referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vojtech
Utorok, 23. apríla 2024
Skupina Elán
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: bobb
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 535
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.6
Priemerná známka: 2.90 Rýchle čítanie: 9m 20s
Pomalé čítanie: 14m 0s
 
Najúspešnejšou, najpredávanejšou rockovou kapelou na Slovensku i v Čechách je Elán, ktorý sa dostal do povedomia ľudí začiatkom 80-tych rokov. História skupiny však začína už začiatkom 70- rokov.
22.apríl roku 1970 je zapísaný v hrubej kronike kapely zlatým písmom a podčiarknutý hrubou čiernou čiarou. V ten deň sa koná prvé verejné vystúpenie pri príležitosti školskej akadémie určené pre "vnímavé" publikum spolužiakov a bratislavských železničiarov. Je to fiasko za ktorým vzápätí nasleduje sľub: za takýchto podmienok sa hralo naposledy. Skupina bola v tom čase zložená zo spolužiakov z deväťročenky na Jelenej ulici v Bratislave, ktorú tvorili Jožo Ráž, Vašo Patejdl, Juraj Farkaš a Zdeno Baláž a dennodenne po škole oduševnene hobľovali tri gitary z druhej ruky, zosilňovač upravený z rádia a požičaný mikrofón z roku dva. Chlapci sa teda ocitajú pred dôležitým rozhodnutím: buď sa ďalej mlátiť po koncertoch v rádioamatérskom prevedení alebo vyjsť na trh až vo chvíli, keď si zarobia na niečo, čo bude skutočne hrať. Vtedy ešte netušia, že toto úsilie potrvá takmer desať rokov. Na kvalitnú aparatúru si zarábajú rekonštruovaním električkovej trate, výstavbou
základov na Kramároch. V nasledujúcich rokoch 71 až 75 hrávajú v rôznych baroch a podnikoch,
avšak prvý slušne zaplatený zájazd v 76 vo švédskom Malmo. V roku 1977 opäť prichádza ponuka na prázdninový zájazd do Švédska. Po nekonečných vybavovačkách na úradoch, agentúrach a dekanátoch sa vydávajú na cestu - s požičanými 70.000,- Kčs a dvoma črepmi zvanými Škoda 1203 preťaženými aparatúrou a náhradnými dielmi. Objavujú sa však nečakané problémy so srdcom Joža
Ráža, ale kapela si vo švédsku vybuduje slušný imidž, Jožo a Vašo sa stávajú dominantnými oso-
bnosťami skupiny. Po návrate zo severu chlapci konečne po prvý raz nekonštatujú rozpočtový schodok a sny o vlastnej slušnej aparatúre dostávajú reálnu podobu. Z vojny sa vracia Jano Baláž a po návšteve koncertu súhlasí s podstatnou zmenou v zručnosti a zohratosti kapely. Všetci cítia, že je už čas prejsť od hrania tanečnej produkcie na dráhu profesionálnej kapely s vlastným repertoárom.
Elán konečne predstavuje v televízii svoju pesničku Semafor a dostáva sa tak do povedomia verejnosti. Spolu so skladbou Dám ti všetko čo mám sa Semafor objavuje na prvom singli skupiny. Chalani však potrebujú vlastného textára – stal sa ním dramaturg Boris Filan. "Raz si tak sedím v kancelárii, keď tu niekto zaklope a do dverí sa pchajú traja mládenci. Najdrzejší bol Ráž.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Galéria k článku [1]
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.