Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Barok

Barok

Pestrofarebné a mnohotvárné barokové umenie malo pôvodne slúžiť náboženstvu. Úmyslom bolo diváka povzniesť, ohromiť a tiež vtiahnuť do sveta zázrakov a okamžikov kresťanských triumfov. V 17. storočí bolo Taliansko stále najdôležitejším centrom umeleckých myšlienok a ich zobrazovania. Bol to predovšetkým Rým, ktorý priťahoval maliarov a sochárov z celej Európy. Štýly zrodené v Taliansku sa šírili po celom svete. V 16. storočí vystriedal umelecký smer manierismus vrchol renesancie. Mal krátke trvanie, ale jeho nástupca dynamické baroko trvalo celé 17. storočie a časť 18. storočia a rozšírilo sa po celej katolíckej Európe aj cez oceán do Latinskej Ameriky.

Barokoví umelci sa vrátili späť k schémam vrcholnej renesancie s ich klasickými témami a emóciami. Baroko ale doviedlo klasicizmus o stupeň ďalej. Pôsobilo naliehavo a nepokojne s cieľom diváka uchvátiť a pohltiť. Bolo veľmi dramatické často dosahovalo oslnivé účinky kombináciou maľby, sochárstva, architektúry a hudby v jednom výjave. Vo všetkých svojich rysoch bolo bujným, bohato dekoratívnym a ducha povzbudzujúcim umením.

Géniovia baroka

Veľkým a všestranným géniom baroka bol Gianlorenzo Bernini (1598 - 1680), najviac uznávaný ako sochár, ale tiež vážený ako architekt, maliar a básnik. Narodil sa v Neapole, ale bol ešte chlapcom, keď sa jeho otec sochár presťahoval do Rýma. V roku 1629 bol vymenovaný architektom Svätého Petra, najväčšieho kostola v kresťanskom svete, jeho stavba pomaly rástla už behom predchadzajucého storočia. Ako sochár bol Bernini majstrom v zachytávaní skutočnej barokovej nálady. Štruktúra pokožky jeho postáv a zriasená sukňa vyzerajú pravdaže ako živé, často sa dokonca zdá, že zriasené látky vejú vo vetre. Z Berniniho mnohých prác na vnútornej výzdobe sv. Petra najviac upúta jeho Baldachýn, mohutná (29 metrov vysoká) brondzová a pozlátená klenba nad miestom, kde sú vraj pochovaní sv. Petet a sv. Pavol. Medzi ďalšími prácami pre Rým nájdeme ešte Fontánu Štyroch riek na Piazza Navona predstavenou ako 4 veľké postavy. Skaly, palmové stromy a rastliny na fontáne boli farebné. Smelé farby a svetelné efekty boly boli využité v kaplnke Cornaro, kde je umiestnena Berniniho plastika Videnie sv. Terezie, pravdepodobne vrchol sochárovej tvorby. Francesco Borromini sa vypracoval na Berniniho hlavného pomocníka, potom sa postavil na vlastné nohy a preslávil sa ako najoriginálnejší z talianskych barokových architektov. Borromini bol nevyspitateľný génius, ktorý šokoval súčastníkov svojou nekonvenčnosťou.

Vplyv baroka

Baroko bolo katolíckym a južným štýlom, ale napriek tomu malo výrazný vpliv vo Flandroch a menší dopad malo v severnej Európe. Vo Francúzku nebol tento štýl používaný v kostoloch. Barokový štýl pretvárali ešte v 18. storočí Nemci a Rakúšania. Nádherné barokové kláštory a kostoly boli dielom Jakoba Prandtauera, Johana Neumanna a ďalších.


Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk