referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marína
Piatok, 8. decembra 2023
Tádž Mahal
Dátum pridania: 07.03.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Jana4
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 487
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.91 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
„Pomník, ktorý postavil jeden panovník svojej milovanej zene,
nenapodobitelný a krásny ako sen.“

Určite by som raz chcela navštíviť túto pozoruhodnú stavbu. Tádž Mahal ma zaujal najmä svojou impozantnou krásou. Pripadá mi ako čarovný zámok, ktorý sa ráno odhalí zo závoja hmly, chvíľu sa len tak vznáša nad zemou a potom náhle odletí, aby mohol ráno opäť nadchýnať divákov tohto veľkolepého divadla. Je to príbeh o láske, láske čistej ako biely mramor, o láske veľkolepej ako celý chrám. Páči sa mi, že to nie ďalšia cirkevná stavba, ktorých sú na svete tucty a ani budova, postavená na slávu panovníkovi, v skutočnosti obyčajnému tyranovi....

... jednoducho 8. div sveta.

Rok 1629. Pri pôrode štrnásteho dieťaťa zomiera manželka mogulského sultána Šáhdžahána. Vraví sa, že za ňou trúchlil celé dva roky až sa rozhodol, že postaví pomník, ktorý sa vyrovná pamiatke jeho milovanej Ardžamandbanu Begam, známej tiež pod menom Mumtáz Mahal (vyvolená paláca).

Za 22 rokov postavilo Tádž Mahal približne 20 000 pracovníkov. Nachádza sa v Indii, v meste Ágra, južne od Dillí, na brehu rieky Yamuna. Je považovaný za najdokonalejšie dielo moslimského stavebného umenia na svete. Od roku 1983 je zapísaný aj na listine UNESCO. Postavený je z mramoru. Povrch je zdobený čiernym mramorom a vykladaný tisícmi drahokamov a polodrahokamov. Budove dominuje 73 metrov vysoká cibuľovitá kupola v tvare perly. V islamskom svete je to symbol ženskosti a raja. Celé mauzóleum sa nachádza na mramorovom podstavci 100 x 100 metrov. V rohoch sú štyri 40 metrov vysoké minarety a z oboch strán mešita z červeného pieskovca. Okolie stavby je rovnako honosné. Do 300 metrov širokej záhrady sa vchádza prekrásnou vstupnou bránou, ktorá symbolizuje vstup do raja. N južnej strane sa nachádzajú mramorové terasy a vodná nádrž. Komplex pôsobí dokonale podľa Šahdžahánovho názoru, že každá stavba má mať svoj počiatok, vyvrcholenie a doznievanie. Zdá sa, akoby sa mauzóleum vznášalo v povetrí. Vo vnútri budovy sa nachádzajú nádherne zdobené kenotafy (prázdne sarkofágy) Mumtáz Mahal a Šahdžahána. O poschodie nižšie sú v krypte uložené ich pozostatky.

V tejto impozantnej budove si na svoje prišli aj zlodeji: strieborné dvere, strieborné vráta, zábradlia zo zlata a šál z perál, ktorý bol urobený priamo na mieste, kde bola Mumtáz Mahal spopolnená. Taktiež vylamujú vsadené drahokamy z múrov. Takíto malí vykrádači ale nestoja za povšimnutie oproti činu generálneho guvernéra Bengálska lorda Bentincka, ktorý roku 1830 navrhol Tádž Mahal rozobrať a mramor predať do Londýna. Od plánu sa ale našťastie nakoniec upustilo.

Stavba, ako z rozprávok Tisíc a jednej noci, je preslávená na celom svete a každoročne priťahuje neuveriteľné množstvá návštevníkov. Silueta známa z množstva fotografií sa stala symbolom Indie. Tádž Mahal môžete opakovane navštevovať a zakaždým vás prekvapí niečím novým. V rozličných hodinách dňa pri rozličnom osvetlení pôsobí vždy inak. Cizelované mramorové obklady vrhajú fascinujúce tiene, ktoré obrovskému počtu návštevníkov naozaj vyrážajú dych.
Šahdžahán sa stal sultánom úkladnou vraždou predchádzajúceho panovníka. V roku 1658 ho zbavil moci jeho syn Aurangzéb. Uväznil ho do pevnosti, no splnil mu jeho jediné želanie, aby z väzenia videl na bieloskvúci dôkaz svojej veľkej lásky.
 
Podobné referáty
Tádž Mahál SOŠ 2.9623 787 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.