Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Piercing v oku

Tetovanie či piercing na rôznych častiach tela dnes už málokoho prekvapí. Najnovším hitom sa možno už čoskoro stane drobný šperk zasadený priamo do oka. Takúto šokujúcu ozdobu ponúka istá holandská očná klinika. Ak teda nemáte v oku tú správnu iskru, v holandskom mestečku Driebergen sa vám o ňu postarajú. A to doslova.

Očná klinika v Driebergene využíva techniku a šperky zo špeciálnych materiálov, ktoré vyvinul Inštitút pre inovatívnu očnú chirurgiu v Rotterdame. Počas 15-minútového zákroku lekári implantujú drobný šperk, napríklad malú platinovú hviezdičku, do sliznice oka. Operácia stojí 500 eúr.

???Ak sa pozriete na oko, nad očným bielkom je veľmi tenká sliznicová membrána,“ vysvetľuje riaditeľ Inštitútu pre inovatívnu očnú chirurgiu Gerrit Melles. ???V prednej časti je rohovka, to je priesvitná časť a vedľa rohovky je beľmo, ktoré je pokryté veľmi tenkou sliznicovou membránou. Táto membrána je priehľadná a my v podstate do tejto sliznicovej membrány oka vkladáme implantát. Na rozdiel od piercingu, ktorý čiastočne z tela vyčnieva a čiastočne je v jeho vnútri, tu nehrozí nebezpečenstvo infekcie z vonkajšieho prostredia smerom dovnútra.“

Lekári tvrdia, že implantované šperky oko vôbec nepoškodia. Doteraz takýto zákrok postúpilo sedem ľudí, z toho šesť žien. Prvou osobou, na ktorej klinika novinku odskúšala, bola jej 37-ročná administratívna pracovníčka Deborah Boer:
???Keď s niekým nadviažem priamy očný kontakt, vidím prekvapenie a pomyslím si, teraz sa ma na to opýta. A oni sa vždy opýtajú – ‘Čo to máte na oku, to ste si tam nalepili?’ Je to stále čosi unikátne a vo svete zatiaľ nie veľmi známe. Keď to ľuďom vysvetľujem, sú ohromení, že je také čosi možné.“

Radosť z očného klenotu má aj jej manžel. Spolu s dcérou sa zabávajú na reakciách ľudí, ktorí vidia šperk v oku po prvýkrát. Očnou ozdobou sa môže pochváliť aj ďalšia 21-ročná Deborah. Bezprostredne po operácii vraj síce mala pocit pálenia, no okrem toho sa už nevyskytli žiadne komplikácie. Okrem hviezdičiek klinika ponúka aj drobné platinové srdiečka alebo jagajúce sa polmesiačiky. Očná klinika tvrdí, že už má zoznam čakateľov, ktorí majú o implantát veľký záujem.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk