referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Estera
Piatok, 12. apríla 2024
Jarné zvyky
Dátum pridania: 11.03.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Klarinetistka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 248
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.6
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 0s
Pomalé čítanie: 1m 30s
 
V tejto úvahe by som Vám chcel opísať pár jarných zvykov. Viete, ktoré to sú? Ja si myslím, že sem patrí vynášanie Moreny, maľovanie kraslíc pre šibačov, oblievačka a šibačka.

Vynášanie Moreny je známe pravdepodobne od 19. storočia. Ľudia týmto zvykom vyháňali z mesta zimu. Táto bábka mala viacero mien, napr. Muriena v Liptove a v Turčianskych oblastiach, Šmertka na Spiši, alebo jednoducho Morena, toto meno bolo najrozšírenejšie. Tento obrad sa vždy konal v Kvetnú nedeľu a prebiehal takto: najprv išli dievčatá s Morenou na dlhej žrdi a spievali pieseň, ktorá bola v každom kraji iná, keď prišli k mostu hodili bábku do vody, potom išli chlapci, ktorí niesli bábku dedka na kratšej žrdi, ktorí tiež spievali pieseň a taktiež ho hodili z mosta do vody, a potom s dievčatami hrali tradičné jarné hry.

Po kvetnej nedeli nasleduje Veľkonočný pondelok a s ním aj oblevačka a šibačka. Myslíte si, že je v každom kraji rovnaká? Tak ja vám poviem, že nie. V niektorých krajoch sa len oblieva, v iných len šibe a v ďalších sa aj šibe, aj oblieva. Čo je podľa Vás výhodnejšie?

Dúfam, že som Vám povedal niečo nové a že Vás to zaujalo.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.