referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viliam
Sobota, 28. mája 2022
Kamenné a Primaciálne námestie v Bratislave
Dátum pridania: 30.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Tomander1992
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 325
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 

Kamenné námestie

Na námestí sa nachádza Obchodný dom Tesco, pôvodne Prior a tiež hotel Kyjev. Na kamennom námestí ma zastávku niekoľko električkových liniek, ktoré premávajú z Nového Mesta a Rače do Karlovej Vsi a Dúbravky. Spoločnosť Lordship plánuje dotvoriť bratislavské Kamenné námestie. Projekt tejto medzinárodnej skupiny pozostáva z rekonštrukcie existujúceho hotela Kyjev a novej výstavby. Navrhované objekty ponúknu obchodné, rezidenčné a kancelárske priestory. Zámer investora počíta s vybudovaním novej budovy obchodného domu Tesco a na mieste, kde dnes stojí hotel Kyjev, chce postaviť dva hotely. Zo strany Špitálskej ulice plánuje výstavbu polyfunkčného objektu s administratívnymi priestormi a luxusnými apartmánmi. Tri nové objekty vytvoria mestský blok, vo vnútri ktorého vznikne átrium otvorené v smere Námestiu SNP.

Primaciálne námestie

Primaciálne námestie v Bratislave je jedným z najznámejších bratislavských námesti. Nachádza sa zhruba medzi Námestím SNP a Hlavným námestím. Námestie je ohraničené tromi významnými budovami, a to Staromestkou radnicou, Primácialnym palácom a budovou Magistrátom mesta Bratislavy. Primaciálny palác je klasicistická budova na Primaciálnom námestí v Bratislave. Dal ho vybudovať arcibiskup a kardinál Jozef Baťán (Batthyány) podľa projektu architekta Melchiora Hefeleho v 80. rokoch 18. storočia.

V Zrkadlovej sieni paláca bol v roku 1805 podpísaný Bratislavský mier medzi Francúzskom a Rakúskom. V sieni sa konali otváracie zasadania Uhorského snemu, ktorý sídlil v súčasnej budove Univerzitnej knižnice. V auguste 1903 kúpilo mesto Bratislava budovu paláca a pri rekonštrukcii paláca bola za tapetami v predsieni Zrkadlovej siene objavená séria šiestich neznámych gobelínov, zobrazujúcich starú antickú povesť o Hero a Leandrovi.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.