referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Radúz
Sobota, 10. decembra 2022
Anime a Manga
Dátum pridania: 22.04.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: noin
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 870
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 11.4
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 19m 0s
Pomalé čítanie: 28m 30s
 
1. Úvod

Pod pojmom "animovaný film" si väčšina ľudí predstaví klasický americký kreslený film (tzv. cartoon) a vybaví si postavičky ako Mickey Mouse, Bugs Bunny, Tweety prípadne Toma a Jerryho, ktoré vídať na televíznych obrazovkách v sobotu dopoludnia. Ale japonský animovaný film chce dosiahnuť viac ako len zabaviť unudených divákov. Je to typ masového média, ktoré so sebou prináša možnosť nechať pracovať fantáziu. Umožňuje ponoriť sa do iluzórneho sveta, ktorý divákovi poskytuje film. Japonský animovaný film dokáže reprodukovať reálny svet v kreslenej podobe, aktivizuje predstavivosť a dokáže osloviť široké publikum. Súčasný japonský animovaný film má bohaté historické a kultúrne pozadie. Jeho vývoj bol ovplyvnený japonským umením, folklórom, divadlom, literatúrou a filozofiou - je to unikátne médium spadajúce do rámca múzických umení. Vymyká sa z oblasti vymedzenej pre animovaný film a dáva nám možnosť spoznať inú kultúru. Anime tvorí samostatný vesmír japonských animovaných filmov a seriálov. Pomocou anime máme možnosť vytvoriť si na Japoncov názor, nezakladajúci sa na klasických, notoricky známych klišé ako poslušnosť, zdvorilosť a pracovitosť. Ukazuje nám japonskú kreativitu a predstavivosť. Väčšina ľudí si spomenie na nekonečné vzdušné súboje deťmi ovládaných (pilotovaných) robotov. Anime však v žiadnom prípade nie je iba primitívnou jednostrannou zábavou. Zaoberá sa rôznymi strachmi, či už nebezpečenstvá súčasnosti a budúcnosti, alebo rozdielmi medzi dvoma kultúrami.

V nasledujúcom článku Vás podrobne oboznámim s Anime a Mangou. Vysvetlím významy emócií a farieb a predstavím vám najdôležitejšie osobnosti a diela v japonskej animácií.


2. Anime a manga v skratke

ANIME
Anime predstavuje japonské animované filmy a seriály, čiže nejaký príbeh. Je charakteristické štýlom kresby (postavy rôzne druhy farby vlasov, veľké oči a niekoľko druhov inak stvárnených emócií), prepracovaným dejom a postavou a tým, že ani zďaleka nie je určené len pre deti. Slovo má pôvod v angličtine. Mimo Japonska sa používajú tiež výrazy japanese animation, japanime alebo japanimation. Mnoho anime má svoju predlohu v mange.


MANGA
Mangu možno voľne definovať ako japonský komiks. Súčasná manga sa vydáva väčšinou ako kniha obsahujúca niekoľko ucelených príbehov v komixovom prevedení. Oproti americkému komiksu sa ale zaoberá oveľa širším okruhom tém, a dokáže preto osloviť široké spektrum čitateľov. Existuje manga pre mužov, ženy a deti. Pokrýva všetky oblasti záujmu - od romantiky, cez históriu až po horor. Pritom manga nie je určená len na zábavu. Používa sa často na výuku dejepisu a literatúry, na školenie manažérov a obchodníkov, alebo na oznamy komunálnych služieb. Pôvodom je slovo japonské, znamená veselý, rozpustilý. Na rozdiel od "západných" komixov berie viac do úvahy aj psychológiu postáv a nebýva tam až taká jednoznačná hranica medzi dobrom a zlom a koniec koncov je aj naturalistickejšie (občas aj niekto zomrie a pod.). Existuje manga rôznych žánrov a pre rôzne vekové skupiny - od tých detských, cez fantasy, sci-fi, cyberpunk až po "blood&gore" a "x-rated" (hentai) Pozor, ak si prezeráte originál mangu v japončine, treba vedieť, že zošit sa listuje z opačnej strany (t.j. akoby od konca) a obrázky na stranách treba prezerať sprava doľava. Texty sú písané zvyčajne v stĺpcoch a stĺpce sa tiež čítajú opačne (sprava doľava).3. Témy v Anime

V Anime a Mange sa vyskytujú najrôznejšie témy od komédie cez romantiku až po horor. Tu Vám uvediem tie najbežnejšie témy aj s príkladmi.


"Body horror"
- strata kontroly nad telom alebo psychickými schopnosťami. (napr. Akira, Ghost in the Shell)

strach z budúcnosti alebo technológie
- výdobytky vedy povstanú proti ľudstvu, nukleárna vojna, koniec sveta, patrí medzi sci-fi a katastrofické diela (napr. Neon Genesis Evangelion)

romantika
– klasická melodráma alebo "tango nevyužitých príležitostí a nesprávnej interpretácie povedaného" (napr. Oh! My Goddess!)
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: , , , , ,
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.