referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ambróz
Streda, 7. decembra 2022
Sviatky v mojom kraji
Dátum pridania: 22.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Marie
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 508
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
KRÁĽOVSKÝ CHLMEC

Kultúra a tradície

Dolný Zemplín patrí k východoslovenským regiónom, ktoré sú dnes vďaka svojej tanečnej a hudobno-piesňovej kultúre známe nielen po celom Slovensku, ale aj v zahraničí. Kráľovský Chlmec má taktiež folklórny súbor, ktorý združuje deti aj dospelých, ktorí majú radi tanec a spev.

Tak ako každá obec, aj naše mesto má svoje tradície. Sú späté predovšetkým s tradičnými etapami ľudského života a jednotlivými obdobiami roka. Cirkevný rok a jeho sviatky, Vianočné a novoročné tradície, Hromnice, Fašiangy, fašiangová zábava, Veľkonočná oblievačka, Krstenie, Prvé sväté prijímanie, birmovka, svadobné tradície, pohreb, Významné a pamätné dni, Jubileá, varenie halušiek, tradičné jedlá a oslavy mesta.

VIANOCE

Štedrá večera bez oblátok je nemysliteľná. Pred večerou si rodina umýva ruky v nádobe s vodou, kde dali mince, čo im má priniesť bohatstvo. Zaužívaným jedlom boli opekance a kapustnica. Vianočný stromček býval v minulosti ozdobený ozdobami zo slamy, no v súčasnosti sú to vianočné gule, sviečky, stuhy, atd. Po večeri sa spievali koledy a o polnoci sa šlo na polnočnú omšu.

VEĽKÁ NOC

Pred Veľkou nocou staré mamy piekli šišky ( fánky ) na „Fánk est“ ( šiškový večer ) , ktorý znamenal koniec plesovej sezóny a blížiacu sa Veľkú noc. Na veľký piatok sa dodržiaval v rodinách prísny pôst, niekde úplne hladový, kedy sa nesmelo jesť vôbec nič. Cez sviatky sa požívali hlavne jedlá, ktoré mali upevniť zdravie a silu. Obilninové pokrmy mali mať pozitívny vplyv na úrodu, bravčové mäso malo priniesť bohatstvo a blahobyt. Veľký význam mali aj vajíčka, ktoré symbolizovali plodnosť, obnovenie a nepretržitosť života. Piekli veľkonočné obradné pečivo - koláče, rôzne zapletance z kysnutého cesta. Neodmysliteľnou súčasťou Veľkej noci bola aj oblievačka. Kúpačov v každom dome pohostili varenou šunkou, vajíčkami a koláčmi. Malých chlapcov a dievčatá odmenili vlastnoručne maľovanými vajíčkami.

CIRKEVNÉ SVIATKY

Medzi cirkevné sviatky patrí : krst dieťaťa, Prvé sväté prijímanie, birmovka a nakoniec svadba a pohreb. Tieto sviatky majú svoje presné pravidlá a nemajú vyhradený presný čas. Pre väčšinu kresťanov znamenajú vieru Bohu a dodržiavanie je kázaní.

OSLAVY MESTA

Oslavy sú späté s otvorením sezóny vinobrania, ktorá sa koná v druhej polovici septembra. Každoročne sem prídu remeselníci z okolia, ktorí stále ukážu niečo nové z ich umenia a remesla. Cez týchto pár dní je veľa možností na kultúrne predstavenia a koncerty. Tieto dni sú zaujímavé pre všetky vekové kategórie a prinášajú veľa zážitkov.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.