Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Andy Warhol: Životopis

(*1928  †1987)

Andy Warhol sa narodil 6. augusta 1928 v Pittsburgu a bol zapísaný ako Andrew Warhola. Rodičia pochádzali z dediny Miková pri Medzilaborciach a v roku 1913 sa vysťahovali do Ameriky. Otec pracoval ako baník a zomrel v roku 1942. Matka s tromi synmi žila na hranici existenčného minima.

• 1945 - 49 študuje "Pictorial Design" na Carnegie Institutu of Technology v Pittsburgu a štúdiá ukončil titulom bakalára.
• 1949 odchádza do New Yorku a mení svoje meno na Andy Warhol. Pracuje ako náborový grafik pre moderné magazíny Vogue, Seventeen, The New Yorker ... V roku 1952 získava vyznamenanie ako tvorca novinových anoncií . Začína svoje súkromné kresliarske dielo vystavovať v newyorských galériách. V rokoch 1954 až 1957 za svoju komerčnú grafiku dostáva vyznamenanie amerického inštitútu pre grafické umenie, v roku 1956 a 1957 uznanie za tvorbu novinových anoncií z Art Derectors Club. Roku 1960 vracia sa k maľbe. Prvé maľby sú Comic-strip figury (seriály kreslených obrázkov) a prvé reklamy fliaš Coca-coly. Roku 1962 kreslí prvé obrazy dolárových bankoviek a dóz Cambell super, v roku 1963 natáča svoj prvý film. Warholov ateliér sa stáva známy ako "umelecká továreň" - Factory a celý ateliér je dekorovaný striebornými fóliami. Poznávacím znakom jeho osoby sa stáva strieborná parochňa.

V roku 1964 realizuje monumentálnu objednávku pre newyorský pavilón pri príležitosti Svetovej výstavy v New Yorku: "Trinásť najviac hľadaných mužov." Pretože sa jednalo o známych bossov mafie, musel obrazy premaľovať. Roku 1965 v Paríži sa rozhoduje vzdať sa maľovania a v budúcnosti len filmovať. Nadväzuje kontakt so skupinou popmusic Velvet Underground. V roku 1966 cestuje do Chicaga, jeho film Chelsea Girls vzbudzuje veľký ohlas. V roku 1967 vychádzajú autobiografické knihy Index a S. Diary. nasleduje cesta do Cannes, kde bol premietnutý film Chelsea Girls. Na svojich cestách sa dáva Warhol zastupovať dvojníkom v striebornej parochni. Vznikajú ďalšie filmy. V roku 1968 cestuje do Stockholmu na svoju prvú európsku výstavu. Je zranený pri atentáte, ktorý naňho spáchala feministka Valery Solanas vo Factory. Leží dva mesiace v nemocnici. Jeho tvár je ešte bledšia ako predtým. Filmy Blue Moovie a Flesh režíruje už Paul Morrissey. V roku 1971 sa uskutočňuje prvé predstavenie Warholovej divadelnej hry Pork v New Yourku v divadle La Mama. V roku 1972 znovu sa vracia k výtvarnej práci. Vzniká množstvo podobizní Mao-Cetunga. Roku 1975 vychádza kniha The Philosophy of Andy Warhol (Od A k B a znovu späť).

V roku 1976 sa zjavujú nové obrazové témy - Lebky, Kladivo a kosák. V roku 1977 maľuje ďalšie témy obrazov Torsi, roku 1978 obrazy Tiene. V roku 1979 – retrospektívne obrazy Prevraty, vychádza kniha fotografií Exposures (Odhalenie), stretnutie s nemeckým umelcom Jozefom Beuysom v Düssekdorfe. Začiatkom 80. rokov podniká cesty po európskych veľkomestách, v ´82 podniká cestu po Pekingu a opätovne do Nemecka. Navrhuje Plagát k filmu Querelle Rainera Wernera Fassbindera. V roku 1985 vznikajú kamuflažované podobizne, vlastné podobizne, séria obrazov áut, veľká séria Poslednej večere podľa Leonarda da Vinci. V roku 1987 práce na podobizniach Beethovena a začiatok série The History of American TV (Dejiny americkej televízie). Andy Warhol zomiera 22. februára po operácii žlčníka v New Yorku. Bohoslužby za zosnulého v katedrále sv. Patrika v New Yorku sa zúčastnilo vyše 2 000 ľudí.

Roku 1988 sa uskutočnila aukcia 10 000 objektov z Warholovej pozostalosti u firmy Sotheby v New Yourku vyniesla 25 mil dolárov. 5. októbra 1991 bolo slávnostne otvorené múzeum v Medzilaborciach, pre ktoré zapožičala Warholova nadácia 12 obrazov.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk