referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milica
Streda, 17. augusta 2022
Metallica
Dátum pridania: 13.04.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: popovlasac
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 413
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 11.7
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 19m 30s
Pomalé čítanie: 29m 15s
 

Informácie o albumoch
Kill em all 1983
Nahrávalo sa v Music America Studios v máji 1983, producentom bol John Zazula. Pôvodne bol album vydaný u Megaforce records v roku 1983. Kanadská reedice Elektry z roku 1988 obsahoval najviac dve skladby Am I Evil a Blitzkrieg. Album mal pôvodne mať názov "Metal Up Your Ass", čo sa ale u Megaforce až tak nepáčil a možno i z toho pocitu naštvanosti potom vzniklo Kill 'em All. Lars o obalu dosky: "Ta představa velkýho perlíku v kaluži krve může znít dost primitivně, ale vypadá to velice úhledně, věřte

Ride The Lighting 1984
Album byl nahrávaný v jari 1984 v štúdiu Sweet Silence v Kodani s producentom Flemmingem Rasmussenem. Vydaný v septembri 1984 najprv u Megaforce Records a neskôr v rovnakom roku u Elektry, keď kapela prestúpila k tejto spoločnosti. James o nej neskôr povedall: "Neumíme ani nahrávat společně. Na turné prostě nasbíráme nějaký riffy. Třeba Ride the Lightning je vyloženě riffový album."
Master of puppets 1986
Nahrávalo sa z septembra do decembra 1985 v štúdiu Sweet Silence v Kodani. Vyšlo u spoločnosti Elektra vo februári 1986. Je to pravdepodobne nejlepší album Metallicy. Čo skladby, to unikát. Zmysel vojen, drog, náboženstva. Môžete o textoch premýšľať, ale nemusíte. Ta hudba, prekrásná a majestátna, vám prenikne pod kožu a zamestná vás sama o sebe.

Justice for all 1988
Je to nielen prvý dlhý album kapely s Jasonem, po jeho vydaní sa objavili tiež prvé single a videoklipy. Nahrávalo sa v štúdiu One to One v L. A. s producentom Flemmingem Rasmussenem, vyšlo v júni (9) 1988 u spoločnosti Elektra. Pôvod jeho názvu môžeme hľadať v posledných slovách americkej prísahy vlajke:
I pledge all allegiance to the flag of the United States of America and to the Republic for which it stands, one nation, under God, individual, with liberty and justice for all. (Prisahám úplnú vernosť vlajke Spojených štátov amerických a republike, za čo vlaje, národu pod vládou božov, nezávislému, so slobodou a spravodlivosti pre všetkých.) Je označováné ako prielomové album, čo sa prejavilo tiež nomináciou na Grammy.

Black album 1991
Obrovský komerčný úspech! Umiestilo sa hneď prví týždeň po vydaní na 1. mieste hitparád. Nahrávalo sa od októbra 1990 do júna 1991 v štúdiu One to One v L. A. pod vedením Boba Rocka, vyšlo v august 1991. Z "Čierneho albumu" vzišlo niekoľko singlov a videoklipov. Nedá sa povedať, že by sa Metallica priblížila strednému prúdu - skôr naopak – stredný prúd sa priblížil k nej.

Load 1996
Album vyšiel v Polygrame v júni 1996, nahrávalo sa v The Plant Studios, Sausalito, neďaleko San Franciska medzi májom 1995 a februárom 1996 pod vedením Boba Rocka. Pri práci na ňom vzniklo niečo okolo 30 skladieb, z ktorých sa na Load dostalo len 14.

Reload 1997
Album bol nahrávaný v štúdiu The Plant, Sausalito, California medzi májom 1995 a februárom 1996 a od júla do októbra 1997. Mixované tiež v septembri a októbri 1997. Produkcia Bob Rock.

Garage 1998
Vyšiel 23. Novembra 1998 ako 2CD, ktoré obsahuje všetky dosiaľ nahrané cover songy Metallicy a naviac 11 nových. Pred jeho vydaním vyšiel tiež singel Turn The Page, ktorý rýchlo obsadil prvé miesta v rockových hitparádách.

