Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Metallica

MetallicA


Metallica je vlajkovou loďou amerického metalového hnutia osemdesiatych rokov a zároveň objaviteľkou trashu. Názov Metallica v človeku vzbudzuje pocit niečoho hrozného, brutálneho a tajomného.
Bolo to roku 1981, keď sa Američan James Alan Hetfield(1964) z L.A. s Dánom Larsom Ulrichom(1964) zoznámili na inzerát a rozhodli sa založiť si heavymetalovú skupinu. James sa zaoberal gitarou, basgitarou a bicími, ale potom mu zostal dokonca spev a gitara. Lars dostal bicie. Vtedy ešte ani nemali potuchy, že sa budú celý život živiť hudbou. Na miesto druhého gitaristu prišiel Kirk Hammett(1963). Dlhoročný basista Cliff Burton sa roku 1987 zabil pri autohavárii počas turné po Švédsku. Autobus s Metallicou narazil, Cliff vyletel oknom a autobus ho primliaždil. James to okomentoval asi týmito slovami : „Videl som ležať Cliffa dole, podo mnou, inak sme boli všetci v poriadku. Mal som chuť zabiť toho vodiča. Zobral deku, a šiel pomáhať ostatným. Ale Cliff už bol mŕtvy.“ Cliffa nahradil človek, ktorý v Metallice vydržal ešte dlhšie ako on. Bol to Jason Newsted. Ten zo skupiny odišiel 17. janauára 2000. údajne kôli rodine a pod. Ale dali sa začuť aj dôvody z nezhôd v skupine. Ale to nie je overené. Lars s Jamesom boli stále pevne rozhodnutí hrať ten najtvrdší heavymetal. Museli si ale vymyslieť názov. V tom čase začal vzchádzať hudobný časopis Metallica. Larsovi sa tento názov náramne zapáčil a James tiež nebol proti. Lars tomu časopisu vymyslel náhradný názov a meno Metallica sa preniesla na neskôr najznámejšiu heavymetalovú a trashmetalovú formáciu. Táto formácia sa vo verejnosti obľúbila zrejme pre jej štýl hudby. Je tvrdý, ale na druhej strane je aj rytmický. Preto si budú pochvaľovať aj tí najnáročnejší. Ich prvý vydaný album sa mal v preklade volať Strčte si ten metal do ..., ale neskôr ho premenovali na Kill´em all – zabiť ich všetkých. Ich ďalšie albumy sú naplnené agresivitou. Sú to : Master of puppets, najznámejšie piesne z tejto platne sú Master of puppets a Battery. ...and justice for all. Ride the lightning, z ktorého je skladba Fight fire with fire. Metallica, na tejto nahrávke sú piesne ako Nothing else matters či Sad but true. Load, najslávnejšia pieseň z tohto albumu je asi Until it sleeps alebo Hero of the day. Re-load z ktorého je Fuel. Dvojalbum Garage inc. obsahuje skladby ako Die, die my darling alebo Whiskey in the jar. Momentálne sa na trhu objavuje dvojalbum S&M, čiže symfonický orchester a Metallica.

Tento album je nahrávka z koncertov z Berkley a Californie. Je to dôkaz, že protiklady sa priťahujú, pretože je to úžasné spojenie hardrockovej, metalovej a heavymetalovej hudby s tichou a jemnou hudbou symfonického orchestra. Orchester bol dirigovaný Michaelom Kamenom, ktorý robil aj orchestráciu ku skladbe Nothing else matters.
Členovia tejto skupiny sa vyhýbali drogám a satanistickým kultom, ale spoločnosť alkoholu priam vyhľadávali. Teraz už nepijú, James nastúpil na prelome júla a augusta roku 2001 na protialkoholické liečenie. Lars a James sa v 1997 oženili a majú deti. Kirk je ženatý, deti zatiaľ nemá.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk