referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vilma
Nedeľa, 29. mája 2022
Začiatky a rozvoj slovenského filmu
Dátum pridania: 22.08.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kuki
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 413
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Objavenie kinematografie – prvého prístroja na snímanie projekcie filmu znamenal zrod nového umenia. Kinematograf zaznamenáva a reprodukuje pohyblivé javy fotografickou cestou. Pojem kinematografia je nadradený k pojmu kinematograf. V širšom zmysle slova je samostatným druhom umenia a zároveň i odvetvím priemyslu. Produktom kinematografie je film, audiovizuálny kinematický dokumentačný a umelecký záznam.
Vznik filmu súvisel s atmosférou doby, bol vynálezom – vedecko-technického pokroku súvisiaceho s potrebou zaznamenania pohybu.
Filmové umenie je zo všetkých najviac podmienené rozvojom techniky, produkcie a obchodu. Film je komunikačným prostriedkom, ktorý odráža skutočnosť špecifickým spôsobom a počas príjímania i spoluvytvára.

Prvé kinematografické predstavenie na Slovensku sa konalo 25.12.1896 v Bratislave. Začiatkom 20. stor. vznikali prvé kočovné kiná, neskôr stále. Jedná z prvých výrobní filmov bola košická spoločnosť Urania. Prvý film tejto spoločnosti je Košické korzo.
Ani p r. 1918 sa situácia vo výrobe pôvodných slovenských filmov nezlepšila. V r. 1920 založili americkí Slováci v Chicagu filmovú spoločnosť Tatra Film-Corporation a v r. 1921 k nám prišla skupina Slovákov, aby nakrútila prvý hraná nemý film – Jánošík.
Zaostávanie slovenskej kinematografie súviselo aj s malým počtom kín. Pozitívnu úlohu v nepriaznivom období zohral český umelec Karel Plicka. Po viacerých krátkych filmoch s folkloristickou a prírodopisnou tematikou vytvoril dva filmy, Po horách, po dolách a Zem spieva. Ďalším úspechom tohto obdobia bol Jánošík, ktorí nakrúcali českí filmári, no nahovorený bol po slovensky.

Na rozhraní 30. a 40. rokov vznikli dve produkčné centrá v Bratislave – Nástup a Ústav pre školský a osvetový film – Školfilm.
Po r. 1945 sa položili základy kinematografie v jej postupne rozvetvenej podobe. Filmová tvorba bola zmonopolizovaná a tento stav zotrval až do r. 1990. V mnohom bol vývoj zhodný s vývojom českého filmu, tam však režiséri nadväzovali na bohatšie filmové tradície. Posledné filmy tohto prúdu (Jakubisko), vznikli už začiatkom novej politickej orientácie nášho štátu a vývoj bol prerušený politickou mocou.
Najúspešnejšie filmy: Vlčie diery, 44, Kapitán Dabač, Obchod na Korze, Ľalie poľné, Kosenie Jastrabej lúky, Pásla kone na betóne, Tisícročná včela.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.