referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Henrieta
Utorok, 28. novembra 2023
Architektúra
Dátum pridania: 10.05.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Mik0
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 269
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.8
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 20s
Pomalé čítanie: 2m 0s
 
Slovo Architektúra je odvodené od gréckeho slova „architektón“, ktoré v preklade znamená hlavný tesár, staviteľ.

Prvé príbytky ľudí boli súčasťou prírody, ako napríklad jaskyne. Trvalo im veľmi dlho, kým ich opustili. Začali stavať domy, dediny a mestá. Prvé verejné budovy boli chrámy, ktoré uctievali bohov, ďalej úrady, obchody alebo domy, ktoré slúžili na zábavu a odpočinok. Každá budova sa stavala podľa plánov, ktoré vytvoril architekt.

Štýl budov sa postupom času menil. Najstaršie budovy boli egyptské pyramídy. Boli pre faraónov a slúžili im ako hrobky. Majú takmer 5000 rokov. Potom Gréci začali rozvíjať architektúru. Ako prví začali stavať stĺpy. Rimania napodobňovali grécku architektúru. Rímske stavby boli typické oblúkmi, klenbami a kupolami. Z gréckej architektúry si vzala v stredoveku príklad románska architektúra.

V 12. storočí sa v Európe objavil gotický štýl. Bol opakom jednoduchých stavieb minulosti. V Taliansku v 15. storočí vznikla renesančná architektúra. Znova napodobila grécky štýl ako románska architektúra. V 17. a 18. storočí sa v Európe objavila baroková architektúra. V 19. storočí boli typické budovy, ktoré napodobňovali starú grécku architektúru. Tento štýl budov sa volal klasická architektúra.

Na začiatku 20. storočia sa zrodila moderná architektúra. Používajú sa v nej nové materiály ako betón, železo, oceľ a sklo. Ľudia stále stavajú nové budovy rozmanitých tvarov, ale aj klasické domy a paneláky.
 
Podobné referáty
Architektúra SOŠ 2.9668 677 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.