie Land Artu a fotografie má veľký význam.

Najvýznamnejší autori:

 • Robert Smithson (Spiral jetty)
 • Michael Heizer (Displaced Mountain)
 • Richard Long
 • Wolfgang Leib
 • Andy Goldsworthy
 • Chris booth
 • Alan Sonfist
 • Christo & Jean Claude
 • James Turel (Light & Space)
 • Dennis Openheim
 • Marie Nordman
 • Eric Orr
 • Dan Graham
 • Rudie Berkhout

Robert Smithson
Najzn. z autorov Land Artu. Jeho dielo Spiral Jetty bolo navršené z štrku a piesku v Solnom jazere v americkom štáte Utah. Po vzniku sa stalo legendou a bolo niekolkokrát reprodukované rôznymi umelcami. Dnes je dielo zatopené.

Michael Heizer
Našiel jedno z možných riešení predstavovania svojich diel v múzeách.(obdobie navracania Land Artu do galerií a múzeí – umelci si uvedomili ze len vonku nevystačia)
Svoje dielo Displaced Mountain (premiestnená hora) predstavil v Temporary contemporary museum v Los Angeles sériou fotografii pomalovanou nrpresvedčivou replikou z hobry.

Richard Long
Priniesol ďalšie z riešení pre výstavy v múzeách. Pri svojom diele VERMONT, GEORGIA, SOUTH CAROLINA, WYOMING CIRCLE ( Kruh Vermont, Georgia, Južná Carolina, Wyoming) nahromadil v jednej galérii 4 druhy kameňov typické pre tieto štáty (atmosféra miesta, 4 farebné kontrasty) a podľa istej schémy z nich vytvoril kruh. Tymto vlastne vymyslel další spôsob ako vystavovať v galériách. Podla jeho schémy može byt totiž “jeho” dielo vytvorené kdekoľvek na svete. Vdaka tomu začína byť Land Art zaujímavý aj pre súkromných zberateľov.

Richard Long robil aj ine práce ktoré sa stali opačným extrémom monumentálneho Land Artu, napríklad ohnutie stebiel trávy, pruh vytvorený z kameňov, vyšlapaný pás v tráve atď. Vela zo svojich prác urobil na osamelých cestách po Nepále a sú zdokumentované len na fotografiách a pravdepodobne ich “naživo” nikto nikdy nevidel.

Wolfgang Lieb
Tiež ystavuje v múzeách, ale jeho diela ukazujú na pomínavosť v Land Arte keď vystavuje kôpky a štvorce peľu ktoré sú nasledne rozfúkané a ich existencie je teda obmedzená na okamih.

Andy Goldsworthy
Pokrýva balvany vrstvou červených javorových listov, vŕši riečne kry proti zatienenej strane balvana, silueta prírodných útvarov vo vychádzajúcom slnku zachytená na fotografii. Vychádzal z filozofie ZEN BUDHIZMU a aj preto zožal vrelé prijatie v Japonsku. Na západe bol úspešný tiež (svedčí o tom množstvo filmov, kníh o jeho dielach), ale skôr pre dialóg s prírodou ako pre istý druh umenia. K prvým Goldsworthyho dielam vytvoreným pre konkrétne miesto patria práce pre Grizendaleský les v Anglicku. Sem bolo pozvaných niekoľko slávnych Land Artistov aby použitím lesných materiálov vytvorili diela, ktoré by upútali návštevníkov.
- diela sa znova vyznačujú svojou pominuteľnosťou.

Chris Booth
Práce pre Grizendalský les. Skulptúra CELEBRATION OF A TOR (Oslava skaly) vytvorená s kamenia ukazuje na najbližší pahorok a tým robí krajinu viditeľnejšiou a zreteľnejšiou.

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.