referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Darina
Piatok, 12. augusta 2022
Bretónci
Dátum pridania: 04.10.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Jozefr
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 655
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 9.3
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 15m 30s
Pomalé čítanie: 23m 15s
 
I keď Bretónskom len preletíte, rozhodne budete počuť súhru krajiny a ľudí. Keď Bretonec vysloví "ma bro", môj kraj, počuť v tom: drahý, rodný, milovaný. Žulová tvrdosť vnútrajšku, nezastrie citlivosť vnútra. Každý Bretónec nosí v srdci svoje Bretónsko. Je ich deväť - podľa hraníc a rázu. Každá bro má svoje vnútorné podnebie, svoj charakter; rozdiely sú uložené hlboko v ľuďoch. Chudobná zem a nepriateľské more vychovaly behom storočí tvrdý národ. Toľkokrát sa mu ublížilo, že ho posadla túžba po spravodlivosti ako prvá zo cností.
Aj v modernom Bretónsku cítiť dávne mystické ovzdušie - zostali tu tie isté nebesá, tie isté noci, more, dejiny, základná povaha ľudu.

Keltsky sa v Bretónsku modlí ešte milión ľudí. Ale len v posledných pár rokoch sa tomuto jazyku dostalo oficiálneho uznania.
Ústrená vláda a EÚ berú ohľad na potreby a požiadavky jednotlivých provincií. Moderný francuzky štát značnou mierou oslabil alebo poprel politické argumenty v prospech miestej nezávislosti tým, že poskytol jednotlivým oblastiam rozsiahlu ekonomickú a sociálnu pomoc.
Bretónci sa dnes tešia vysokej životnej úrovni, komplexnej zdravotnej starostlivosti, vzdelanostným možnostiam a sociálnym službám, dobrému dopravnému systému a väčšine výhod modernej spoločnosti. Celoštátne uznanie sa dostalo i miestnym kultúrnym ašpiráciám. Dnes je už koniec nie tak vzdialeným dobám, keď deti boli prísne trestané, keď boli pristihnuté, že na školskom ihrisku hovoria bretónsky.
Prostredníctvom "La Charta culturelle" má dnes Bretónsko k dispozícii finančné prostriedky na podporu práce vysokoškolských učiteľov a činnosť vedeckých spoločností zaoberajúcich sa ich históriou, jazykom a tradiciámi. Ľudový záujem o Bretónsko podporuje aj rozhlas a televízia a vzniká tiež bohatá a hodnotná moderná literatúra v bretónčine.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Kožík, František: Bretaň - dcera oceánu. Orbis, Praha 1973, Galliou, Patrik a Jones, Michael: Bretonci. Nakladatelství Lidové noviny, Praha 1998, Karłowska-Kamzowa, Alicja a Kowalski, Jacek: Bretagne - Pologne (Medieval traditions in modern times). Wydawnictwa Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk , Publishing House of the Poznań Society for the advancement of the arts and sciences, Poznań 1995, Kolektív: Rodinná encyklopédia svetových dejín. Reader´s Digest Výber, Bratislava 2000
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.