referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vladimíra
Sobota, 16. októbra 2021
Prečo sú Beatles legendou?
Dátum pridania: 23.06.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kovacik8
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 610
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 4.5
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 7m 30s
Pomalé čítanie: 11m 15s
 
Často počuť hlasy, že sú už v každom smere prekonaní. Tvrdia to väčšinou ľudia, ktorí sa narodili najskôr v polovici 70 tých rokov minulého storočia. Je to naozaj tak? Ktorá skupina sa môže pochváliť nasledujúcimi faktami :1.Singel „ She Loves You“ bol 14 rokov najpredávanejšou platňou v Británii ( 1963 - 1977 ; pritom Beatles už 7 rokov oficiálne neexistovali.)2.K 31. marcu 1964 TOP 100 USA : Beatles prvých 5 miest, plus skladby na 16.,44.,49.,69.,78.,84. a 88. mieste ( ale o tých miestach ešte neskôr.)3.Za rok 1963 5 britských cien Ivora Novella, mimo iné aj za „Najvýznamnejší hudobný prínos.“ 4.Február 1964. Prvé vystúpenie v USA v Ed Sullivan Show. Štatisticky je dokumentované, že počas onej hodiny reláciu sledovalo 73 mil. divákov a v celých USA nebol spáchaný jediný trestný čin. 5.August 1965. Do tých čias prekonaný rekord v počte divákov na koncert pod holým nebom (56 tis. divákov v newyorskom Shea Stadium.)6.Marec 1967. Beatles získavajú tri ceny Grammy za skladby Michelle, Eleanor Rigby a LP Revolver.7.Júl 1967. Prvé celosvetové satelitné vysielanie. Vyber padol na skupinu Beatles - skladba All You Need Is Love.8.Marec 1968.

LP „Sergeant Pepper´s Lonely Hearts Club Band“ získava 4 ceny Gammy (najlepší album, najlepšia nahrávka v kategórii rock, najlepšie nasnímaný zvuk a najlepší obal.) 9.Marec 1970. Skladba Let It Be dosahuje doposiaľ neprekonaný rekord, keď totiž v okamihu svojho debutu v americkom rebríčku sa hneď umiestňuje na 6. mieste. A v roku 1970 už bola špička naozaj „široká“ a vonkoncom sa nedá povedať, že by v nej Beatles boli „ďaleko pred peletónom,“ skôr boli už len jeho súčasťou, ale veľmi dôležitou. 10.Singel „I´ll Cry Instead.“ V USA za dva dni predaných 1,5 mil. kusov. Rekord.11.V skladbe „I Feel Fine“ G. Harrison, prvýkrát v histórii popmusic použil, dnes bežnú a ničím zvláštnu, „spätnú väzbu.“ 12.Skladba „Yesterday“; Len do roku 1980 nahraných vyše 2500 rozličných verzií. Neprekonaný rekord. Podľa kalifornského jazzového saxofonistu Buda Sharka by túto skladbu žiadny školený hudobník takto nenapísal. Beatles sú podľa neho hudobnými diletantmi, ale ich nápady s ktorými prišli, mali cenu zlata a spochybnili niektoré zákony kompozície.13.

Na skladbe „Drive My Car“ prvýkrát použitý indický nástroj sitár, ktorý predtým nebol použitý na žiadnej gramoplatni s populárnou hudbou.14.Skladba „Rain“ vošla do dejín populárnej hudby pre svoj záver, keďže sa tu prvý raz použila technika s ktorou sa dovtedy len čiastočne experimentovalo v laboratóriách začínajúcej elektronickej hudby.15.Počnúc LP „Revolver“ sa začalo predierať na svet nové chápanie LP platne. Odvtedy už jednotlivé tituly malo viazať akési vnútorné spojivo, spoločná myšlienka, príbuzný tematický zámer. LP Sergeant Pepper´s... o rok neskôr toto smerovanie definitívne potvrdila a v tej dobe svojou dokonalosťou spôsobila šok a prevrat v pohľade na prácu na príprave LP. Nebohý Frank Zappa povedal, že po „seržantovi“ úplne zmenil svoj prístup k práci na LP. „Revolver“ je medzi všetkými LP Beatles najmenej predávaný, pretože na svoju dobu bol veľmi ťažko „pochopiteľný.“ Hudobní vedci sa zhodujú v tom, že „náboj“ z revolvera, ktorý Beatles vystrelili na jar v roku 1966, mieril ďaleko za obzor, kam sa pred tým populárna hudba nikdy neodvážila.16.K hudbe Beatles sa aj v súčasnosti ľudia vracajú, napr. odborníci z reklamy (PHILIPS - „Robme veci lepšie“) Skladba „Getting Better“ z albumu Sgt. Pepper´s ... 17.

Ako prví začali používať predchodcu neskorších sytezátorov, tzv. melotron. Ktorý nástroj (alebo skôr zariadenie) si objednal aj (na doporučenie Beatles) Stevie Wonder a na svete sú už asi len 2-3 exempláre a oveľa viac ich vyrobených ani nebolo. 18.Ešte jedna štatistika. Zo 40 singlov, ktoré vydali (bez reedícií) 13 skončilo ako # 1 v USA a taktiež v UK. Ďalších 10 singlov skončilo buď v USA, alebo UK ako # 1. 17 singlov síce neskončilo ako # 1, ale 9 z nich sa neumiestnilo horšie ako # 5, ale ani jeden z nich sa neumiestnil horšie, ako # 15.Prínos Beatles bol hlavne v ich skladateľskej potencii. Aj v tej dobe sa našli na jednotlivé nástroje „kvalitnejší“ inštrumentalisti, aj keď (podľa vyjadrenia Micka Jaggera) konkurencia v tomto smere vládne len medzi „malými.“ Dám príklad z našej hudobnej scény. Andrej Šeban je rozhodne vynikajúci inštrumentalista, ale čo sa týka jeho skladateľského prínosu, snáď ešte nepovedal posledné slovo, lebo ak áno, tak toho veľa nenahovoril. Každý je dobrý v niečom inom. Keď v Hainburgu poviete „Šeban“, snáď budú myslieť na určitý druh kebabu.