S&M 1999
21. 22. apríla 1999 sa v Berkeley Community Theatre v San Francisku uskutočnili dva veľmi neobyčajné koncerty - Metallica sa spojila so slávnym skladateľom filmovej hudby a dirigentom Michaelom Kamenom a se Sanfranciským symfonickým orchestrom. Na koncertoch zazneli skladby zo všetkých albumov, len debut Kill 'Em All vyšiel tento krát výnimočne naprázdno. Teraz Metallica vydáva záznam z týchto koncertov. Album nesie názov S&M a v Európe vychádza v pondelok 22. novembra 1999 na 2CD. Koncerty natáčal i tým režiséra Wayneho Ishama, a tak bude album dostupný i na videokazete VHS, ktorá vychádza v rovnaký deň ako na CD. Priaznivci technického pokroku si budú môcť videozáznam z koncertov vychutnať v špičkovej kvalite, pretože vo februári 2000 vyšiel S&M i na dvoch DVD diskoch. Tie budú oproti VHS verzie obsahovať naviac i zábery zo zákulisíí a umožní pohrať sa so zvukom - divák si bude môcť zvoliť, či chce počúvať Metallicu a orchester spoločne, alebo len Metallicu, prípadne len orchester. Metallica pri príležitosti vydaní albumu odohrala ešte ďalšie dva koncerty s orchestrami - 19. novembra v Berlíne a 23. novembra v New Yorku. Album S&M obsahuje 2 hodiny a 20 minut hudby a dve nové skladby, zložené tesne pred koncertami vo februári - pomaly, ale predsa poriadne "heavy" skladbu "- Human" a "No Leaf Clover" ktorá je typickou metallickou baladou - jemné pasáže sa striedajú s tvrdšími. Druhá spomínaná novinka by podľa posledných informácii mala byť aj prvným singlom z pripravovaného albumu.

St. Anger
Datum vydania: 5.6.2003. Nahrávalo sa: Metallica Head Quarters San Rafael, California May 2002-April 2003. Producent: Bob Rob & Metallica. Nahrávalo sa v zložení: James Hetfield - Guitars, Vocals, Lars Ulrich - Drums, Kirk Hammett - Guitars, Bob Rock - Bass. Kapela po prvýkrát přišla do studia už vo februári 2001, ale práce boli na niekoľko mesiacov prerušené Jamesovým protialkoholickím liečením. Pokračovalo sa potom až od mája 2002, a to novým materiálom. Místo chybajúceho basáka vyplnil Bob Rock (producent niekoľko predchádzajúcich albumoch). CD přišlo na trh tiež v balení s DVD, na ktorom sú živé nahrávky všetkých skladieb už v zložení Hetfield-Ulrich-Hammett-Trujillo.

Informácie o kapele, členoch a zmenách v nej

James Alan Hetfield. Nástroj: Gitara/spev. Dátum narodenia: 3. august 1963. Miesto narodenia:Los Angeles, CA, USA
Na to, že spočiatku ani nechcel spievať, si James v "boji Metallicy za svetovú nadvládu" počína výborne. V začiatkoch si Metallica vyskúšala niekoľko rôznych kombinácií v zostave. James dokonca žiadal Johna Busha z kapely Armored Saint, aby šiel do Metallicy spievať. Ten, našťastie pre nás, odmietol. James sa narodil 3. augusta 1963 v Los Angeles ako dieťa šoféra kamiónu a opernej speváčky. Bol vychovávaný v presvedčení, že kresťanská viera dokáže liečiť choroby. Práve to vo veľkej miere vplýva na jeho náročné texty, najviac to môžeme počuť v skladbách "Dyers' Eve" a "The God That Failed". A Jamesove hudobné začiatky? V 9 rokoch začal chodiť na lekcie klavíru. Vydržal to celé dva roky, než mu jeho mama kúpila lacnú gitaru. James vďaka svojmu staršiemu bratovi Davidovi objavil Black Sabbath a keď mal 15, zažil prvý rockový koncert - Aerosmith a AC/DC v Long Beach v Californii. James už na strednej škole pôsobil v niekoľkých kapelách, ktoré hrávali zväčša prevzaté skladby - Obsession, Phantom Lord či Leather Charm. Čoskoro však zistil, že písanie vlastných skladieb je oveľa uspokojujúcejšie. V čase, keď spoznal Larsa Ulricha, už uvažoval o zmene a náhla možnosť mať skladbu na kompilácii "Metal Massacre" mu jeho rozhodovanie uľahčila.

