referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milan
Sobota, 27. novembra 2021
Grunge
Dátum pridania: 14.08.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: SatanicGrunge
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 675
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
Grunge, nazývaný aj Seattle Sound, je hudobný žáner vychádzajúci z Alternative rocku, Hardcore punku, Indie rocku a Heavy metalu. Tento štýl bol najúspešnejsie prezentovaný kapelou Nirvana, ale aj prvou grunge kapelou Soundgarden, ďalej stále existujúcou kapelou Pearl Jam, a už niekoľko rokov nefungujúcou Alice in Chains. Práve tieto kapely patrili do „Big Four“, boli to najslávnejšie grungeové kapely pochádzajúce zo Seattlu.Pre Grunge je typický špinavý zvuk, silné gitarové riffy a silné bicie. Grunge sa dostal na svetlo sveta v roku 1984, keď vznikla kapela Soundgarden vedená Chrisom Cornellom. V roku 1989 nasledovala Nirvana a Mudhoney, druhý vlna priniesla Pearl Jam, Alice in Chains a Screaming Trees. Medzi ďalšie grungeové kapely zo Seattlu patria Mudhoney, Green River, Tad, Mother Love Bone, Temple of the Dog, Skin Yard, a medzi ne-seattlovské Hole, L7, Stone Temple Pilots, Blind Melon a iné.

NIRVANA, najslávnejšia grungeovka s tragickým koncom, sa začiatkom 90.rokov preslávila hitom Smells Like Teen Spirit. Dodnes vydala celkovo 9 albumov, z toho dve výberovky, 3 koncerty a jeden box set. Leader Kurt Donald Cobain, nar. 20. februára 1967, ukončil svoj život pný drog, vlastných démonov, bolesti a smútku 5. apríla 1994, veľkou dávkou heroínu a strelou do hlavy z brokovnice. Toto rozhodnutie nezmenila ani jeho žena Courtney Love s dcérkou Frances Bean, ktorá mala v čase jeho smrti 1,5 roka. Basgitarista Krist Novoselic dnes žije v ústraní, zatiaľ čo bubeník Dave Grohl úspešne prerazil s rockovou kapelou Foo Fighters.

ALICE IN CHAINS, ďalšia krátko žijúca grungeová kapela, ktorá svoje účinkovanie skončila pre smrť leadra. Vydali 10 albumov, z toho 2 koncertné záznamy, jedna výberovka a box set. Frontman Lanyne Thomas Staley, nar. 22. augusta 1967, po dlhoročnou trápení ukončil svoj život na deň presne 8 rokov po smrti Kurta Cobaina, 4. apríla 2002, predávkovaním zmesou heroínu a kokaínu, tzv. speedballom. Alice in Chains od roku 1998 do roku 2002 netvorili, ale oficiálne sa rozpadli až smrťou Staleyho. Rok 2006 znamená pre AIC znovuzrodenie, celosvetové koncertné turné na počesť Laynea Staleyho je v plnom prúde. Mŕtveho speváka nahrádza William DuVall z americkej kapely Comes With The Fall.

PEARL JAM je jedna z dvoch kapiel ktorá stáli na začiatku grungeu a tvoria až dodnes. Na konte majú zatiaľ albumov, z toho 8 štúdioviek, 4 koncerté záznamy, greatest hits a dvoj-CD nevydaných skladieb. Charizmatický leader Eddie Vedder (Edward Louis Severson III), nar. 23. decembra 1964, má s Jill McCormick dcéru Oliviu, ktorá sa narodila v roku 2004.SOUNDGARDEN, má na svojom konte definitívny počet albumov 9, z toho 5 štúdiových. Kapela neprežila nezhody ktoré v roku 1997 vyústili do rozpadu. Leader Chris Cornell, nar. 20. júla 1964 teraz pokračuje v úspešnej kapele Audioslave spolu s členmi rozpadnutých Rage Against The Machine (okrem speváka). V roku 1999 nahral svoj sólový album Euphoria Morning.

Aj keď Grunge už dávno nie je tak rozšírený a populárny, stále sa nájdu kapely ktoré tento štýl hrajú. Najznámejšie post-grunge bands sú Bush, Candlebox, Silverchair, Creed, Nickelback, Breaking Benjamin, 3 Doors Down, Puddle of Mudd, Staind, ...Ako čas plynul, grunge, kapela po kapele, leader po leadrovi vymieral. Teraz sa našťastie zastavil, a kapely Pearl Jam a Mudhoney ho doteraz držia pri živote. Keď raz príde ten čas, a tieto kapely ukončia svoju existenciu, až vtedy si budeme môcť povedať to Cobainovo obľúbené „Grunge is dead.“ Grunge znamenal radosť z úžasnej hudby, nekonečne veľa koncertov, ťažké vzostupy a ľahké pády, ktoré majú na svedomí hlavne drogy, a potom len smrť, smrť, smrť, a po štvrtýkrát smrť. Andrew Wood, Kurt Cobain, Shannon Hoon a Layne Staley, v takomto poradí sme prišli o štyri hviezdy grungeového neba, ktoré aj keď pomaly zhasína, v srdciach verných a skutočných fanúšikov nikdy neumrie.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.