Trocha som však odbočil – a prehnal.Treba si prečítať životopisy Liszata, Paganiniho a v kontexte vtedy neexistujúcej „globálnej medializácie“ sú Beatles len neškodní diletanti. Keby sme hodnotili hocaký vklad do ľudskej činorodosti z tohto pohľadu, tak by si fanúšikovia takého Pattiera (taliansky tenorista) mohli na večnosti vzdychnúť : „No jasné, Beatles to mali ľahké, bola už televízia, rádio a ešte predtým sa dokonca tí dvaja niktoši Edison a Berliner pričinili o to, že si hudbu môžu ľudia kupovať a počúvať doma, kedy sa im to zapáči...“ (A to tí dvaja spomenutí nemajú ani potuchy o CD, DVD, internete a iných možnostiach). Dnes majú skupiny oveľa väčšie možnosti, ako mali Beatles. A čo. Ringo Star, ktorý bol vždy považovaný za takého „šaša“ medzi Beatles, to v roku 1976 charakterizoval úplne presne, krátko a jednoznačne (ako si to môžu dovoliť naozaj len šašovia) : „ Mali sme obrovský vplyv. Je naše nebeské šťastie, že nikto z nás to vedome, alebo nevedome nezneužil. Bolo veľa významných, ale iba veľmi málo vplyvných hudobníkov. V tom je ten rozdiel.“ A ešte niečo, ako + :„Žiaľ, nikdy som nemal možnosť hrať s Beatles. Vždy som to ľutoval, pretože som si ich veľmi vážil“ Yehudi Mehudin, husľový virtuóz a dirigent„.... nikto nebude môcť písať o dejinách hudby druhej polovice dvadsiateho storočia, ani o spoločenskom živote našich čias bez toho, aby skupine Beatles nevenoval samostatnú kapitolu.“E. H. Meyer, skladateľ a hudobný vedec „Niet pochýb o vplyve Beatles na rozvoj zábavnej a čiastočne aj vážnej hudby“ G. Šnejerson, klavirista, dirigent a hudobný vedec„V stredoveku sa používalo šesť stupníc, ktoré sa podobali stupniciam starých Grékov (dórskej, lýdickej, eolskej). Minnesängri objavili to, čo teraz nazývame moduláciou. Neskôr sa na toto všetko v Európe zabudlo.

Beatles, úplne nevedomky siahli po tejto modálnej stredoeurópskej hudbe. Veď nemali žiadne hudobné vzdelania. Pri svojej tvorbe sa začali dostávať bez akýchkoľvek prechodov z C dur do b mol. Ich hudobnému režisérovi, Georgovi Martinovi, ktorý je jeden z uznávaných odborníkov v odbore vážnej hudby a modernej nahrávacej techniky, museli stávať vlasy dupkom. Ale pre odbornú hudobnú verejnosť bol šok v tom, že časom musela uznať, že to funguje. To bola revolúcia. Komu za to máme ďakovať, ak nie Beatles. Či sa to už „starým pánom“ páči, alebo nie, pre mňa sú Beatles najdôležitejším ohnivkom medzi zábavnou a vážnou hudbou v tomto storočí.“ Karlheinz Stockhausen, skladateľ a hudobný vedec„ Paul McCartney je dobrý multiinštrumentalista, výborný spevák a jeden z najlepších skladateľov a textárov, akého vôbec mala populárna hudba. Keby celý život skladal len ´mam ťa rád´, ´prečo ma nemáš rada´ (a on to nerobil) a potom by zložil „Yesterday,“ má právo na celoživotné uznanie - to len, ako príklad z oblasti spisovateľov.“ Roslan Franck, hudobný vedec, historik a odborník na hudbu dvadsiateho storočia A propós. Bohovia bývajú na nebi. A „polobohovia“ sa tam môžu dostáť.

Keď odhliadneme od nebeského zástupu rockerov, ktorý od 8.12.1980 rozšíril aj John Lennon a od 29.11.2001 aj George Harrison, je tu ešte niečo. 12. 4. 1990 Stredisko malých planét Medzinárodného astronomického zväzu oznámilo, že asteroidy 4147 - 4150, ktoré v rokoch 1983 a 1984 objavili Brian A. Skiff a Dr. Edward Bowell z Arizóny , boli pomenované Lennon, McCartney, Harrison a Starr. Dokonca niektorý z Voyagerov, ktorý letí vesmírom už niekoľko desaťročí, má na svojej palube záznam hudby „Beatles, “ ako určitého reprezentanta zemskej civilizácie. No a keď sme už mimo dosah príťažlivosti : Posádka raketoplánu ATLANTIS, ktorý odštartoval 6.7.1995 najčastejšie počúvala skladu Beatles „Hello Goodbye. “ Pravdupovediac v ´95 by som od Američanov očakával niečo iné, alebo by som sa nad tým, ako v tomto prípade, nepozastavil. Mám taký pocit, že s tými Beatles to nebude len také jednoduché - že sú prekonaní...Čo patrí kráľovi, to mu treba dať a cisárovi sa nesmie brať to, čo je jeho.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.