referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bibiána
Štvrtok, 2. decembra 2021
Hudba medzivojnového obdobia
Dátum pridania: 15.03.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Roxika
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 402
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
V 20. storočí vznikol v Amerike nový hudobný štýl. Mal dynamický, naliehavý výraz. Jeho rytmy, expresivita a výraz pochádzali z Afriky. Za predchodcov jazzu sa pokladá dedinské blues, hudba južanských plantáží, hra pianistov boogie zo železničných barov a salónov, elegancia aj rytmická dôraznosť ragtimu, pochodových a pohrebných kapiel a aj klavírny štýl z hostincov New Orleansu. Jazz si svet všimol roku 1917 po vyjdení prvých nahrávok od Original Dixieland Jazz Bandu. . Neworleanský jazz sa objavil tiež roku 1917 a v dvadsiatych rokoch od základu premenil celú tanečnú hudbu. K novým fenoménom v tej dobe patril aj zábavný priemysel, ktorý sa na oboch stranách Atlantiku rozvíjal vďaka nástupu nahrávajúcej techniky, filmu, rádia.

Louis Armstrong z jazzu vytvoril platformu pre sólové výkony. V tom ho nasledovali napr. Earl Hines, Coleman Hawkins, Sidney Bechet. Do popredia sa dostával taktiež nový hudobný štýl- blues a mnoho bluesových speváčok(Billie Holiday). Veľa hudobníkov sa sťahovalo do New Yorku. Jazz načas pochoval krach na newyorskej burze a hospodárska kríza. Priaznivci síce nezmizli, ale kríza takmer zničila zábavný priemysel a silno postihla sieť rozhlasových staníc. Keď sa ekonomika zotavila, bolo tu už nové publikum, ktoré sa dožadovalo novej hudby. Aj preto vznikla nová elegantná a energická tanečná hudba – bigbandový swing, ktorý sa tiež tešil veľkému úspechu.

Louis Armstrong
Narodil sa v New Orleans, meste hudby, pravdepodobne 4. júla 1900. O Louisa sa starala matka so sestrou, otec stačil zmiznúť ešte pred jeho narodením. V roku 1912 sa dostal do detského domova, tam aj vyrastal. Neskôr sa prihlásil do miestnej hudobnej skupiny. Začínal ako spevák, neskôr ako perkusionista a nakoniec ako trubkár. Vystriedal niekoľko skupín, až konečne narazil na staršieho neworleanského džezmana Olivera. Louis a Oliver dostali v roku 1922 angažmá v Chicagu. V miestnej hudobnej scéne ich trubkárske duety spôsobili rozruch. Od roku 1925 začína nahrávať pod svojím menom. Bol súčasťou big bandov - veľkých orchestrov, kde bol ústrednou postavou. Armstrong v 20. rokoch určoval ďalšie smery vývoja džezovej hudby.

Vynašiel scat - spievanie zhluku improvizovaných hlások a slov - na voľnú hudobnú tému. V 40. a 50. rokoch už nebol tým, kto určoval smer džezu. Jeho hudbu vynovil manažér Joe Glaser. Jeho nová sprievodná skupina All Stars Band ho sprevádzala až do konca života. Z jeho tvorby je najznámejšia skladba What A Wonderful World. O 20 rokov neskôr zaznela vo filme Good Morning Vietnam. Jeho priatelia ho prezývali „Satchmo“ - Satchel mouth, čo vo voľnom preklade znamená „mať papuľu veľkú ako vrece“. Oženil sa trikrát. Ako muzikant najviac spolupracoval so svojpou 1. ženou, pianistkou Lillian Hardinovou.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.