referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bibiána
Štvrtok, 2. decembra 2021
Sochárstvo
Dátum pridania: 07.03.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: cindirella
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 744
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.9
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 4m 50s
Pomalé čítanie: 7m 15s
 
Ako v celej renesancii, aj tu začínajú ranný maliari kopírovať a preberať antické umenie. Formujú sa rôzne umelecké školy, čo má za následok badateľné rozdiely medzi talianskym, francúzskym a zaalpským umením. Avšak vo všetkých sa nachádzajú, ak už nie rovnaké, tak aspoň podobné znaky a prvky renesancie.
Námet - výjavy:- z biblie- Znázorňujú prevažne utrpenie mučeníkov a výjavy z ich života (sv. Sebastián, sv. Štefan, sv. František), taktiež obľúbené sú výjavy zo života panny Márie a Ježiša (Madona s dieťaťom).

-z klasickej mytológie- Vyplývajú z intelektuálnej atmosféry Florencie 15.str., ktorá sa rýchlo šírila po boku dychtivosti po vzdelaní. Prejavuje sa tu vášeň pre mystické filozofické názory (Zrodenie Venuše, Primavera, Pallas Aténa a Kentaur)
- portréty- Najprv vznikajú na požiadavky bohatých mecenášov, no neskôr v nich nachádzajú záľubu aj samotný umelci, pretože pri portréte majú jedinečnú
príležitosť pozorovať a zachytávať aj najmenšie detaily ľudskej tváre. Ženy sa kreslia s nevýrazným obočím a s až neprirodzene vypuklými očami, ktoré v spojení
plochej tváre vystupujú do popredia. Osobitný dôraz sa kladie na výraz tváre a to aj pri figurálnych kompozíciách. (La Giocconda- Mona Lisa).
- krajinomaľba- Nekládol sa na ňu prílišný dôraz, no umelcom dávala priestor na vyplnenie pozadia s tak obľúbenými detailmiTaktiež podporovala rozmach
používania perspektívy a jej zdokonaľovanie.

Postavy:- Pôsobia uhladene, niekedy až strnulo, čo je pozostatkom gotiky. Avšak umelci začínajú zameriavať na detailné štúdie jednotlivých častí ľudského tela. Preto keď sa zamierate na určitú časť v renesančnom maliarstve, nájdete mnoho prepracovaných maličkostí. Avšak celá postava mnohokrát pôsobí nestabilne a nereálne. Tento jav sa ale hodí do mystických- snových výjavov. Postavy sa veľmi často maľujú v podobe aktu, tak ženského ako aj mužského. Muži majú podľa antiky idealizované atletické telá, pričom ženy sa vždy znázorňujú s kyprými tvarmi. Dekoratívnosť:- Očividná je pri oblečený, ktoré sa vyznačuje hlavne bohatým riasením, mimochodom prebratým od antického umenia. Aj vďaka nemu sa nám vidí figúra nereálna. Pokrokom v tomto smere bol začiatok využívania tieňov (hra tieňov a svetla), na rozdiel od byzantskej gotiky, kde sa záhyby šiat znázorňovali iba jednoduchými čiarami (zväčša odlíšených výraznou- často zlatou farbou) bez farebnej zmeny na plochách. No rôzne dekoratívne prvky nájdeme aj v podobe ozdôb žien, alebo v rastlinných motívoch. Perspektíva:- Je to metóda kreslenia obrazov na rovný povrch tak, aby to vyzeralo, že má hĺbku a plynulo ustupuje do diaľky. Zákony zvládnutia perspektívy vypracoval Brunelleschi, no používa sa už generácie pred ním. Maliari neraz skúšali veľmi odvážne skratky, ktoré nie vždy dopadli úspešne.

Úplne sa vymanilo zo stredovekej abstraktnej duchovnosti až vtedy, keď sa mu podarilo zlúčiť teoretické hľadiská z učených traktátov s konkrétnou tvorbou. Traktáty poskytovali návody ako maľovať, poučovali maliarov o perspektíve, o anatómii ľudského tela, uvádzali ich do disciplín fyziky, najmä optiky a do náuky o farbách.
Renesančné maliarstvo prvý raz v dejinách maliarstva použilo geometricky konštruovanú perspektívu, čím dosiahlo ilúziu hĺbky. Najviac sa sústreďuje na zobrazovanie živého pohybu a ľudského tela na základe poznatkov z anatómie.
So zákonitosťami perspektívy významnú úlohu mali svetlo a tieň.
Renesančné maliarstvo vyjadruje realistický názor na život, na svet a všetky jeho polohy – radosti i bôle, potešenie i smútky.

Najznámejší maliari boli:
MASACCIO : prvý začal kresliť postavy podľa modelov.Bol iniciatorom nového myslenia.
FRA ANGELICO: predmetom jeho tvorby je svet nebies svet nadzmyseľnéj krásy s postavami stvoriteľa, Krista,Marie anjelov a svetcov.
BOTTICELLI: vynikal mimoriadným zmyslom pre pôvab,napr. v diele Zrodenie venuše.
LEONARDO DA VINCI: patrí k jedným s najväčších umelcov sveta.Sochár. maliar, staviteľ, hudobník básnik, anatom, fyzik, no predovšetkým maliar.Jeho poznanie predstihovalo dobu o niekoľko storočí.Svoje poznatky písal do zápiskov zrkadlovým písmom bol ľavák.V jeho dielach sa odráža nadzemský pokoj a krása.Jeho najznámejšie diela sú Madona v jaskyni,Posledná večera,Mona Lisa,Klaňanie králov.
MICHELANGELO: sa preslávil freskami v Sixtínskéj kaplnke s motívom posledného súdu.
RAFAEL SANTI: idealizoval ľudské telo, žil vo veľkom blahobite zomrel mladý a zanechal veľa diel.Najznámejšie sú jeho nástenné maľby vo
Vatikáne.Najznámejšie dielo je Sixtínská madona.
CORREGIO: maliar vysokých hodnôt, v jeho obrazoch hrádôležité miesto hra svetla a tieňa.Najznámejšie obrazy sú Na nebe vstúpenie Panny Márie-fresková maľba, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie maľby renesancie,Venuša,Merkúr a Amor , Svätá noc.
GIORGIONE: maloval obrazy s dokonalým pozadím krajiny-Koncert v prírode, Filozofi, Venuša.
TIZIAN: jeho diela dýchajú pôvabom, životom sviežou krásou a žiarivou nádherou farieb.Dokonale ovládal portrét.Mal veľký vplyv na neskorších maliarov.
TINTORETTO: patrí medzi skutočných pokračovateľov Michelangela.Veľké obrazy ohromných rozmerov s množstvom postáv ohromia nejedného diváka.Bol majstrom kompozície.Vinikol aj ako portrétista.Diela Raj Ukrižovanie,Adam a Eva, Posledná večera.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.