referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Tadeáš
Utorok, 25. júna 2024
Bonnie a Clyde
Dátum pridania: 21.01.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Matrix
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 394
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
Príbeh Bonnie a Clydea je prelomový svojím pozitívnym hodnotením a zobrazením kriminálnych aktivít a života spoločensky neprispôsobivých jedincov, ktoré boli po jeho uvedení príčinou mnohých protestov verejných inštitúcií v USA ako glorifikovanie zločinu. Celým dejom sa prelína motív neustálych útokov a pocitu neistoty, ktorý pohltil hlavné postavy, strata domova a rodiny v prospech zločinu, čo je však vnímané ako podstatne negatívny fakt. Sprvu nezáväzná, uvožnená atmosféra s Bonnie, ktorá je vežmi žahkovážna a neviazaná, sa postupne mení na boj a sériu útekov, kde sa štvaným hrdinom postupne v celej nahote zjavuje absurdita ich konania a okrem Clydea si ju všetci aj pripustia. Bonnie dozrieva, prejavuje sa ako žena túžiaca po cite avšak ten je neuspokojený, čo u nej vyvoláva hnev a žútosť zároveň. Odcudzenie sa Bonnie rodine ako ženy, ktorá bola pôvodne pevne včlenená do rodiny, je tu vnímané tragicky a je to v konflikte s láskou Clydea nie k Bonnie, ale k zločinu a jeho neschopnosti predstaviť si a vytvoriť rodinný život. Zatiaž čo Clyde je milovaný svojou partnerkou, ju vníma Bonnie nie ako milovanú ženu, ale ako partnera pri uskutočňovaní svojich zámerov.

Niektoré scény sú nápadne podobné westernom, čo je podčiarknuté aj klasickou westernovou hudbou a zvýrazňuje aj čiastočne humornú žahkovážnosť hlavných hrdinov a zžahčovanie spoločenskej závažnosti ich konania. Pripojením ďalších členov gangu túžiacich po sláve sa situácia hrdinov ešte zdramatizovala, pretože sa začali množiť vzájomné konflikty a problémy.

Spoločne zisťujú, že po zločinoch už nie je cesta späť, uvedomujú si to no nechcú si to pripustiť, snívajú o slobodnom živote v ústraní ďaleko od žudí. Aj napriek tomu, že vidia nebezpečnosť svojho konania, život už nemôžu vrátiť späť do pôvodných kožají.
Smutný koniec zapríčinený zradou vo vlastných radoch cíti divák ako zradu osobnú, pretože sú divákovi sympatickí, zločinci tu vystupujú ako hrdinovia a práve ruka zákona je tá zlá.

Príliš rozvláčny úvod, ktorý nedostatočne uvádza diváka do situácie a strohé, nedopovedané jadro príbehu len zvýrazňuje atmosféru smútku na konci, rýchlom a jedinom možnom ukončení príbehu. Tento koniec v podstate dáva za pravdu aj výchovnej idei, že zlo bude vždy potrestané, no zrada, ktorá to umožnila je v rozpore s konania hrdinov, ktorí si získali žudovú popularitu tým, že peniaze brali bohatým bankám ktoré napomáhali ku krachu celých rodín a statkov a tak boli personifikáciou pomsty žudu voči bankám. Vykrádanie bánk je tu prezentované ako sloboda životného štýlu, uvožnenosť a slobodný život.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.