referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oldrich
Nedeľa, 3. decembra 2023
Queen Mary2
Dátum pridania: 07.02.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: vysokoškolák
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 739
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 6.5
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 10m 50s
Pomalé čítanie: 16m 15s
 
So svojimi 345 metrami dĺžky, 41 metrami šírky, 72 metrami výšky, a hlavne výtlakom 150 000 ton je Queen Mary 2 skutočne najväčšou dopravnou loďou na svete. Jej majiteľom je francúzsko-anglická lodiarska spoločnosť Cunard Line (www.cunard.col.uk), ktorá vlastní aj inú slávnu zaoceánsku loď – Queen Elizabeth 2. Tá je o viac ako 50 metrov kratšia než jej mladšia sestra, ale oceány brázdi už 36 rokov a po celú túto dobu je považovaná za jednu z najluxusnejších lodí sveta. V roku 2005 spustí spoločnosť na vodu tretiu kráľovnú – Queen Victoriu, ale ani tá by nemala dosiahnuť veľkosť Queen Mary 2.

Loď je považovaná za kráľovnú superlatívov. Spoločnosť Cunard ju označuje za najväčšiu, najdlhšiu, najvyššiu a najširšiu osobnú loď, ktorá kedy bola postavená. Konštruktéri o svojej lodi tvrdia, že je nepotopiteľná. Podobné sebavedomé prehlásenia zneli i o legendárnom Titaniku, ktorý sa potopil v roku 1912. Aj on bol najluxusnejší, najdrahší, najväčší a tiež nepotopiteľný.

Požiadavky

Myšlienka na stavbu Queen Mary 2 vznikla v roku 1998. Zadávateľ projektu požadoval, aby predbehla Queen Elizabeth 2 a aby dosiahla najmenej rovnakú slávu, ako jej staršia menovkyňa. Po Queen Mary zdedila nová loď dokonca typický zvuk lodnej sirény, počuteľnou na 10 míľ (16.1km). K ďalším požiadavkám patrila veľká cestovná rýchlosť 30 uzlov ( 56 km/hod ) a vysoká pevnosť konštrukcie, aby loď mohla brázdiť severnú časť Atlantiku, kde sa nachádzajú plávajúce kryhy.
Ďalej požiadavka na:
• čistotu prevádzky ( loď je vybavená vlastnou čističkou odpadových vôd ),
• nízku spotrebu
• nízku hladinu hluku.
Špeciálna požiadavka bola daná aj na životnosť, ktorá by mala dosiahnuť 40 rokov, pričom normálna je zhruba 25 rokov.

Stavba

Queen Mary vyrábali vo francúzskych lodeniciach v Saint-Nazaire. Vlastná stavba trvala približne jeden rok, predchádzalo jej však veľa prípravných akcii. Na stavbe sa podieľalo 600 projektantov, 3500 robotníkov a 800 firiem z celého sveta. Výroba lode stála 800 miliónov amerických dolárov (24 miliard slovenských korún ). Tým si Queen Mary pripísala ďalšie svetové prvenstvo – najdrahšia. Na výšku meria 72 metrov, teda ako 23 poschodová budova. Nie náhodou sa o nej hovorí ako o „katedrále na vode“. Dĺžkou 345 metrov je dlhšia ako tri futbalové ihriská poskladané za sebou.

Pomenovanie

O mene Queen Mary 1 sa traduje historka, že to celé bolo veľké nedorozumenie. Cunard sa vraj rozhodol pomenovať svoju novú loď po kráľovnej Victorii. Keď chcel člen správnej rady lord Royden požiadať kráľa o zvolenie, išiel na to okľukou. Naznačil, že spoločnosť Cunard by chcela pomenovať loď po najvznešenejšej anglickej kráľovnej. „Moja žena bude podstena,“ povedal na to Juraj V. a išiel to kráľovnej ihneď zvestovať. Lord Royden potom už len mohol prekvapeným členom správnej rady zvestovať, že loď sa bude volať inak, než sa rozhodli. Cunard však tvrdí, že od začiatku chcela aby sa loď volala po vtedajšej kráľovnej. Každopádne ako Queen Mary, tak aj mladšia Queen Elizabeth vo farbách Cunardu sa nevolajú po vládkyniach, ale po manželkách kráľov. Mary, po žene Juraja V. a Elizabeth po pred rokom zosnulej kráľovnej matke, ktorá prvú Queen Elizabeth tiež pokrstila. A preto sú to lode, a nie kráľovné, nepíšu sa z rímskou, ale arabskou číslicou. A tak sa nevyslovuje ako „druhá“, ale ako „dva“.

Krst

Začiatkom januára 2004 pokrstila loď Queen Mary 2 anglická kráľovná Alžbeta II. Naštastie sa fľaša šampanského rozbila. Keď pri ceremónii , fľaša zostane celá, majú to námorníci za zlé znamenie. Alžbete sa to stalo pri krste lode Aurora a tento rok na lodi vypukla črevná epidémia. Krst sa uskutočnil v prístave Southampton na juhu Anglicka, odkiaľ loď o štyri dni vyplávala pod anglickou vlajkou na svoju prvú plavbu cez Atlantik Zaujímavé je, že z toho istého prístavu vyplával Titanik na svoju osudnú plavbu v apríli 1912.

Technika

Queen Mary 2 má ponor 10 metrov a nad hladinou mora má výšku viac ako 60 metrov. Takáto výška by mohla byť problémom pri vplávaní do prístavu s mostami, a preto má loď sklápacie komíny.
Asi najväčšie technické zázraky sú predovšetkým tam, kam sa normálny cestujúci nedostane. Takže v strojovniach, na mostíku a v podpalubí. Kapitán Ronald Warwick dokáže pomocou „joysticku“ na veliteľskom mostíku otočiť loď kolom dokola prakticky namieste, teda iba na 345 metroch. Ako vidno na Queen Mary 2 si užije každý, nielen cestujúci
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.