referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vladimír
Streda, 24. júla 2024
Ľudový odev
Dátum pridania: 16.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Linduška
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 523
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
Pracovný odev bol striedmejší, vypracovaný z pevnejšieho materiálu. Do sviatočného odevu postupne prenikali jemné tkaniny, čipky a krajky, bižutéria a, samozrejme, bohatá farebnosť výšiviek – vznikali kroje. Základným materiálom ľudového odevu bol ľan, konope, vlna a koža. Výber materiálu priamo vplýval na na strih odevu. K základným prvkom ľudového odevu patrili košeľa, gate, nohavice, kožúšok, halena, krpce, čižmy. U žien ešte oplecko (rukávce) rubáš, zástera, sukňa, šatka, čepiec. Ak chceme charakterizovať odev podľa regiónov, musíme si všimnúť súčasti spodného – základného oblečenia, vrchné oblečenie, úpravu a pokrytie hlavy, obuv a doplnky.

Kroj

podľa územného členenia na župy možno rozoznať nitriansky, trenčiansky, hontiansky, novohradský, šarišský, zemplínsky kroj a pod. Etnografi rozlišujú asi 60 miestnych typov krojov. Kroj tvorí okrem odevných súčastí komplex doplnkov. Dievčence aj v zime zväčša chodili s holou halvou, vlasy si ozdobovali vyšívanými stuhami. Vydatá žena nosila čepiec alebo šatku. Čepiec bol bohato zdobený vyšívkami a čipkami, respektíve nášivkami a zhotovovali ho remeselníčky čepčiarky.

Rukávce resp. oplecká sa zhotovovali z domáceho plátna, zväčša nazberkaného okolo krku, kde tvorili jemné záhyby.V bohatších krajoch sa výšivky robili aj zo zlatej alebo striebornej nite. Pás slúžil na stiahnutie drieku. Rubáš má funkciu spodnej košele, jeho úlohou je zakryť telo. Podľa dĺžky sukieň sa vytvorili aj varianty dĺžok rubášov. Sukňa sa robila zväčša z domáceho materiálu. Poznáme regióny, kde výtvarný charakter kroja bol determinovaný množstvom sukieň. V južných krajoch sa nosilo aj 15 sukní.
Zástera, ferucha alebo zápona sa uväzovali na vrchnú sukňu.

Obuv boli čižmy, krpce i papuče-krpce.

U mužov bola košeľa v zápästí otvorená alebo stiahnutá. V časti na prsiach nachádzame regionálne motívy výšiviek.
Gate plátenné, naspodku rozstrapkané alebo súkenné nohavice tvorili súčasť mužského kroja. Nohavice sú zdobené na prednej časti alebo lemami po bokoch. Obuvou sú krpce, čižmy, bagandže a rôzne papuče.
Opasky boli zdobené mosadznými sponami a klincami.

V zimnom období kroje dopĺňali kožúškyt a kožuchy, ďalej mentielky, haleny zaviazané remienkami a prackami.

Výšivky

Najskôr boli na hrubom konopnom plátne, neskôr na tenkom ľanovom. Vývin môžeme sledovať aj vo farebnosti. K najstarším farbám patrila červená, modrá, žltá, ktoré sa niekedy dopĺňali zlatou alebo sriebornou. V neskoršom období pribudla zelená, fialová, oranžová a iné.

Čipky

U nás bola rozšírená výroba čipiek aj ich využitie v krojoch, ktorým dodávali jemnosť a krásu. Najznámejšie sú paličkové čipky, ktoré tvoria lemy golierov, záster a plachiet, lemujú rukávy košieľ pod. Poznáme aj šité čipky, sieťované a háčkované čipky.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.