referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zuzana
Štvrtok, 11. augusta 2022
Piercing
Dátum pridania: 15.11.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lulisha13
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 683
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.3
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 3m 50s
Pomalé čítanie: 5m 45s
 
Ešte pred pár rokmi boli náušnice v ušiach u mladíka spoločenským pohoršením. Doba sa však zmenila a my – či chceme alebo nie – si musíme zvykať. A nielen na prepichnuté uši, ale aj nos, obočie, pery, jazyk, pupok, bradavky, genitálie... Tam všade chceme svoje telo skrášľovať.

Z HISTÓRIE...
Korene piercingu siahajú až do čias kmeňovej spoločnosti. Bol označením spoločenského postavenia. V období nástupu katolíckej viery nastal jeho úpadok, pretože sa považoval za prejav pohanstva. Opätovný rozmach sa prejavil až v 20. storočí, v období hippies. Tu po prvýkrát po dlhom čase bolo vidieť náušnice aj u pánov. A po príchode punku sa rozvoju piercingu už nedalo zabrániť. S časom sa menili aj materiály, z ktorých sa ozdoba vyrába: zo striebra, zlata a ocele sa pomaly prechádza na titán.

PREČO PIERCING...
Aký piercing si dať, a či si vôbec nejaký dať, je len na vás. Niekomu sa môžu páčiť maximálne dve náušnice v uchu, niekoho láka prepichnutý jazyk, v inom prípade bradavky alebo genitálie. Rovnako, ako pri tetovaní, aj nasadenie piercingu by ste si mali poriadne premyslieť. Jazvičke sa totiž pri jeho zložení nevyhnete.

KAM SI APLIKOVAŤ PIERCING...
Výber miesta závisí od vás. Máte skutočne veľa možností, miest, kam sa dá aplikovať je naozaj veľa.
Najčastejším miestom piercingu je ucho. Bolo to aj prvé miesto, ktoré si ľudia šperkami ozdobovali. Krúžok v uchu mal aj Shakespeare alebo Caesar.
Šperk v nose nosí napríklad Madonna alebo Lenny Kravitz. Podľa indického lekárstva sa na ľavej strane nosa nachádzajú body spojené so ženskými reprodukčnými orgánmi, preto uľahčuje pôrod a zmierňuje menštruačné bolesti. Práve preto sa šperky dávali v minulosti na túto stranu nosa.
Piercing jazyka má dve stránky: nemusí sa vám najjednoduchšie jesť a rozprávať (aspoň v prvých dňoch), na druhej strane je skrytý a nikto nemusí vedieť, že ho máte.
Šperk v pupku je veľmi vzrušujúci, najmä preto, že pupok je erotogénnou zónou. Piercing na bradavkách sa prvýkrát objavil už v 14. storočí. Bolo to v čase, kedy ženy začali nosiť hlboké výstrihy. Bolo už len otázkou času, kedy si odhalené miesta začnú nejakým spôsobom skrášľovať.
Najintímnejší piercing je určite ten na genitáliách. O ňom by ste sa mali poradiť aj so svojím partnerom.

VÝBER ŠPERKU...
Najčastejšími materiálmi sú chirurgická oceľ a titán. Titánové šperky sa využívajú najmä pri piercingoch pier, brady, jazyka, rovnako je lepšia pre ľudí s alergickými ochoreniami. Je ľahší, ale cena je vyššia. Cena šperku je rôzna, za šperk do uší zaplatíte okolo 150 Sk, za šperk na bradu alebo jazyk viac ako 500 Sk. K cene si ešte musíte prirátať cenu prepichnutia (závislá od piercingového štúdia).

VÝBER ŠTÚDIA...
Predovšetkým berte dôraz na hygienu. Štúdio, ktoré ste si vybrali, by malo mať čisté prostredie, určite sa neriaďte len cenami služieb. Niekedy je lepšie si priplatiť, ale nachádzať sa naozaj v bezpečnom prostredí. Nikdy si prepichovanie neskúšajte sami doma. Môže sa vám to nepríjemne vrátiť. Napríklad pobytom na infekčnom oddelení.

ZÁKROK...
Pred zákrokom nemôžete užiť žiadne lieky, alkohol ani iné drogy. Prepichnutie samotné vás nebude bolieť, všetko to začne až po aplikácii šperku. Telo si totiž musí na nové teleso v organizme zvyknúť. Môže mu to trvať až tri mesiace. Pokožka v okolí prepichnutia je citlivá. Miesto môže krvácať. V mieste prepichnutia telo vylučuje žltkastý sekrét.
V tomto čase si treba dávať veľký pozor na čistenie miesta. Nikdy sa ho nedotýkajte špinavými rukami, pred tým, ako si miesto budete čistiť, si antibakteriálnym mydlom umyte ruky. V prvých dňoch by ste sa nemali kúpať, musíte vystačiť so sprchou, aby sa miesto zbytočne nenamáčalo. Prípravky na čistenie by vám mali predať priamo v piercingovom štúdiu, popri nich však používajte aj antibakteriálne mydlo, roztok slanej vody alebo čajovníkový olej. V prvých dňoch by ste si mali obliekať oblečenie, ktoré sa netrie o miesto piercingu.
Ak aj napriek tomu nastanú komplikácie, určite navštívte lekára alebo piercingové štúdio.

PIERCINGOVÝ REKORD...
Piercingový rekord drží Brent Moffatt. Tento 34-ročný Kanaďan si na svoje telo nechal aplikovať 702 ihiel. Hoci jeho pôvodným úmyslom bolo aplikovať ich až 1000, aj tak prekonal svetový rekord, ktorý bol 200 ihiel.
Brent je známy ešte jednou raritou: v ušiach má diery v priemere štyroch centimetrov. Takže si na ne môže zavesiť naozaj hocičo...
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.