referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Valér
Štvrtok, 18. apríla 2024
Holandská maľba v 17.stor.
Dátum pridania: 28.07.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: JaneVamp
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 952
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 6
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 10m 0s
Pomalé čítanie: 15m 0s
 

Holandská maľba v 17. storočí

Najväčších úspechov dosiahlo holandské umenie skoro výlučne v maliarstve. V žiadnej európskej zemi nedosiahlo maliarstvo takýto rýchly rozmach a takéto rozšírenie. Behom päťdesiatich rokov sa v Holandsku objavuje mnoho maliarov, pričom skutočne vynikajúcich majstrov sú celé desiatky. Maliarske povolanie sa stáva jedným z najrozšírenejších; obrazy si kupujú nielen bohatý mecenáši, ale aj drobný mešťania, remeselníci a zámožný roľníci. Pretože obrazov bola hojnosť, boli neobyčajne lacné; s obrazmi sa obchodovalo všade- v zvláštnych dražbách, v obchodoch a dokonca aj na trhoch. V iných krajinách závisel umelec na dvorných a cirkevných zákazkách, alebo sa musel uchádzať o priazeň vznešených mecenášov, pracoval holandský maliar pre trh, takže bol v podstate rovnakým predavačom svojho tovaru ako kupec alebo remeselník. Na rozdiel od iných maliarskych škôl nepoznalo Holandsko dvorné umenie; aj cirkevné zákazky boli v Holandsku len ojedinelé. Kalvinistická cirkev nezasahovala do umenia a preto náboženská tematika nezaujímala v holandskom umení významnejšie miesto, takže – a to je zvlášť dôležité – Holandsky maliar, nespútaný cirkevnou dogmatikou , bol v pojatí náboženských námetov pomerne slobodný.

Holandské maliarstvo v 17. storočí je významnou etapou vo vývoji svetového umenia. Valná väčšina holandských maliarov opúšťa od idealizovaných obrazov a obracia sa bezprostredne k životu , k prírode. Skutočný človek v jeho životnom prostredí - taký je obsah ich umenia. Svetový názor holandského maliara skvele vystihujú slová najväčšieho holandského maliara Rembrandta: „Nebo, zem, more živočístvo dobrí aj zlí ľudia – na tom všetkom sa môžeme cvičiť. Roviny , kopce potoky a stromy poskytujú maliarovi dostatok práce. Mestá tržnice, kostoly, a tisíce prírodných krás nám hovoria: Choď, kto túžiš po poznaní, pozorne sa zahľaď a tak nás verne zobraz. Vo vlasti objavíš toľko blízkeho svojmu srdcu príjemného a pozoruhodného, že akonáhle to všetko okúsiš, zistíš, že je život príliš krátky na to , aby si to všetko správne zobrazil.“

V celku sa dejiny holandského maliarstva 17. storočia, delia na tri hlavné etapy: obdobie formovania – do roku 1640, obdobie rozkvetu 1640 – 1670, a po roku 1670- rýchle postupujúci úpadok.

Frans Hals (asi 1580- 1666)
Najväčším majstrom v období formovania holandského umenia bol skvelý portrétista Frans Hals na Halsových plátnach defilujú všetky vrstvy holandskej spoločnosti. Vo svojich dielach opúšťal Hals od konvenčného zdôrazňovania pózy a iných zásad portrétneho žánru, ktoré mali umelo povznášať model. Jeho hrdinovia sa pohybujú prirodzene a nenútene, gestikulujú a usmievajú sa. K najlepším Halsovým obrazom patrí : Portrét Willema van Heythuyssena , Cikánka, Mille Bobbe – nazývaná „haarlemská čarodejnica“, ktorú Hals zobrazil so sovou na ramene a s veľkým džbánom piva v ruke.

Frans Hals patril k najväčším predstaviteľom špecificky holandského žánru – skupinového portrétu, ktorý vznikol už v 16. storočí , avšak rozkvet dosiahol až v ďalšom storočí. V Halsových portrétoch sú mešťania v dôstojníckych uniformách silný , plný energie. Najlepšími ukážkami jeho skupinových portrétov sú obrazy regentiek a regentov, starobinca namaľovaný v starobe.

Halsov vplyv na jeho vrstevníkov bol veľký; prejavil sa nielen v portréte, ale aj v žánrovom maliarstve . Halsovo úsilie o živú a pravdivú charakteristiku ľudských postáv a jeho optimistická životná filozofia pripravili pôdu pre rozkvet holandského žánrového maliarstva.

Žánrové maliarstvo
Žánrové maliarstvo, ktoré bolo v holandskom maliarstve najpopulárnejšie, svedčí o tom ako blízko malo toto umenie k reálnemu životu. Maliari holandskej školy, čerpajú s obľubou svoje témy z mešťanského života: sú to denné starosti gazdinej, scény z rôznych zábav – domáci koncert, galantný rozhovor a hostiny. Ďalej to sú výjavy z roľníckeho života – najčastejšie scény z dedinských krčiem , bitky a podobne. Pri zobrazovaní miestnosti alebo dvorov mešťanských domov, kde sa obyčajne scéna odohráva, podávajú holandskí majstri s neobyčajnou hmatateľnosťou nielen svet vecí obklopujúci človeka, ale i náladu, rytmický prúd života.

Z obrovského počtu holandských žánristov je nutné uviesť niekoľko najvýznamnejších majstrov.

Adriaen van Ostade ( 1610 – 1685 ) najväčší predstaviteľ roľníckeho žánru, prešiel dlhou cestou od konvenčne groteskných scén, bitiek, kde boli roľníci zobrazovaní , ako karikatúry.

Gerard Terborch ( 1617 – 1681 ) bol neobyčajne nadaný maliar, jeho obrazy , vyjadrovali väčšinou život holandského patriciátu, vynikajú jemnou charakteristikou zobrazených osôb a brilantnosťou farieb.

Pieter de Hooch ( 1632 – 1675 ) zobrazoval miestnosti holandských domov, zaliate slnkom , v nich prebiehal kľudný život holandského mešťana.

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.