James je najdôležitejšou tvorivou osobnosťou v Metallice. Je podpísaný pod každou jednou skladbou, ktorú Metallica zložila, čo je o jednu viac ako Lars. James bol až do nahrávania pripravovaného albumu jediným autorom textov (s výnimkou "To Live Is To Die"), až v roku 2002 dal priestor aj Kirkovi a Larsovi a texty často písali spoločne. Až do albumu "Metallica" vrátane, nahrával James všetky doprovodné gitary na albumoch - Kirk nahrával iba sóla. Až na albume "Load" sa systém nahrávania zmenil a rytmické gitary hrajú obaja gitaristi - Jamesovi teraz patrí ľavý kanál a Kirkovi pravý. Hoci James hrá zväčša len doprovody, je to on, kto nahral sóla napríklad v "Nothing Else Matters", "Carpe Diem Baby" a tiež v pomalých častiach skladieb "Master Of Puppets", "To Live Is To Die" či "Orion", ale aj inde. James a Lars sú jadrom Metallicy, napriek tomu sú to veľmi rozdielne osobnosti s rozdielnymi záujmami. Jason Newsted o nich raz povedal: "Stále do seba rýpu a rozprávajú o sebe blbosti, ale aj tak sú to najlepší priatelia. James sa môže na Larsa hnevať kvôli tomu, koľko mu trvá než sa konečne pripraví a začne hrať, ale keby ste sa mu pozreli do očí a spýtali sa ho, kto je jeho najlepší priateľ, povedal by, že Lars. Niekedy to proste potrebujú. Je to také tvorivé napätie. Keby tu bol stále kľud a všetko by bolo krásne, nefungovalo by to."

Lars Ulrich Nástroj Bicie, Dátum narodenia: 26. december 1963, Miesto narodenia: Gentofte, Dánsko. Lars a tvrdá rocková hudba sa zoznámili, keď mal sotva 10 rokov. Písal sa rok 1973 a v Kodani vtedy hrali Deep Purple. Larsa priviedol na koncert jeho otec.Lars bol hudbou obklopený odmalička. Jeho otec vlastnil jazzový klub a slávny jazzový saxofonista Dexter Gordon bol Larsovým dedkom. Ale boli to práve Deep Purple a Ritchie Blackmore, kto zmenil Larsov život. Ich koncert ho zaujal natoľko, že si na druhý deň zašiel kúpiť ich album "Fireball". Keď mal trinásť, uprosíkal babku, aby mu kúpila jeho prvé bicie. Dlho bol však v Larsovom živote najdôležitejší tenis, ku ktorému ho viedol najmä otec, bývalý reprezentant Dánska. Vo svojej rodnej krajine dosiahol Lars na juniorských súťažiach aj isté úspechy, potom sa však jeho rodičia rozhodli presťahovať do Newport Beach v Californii, aby mal lepšie podmienky na trénovanie.

Krátko nato sa tenis pre Larsa stal menej dôležitým a jeho vášeň k hudbe rástla. V júni 1981 odletel Lars do Anglicka, aby si pozrel pár koncertov svojej obľúbenej kapely Diamond Head. Larsovi sa podarilo zoznámiť sa s členmi kapely a dokonca sa u nich nakoniec aj ubytoval a zostal s nimi až kým sa nemusel vrátiť späť do Californie. Tam zistil, že jeho priateľ Brian Slagel sa chystá vydať kompiláciu "Metal Massacre", na ktorej chcel predstaviť miestne kapely, pôsobiace v Los Angeles a priľahlom okolí. Lars si okamžite zaistil miesto na tomto albume - napriek tomu, že nemal žiadnu kapelu. Tento problém mu však ochotne pomohol vyriešiť chalan menom James Hetfield.Lars a James si spolu trochu zahrali už predtým ako Lars odletel do Anglicka prenasledovať Diamond Head. Lars však vtedy nedržal dobre rytmus a jeho činely padali na zem až príliš často, a tak to James radšej rýchlo ukončil. Teraz mal však Lars zabezpečené miestečko na albume, a to bol aj pre Jamesa dostatočne presvedčivý argument na to, aby začal s malým Dánom spolupracovať.

 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Galéria k článku [8]
Podobné referáty
Metallica SOŠ 2.9503 574 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.