referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oldrich
Sobota, 3. decembra 2022
Hip-Hop ako kultúra...
Dátum pridania: 02.03.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Mijusqa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 960
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 

Hip hop predstavuje celú tú kultúru, keď sa bavíme o rape, atď... Rap je časť tejto kultúry. Dj-ing je časťou tejto kultúry. Štýl obliekania, vyjadrovania sa, to všetko patrí k tejto kultúre. Break dance. Ako sa človek správa, vyzerá, chodí, rozpráva, to všetko... hudba je pestrá, pochádza od ľudí čiernej, bielej, červenej, žltej rasy...hocijaká hudba, ktorá ti dodá ten hluk, beat, ten funk... to všetko je časť hip hopu. Každá životná cesta ponúka niečo iné. Môžeme sa prostredníctvom nej vyjadriť od štýlu obliekania cez štýl hudby po životnú filozofiu. Možno nám dáva pocit, že niekam patríme, alebo naopak, že sa odlišujeme od davu. Niektorí takto vyjadrujú svoj životný názor. Niektorí len chcú zaujať okolie. Niektorí sú ľahostajní k okoliu, ale hľadajú sa a možno si myslia, že sa nájdu práve v hip-hope. Lebo stále platí, že každá životná cesta nám môže ponúknuť práve to, čo hľadáme.

Hip-hop, to sú 4 elementy. Rap, graffiti, DJ-ing a break dance. Hip-hop nie je len hudba. Je to životný štýl, životná cesta, spôsob sebavyjadrenia, sebarealizácie, umenie, akási forma protestu. Človek môže vyjadriť, čo cíti tancom, maľovaním, kreslením, rýmami.

V rape si nedáva pozor na slová ktoré vypúšťa z úst,skrátka nedáva si servítku pred ústa,ale hovorí o svojich myšlienkach a životných pravdách bez prikrášľovania.Je to výpoveď, ktorou chce raper priblížiť svoj pohľad na vec. Je to kritika spoločnosti, často ostrá a priama. Raper môže byť vo výbere slov slobodný. Je na ňom, aký slovník bude používať. Nemusí sa škatuľkovať, hovorí o veciach tak, ako ich vidí a ako o nich chce hovoriť.

Ďalej vzhľad.Nohavice sú široké, voľné, o pár čísel väčšie, často rifle s množstvom veľkých vreciek potrebných na spreje, trysky, fiksy a ďalšie nástroje,ktoré sa musia dať v každej situácii rýchlo vytiahnuť, nenápadne použiť a opäť schovať. V lete sa nosia krátke nohavice dlhé pod kolená. Zvyk nosiť odev o pár čísel väčší je charakteristický pre celú hip-hopovú kultúru. Možno to považovať za prejav pocitu slobody, či voľnosti, ale ide tu aj o snahu vyzerať silný a veľký (nie len fyzicky). Zdôrazňuje to túžbu byť rešpektovaný ostatnými členmi kultúry a možno aj členmi spoločnosti. Obľúbeným oblečením je aj mikina s kapucňou. Kapucňa alebo kukla sa často používa počas nelegálnej činnosti na zakrytie tváre naznačujúce skrytie bežnej sociálnej identity, ktorá je nahradená identitou tagu. Zakrývanie tváre má aj praktické dôvody, sťažuje identifikáciu páchateľa. Ďalší charakteristický prvok, ktorého význam je iba praktický, je batoh alebo kapsa cez plece na prenášanie sprejov. Dôležitý je tiež diskman, alebo MP3 prehrávač a hudba pomáhajúca vytvoriť pohodu a zabudnúť na realitu. Jedná sa viac-menej o nekomerčnú hudbu, najčastejšie rap.

Chcem vám trošku priblížiť aj Graffity.Je to kultúrny život našej generácie je to farba uväznená v plechovke s malou tryskou navrchu, ktorá pri stlačení robí Tssssssssssssssssss. Je to tak, keď sa graffiti dostali po páde železnej opony aj do východnej časti Nemecka začal sa vývoj graffiti veľmi rýchlym tempom. Mladí umelci inšpirovaní staro školským umením New Yorku pridávali do svojich kresieb nové prvky, z čoho sa vyvinul nový prvok graffiti zvaný nová škola.Maľovanie prináša so sebou radosť z niečoho nového, zo začiatku nepoznaného. Neskôr sa z toho stane spôsob života, ktorý pohltí writera. Graffiti vyžaduje pohltenie celej osobnosti; keď to chcete robiť, musíte do toho dať celé svoje Ja. Nesnažte sa to pochopiť, lebo aj tak to nepochopíte, môžete to len robiť a cítiť. Medzi writermi sa nájdu aj takí, ktorých štýl je úplne šialený, sú strašne dobrí a chápu podstatu graffiti lepšie, ako ktorýkoľvek iný writer. Týmto ľuďom hovoríme Kingovia (Králi). Každá z vecí kingov je premakaná do posledného detailu, ich skúsenosti a počet spravených diel prevyšuje ostatné počty vecí, ktoré robili iný writeri. Štýl ich písma a ich myslenia je na vrchole graffiti. Len veľmi málo ľudí sa dostane na vrchol, myslím tým na skutočný vrchol. Keď dosiahnete tento vrchol, viete, že už v graffiti niečo znamenáte, že máte meno medzi ostatnými writermi, ktorý vás buď rešpektujú a berú ako idol, alebo vás nemajú radi a berú vás ako konkurenciu. Nie je vôbec ľahké zotrvať na vrchole, hlavne keď prichádzajú nové tváre s novými nápadmi a s úplne novým štýlom.

Len pre zaujímavosť. V USA bol 3.máj vyhlásený ako deň repu. Tento deň majú hip-hoperi ukázať svoj talent a predviesť to najlepšie, čo zo seba dokážu dostať. Pre všeobecnú inteliganciu, existuje 18 zákonov a pravidiel HipHop kultúry. A úplne na záver. Je to vec názoru, to čo sa páči mne môže sa nepáčiť vám a naopak...

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.